סולימאן בן ה-10 נהרג מענף שקרס בקייטנה: "כולם ברחו חוץ ממנו"

הובא למנוחות בן העשר שנהרג ב"אקשן פארק" בעת ששהה במקום במסגרת קייטנה. עובד בפארק סיפר לחדשות 13 על הטרגדיה: "הוא ישב על הספסל ולא זז, היה בהלם - והעץ קרס עליו".

זמן צפייה: 02:08

סולימאן נאיף ג׳בארין, בן העשר שנהרג היום (רביעי) מקריסת ענף של עץ אקליפטוס, הובא למנוחות. עובד ב"אקשן פארק" בכניסה למושב לכיש שבדרום, סיפר לחדשות 13 על הטרגדיה שאירעה בפארק. "נמנע כאן אסון גדול. הילדים הגיעו שתי דקות לפני שזה קרה ופתאום שמעתי את העץ מתחיל לקרוס. רצנו לכיוונם וצעקנו לילדים. כולם ברחו חוץ מהילד, שישב על הספסל. הוא לא זז, היה בהלם - ואז העץ קרס עליו". פארק השעשועים הוותיק נמצא בשטח מיוער של אקליפטוסים.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190717-1713' autoplay='0' credit='הלווית הילד' desc='Panet.co.il' kid='1_vg2fl1bc' duration='38'']

סולימאן, תלמיד כיתה ג' מבית הספר אלפורעה שבין כסייפה לערד, סבל מחבלת ראש חמורה, וצוותי מד"א שהגיעו למקום ביצעו בו פעולות החייאה שבסופן נאלצו לקבוע את מותו. מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי הילדים התיישבו על הספסלים שתחת עצי האקליפטוס, ככל הנראה מתוך כוונה לאכול שם. ממשטרת ישראל נמסר כי "במסגרת החקירה שנמצאת בראשיתה, בה מעורבים גם גורמי משרד החינוך לאור העובדה שמדובר במסגרת קייטנה, נגבו עדויות ונחקר מנהל המקום."

חובש בכיר במד"א רונן שונם ופרמדיק מד"א ישראל בן יהודה סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו ענף עץ גדול שקרס על ספסל, שעליו ישב ילד כבן עשר. הילד היה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה, עם פגיעת ראש קשה. ביצענו בדיקות רפואיות. מצבו היה קריטי, ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו".

זירת האירוע ב''אקשן פארק'' סמוך ללכיש
זירת האירוע ב''אקשן פארק'' סמוך ללכיש | צילום: דניאל חג'בי חדשות 13
זירת האירוע ב''אקשן פארק'' סמוך ללכיש
זירת האירוע ב''אקשן פארק'' סמוך ללכיש | צילום: דניאל חג'בי חדשות 13

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

טימופי אשורטיה בן ה-9 נהרג מנפילה מצוק בבת ים

מעצרם של הורי התינוקת ששרידי סם נמצאו בדמה הוארך בשלושה ימים

טרגדיה בקייטנה: בן עשר נהרג מקריסת עץ בפארק שעשועים

חלק העץ שקרס בפארק בלכיש
חלק העץ שקרס בפארק בלכיש | צילום: חדשות 13

אמיר שאול, בעלי הפארק, סיפר לחדשות 13: "טרגדיה גדולה הייתה פה היום. איך שהקבוצה הראשונה נכנסה לחורשת האקליפטוסים לאכול לפני שבאו למתקני השעשועים, איך שהם התיישבו נשמעה חריקה, מנהלי המקום צעקו לילדים תברחו! הילד שישב והיה בהלם לא זז, וענף ענק נפל עליו והרג אותו במקום. ענף בריא, שלם. כוח עליון שיצר טרגדיה גדולה. אני עושה אחת לחודשיים סיבוב בחורשה לבדיקת סיכונים בתור חקלאי, זה היה ענף בריא".

ממשרד החינוך מסר כי "משרד החינוך מביע את צערו העמוק על האסון הטראגי שאירע בפארק לכיש, ושולח את תנחומיו למשפחה אשר איבדה את היקר לה מכל. מיד עם קרות האסון הגיעו גורמי המקצוע ממחוז הדרום אל האתר כדי ללוות מקרוב את התלמידים ואת הצוות בדרכם חזרה אל ביה"ס. במהלך היום ובעת הקרובה ילוו צוותי המקצוע, יועצים ופסיכולוגים את התלמידים ואת המשפחה ויעניקו להם תמיכה רגשית ככל הנדרש".

לפי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים משנת 2008 נהרגו 10 ילדים עקב חבלה. ילדים בחברה הבדואית נמצאים בסיכון גבוה פי 6 ביחס לילד יהודי. משנת 2008 מתו 280 ילדים בדואים בהיפגעות. עד כה, בשנת 2019 מתו 11 ילדים כתוצאה מהיפגעות.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים: "זהו המקרה השני בתוך יומיים של תמותת ילדים בחברה הבדואית. ארגון 'בטרם' יחד עם משרד החקלאות מפעילים מגוון תוכניות התערבות באוכלוסיה הבדואית ובשנת 2018 הצלחנו להביא לירידה משמעותית בתמותת ילדים בדואים. מחקרים מוכיחים כי אימוץ הרגלי התנהגות בטוחה והתאמת הסביבה לילדים ניתן למנוע 95% ממקרי ההיפגעות".