לאחר התפטרות קודמו: שלום ברנר מונה ליו"ר ועדת ההיתרים

מבקר המדינה הכריז על מינוי השופט בדימוס לאחר שעוני חבש, שעמד בראש הוועדה, הודיע על סיום תפקידו בשל "לחצים פוליטיים" וחוסר גיבוי מהמבקר

מבקר המדינה יוסף שפירא הכריז היום (חמישי) על מינויו של השופט (בדימוס) שלום ברנר לתפקיד יו"ר ועדת ההיתרים, שיחליף את עוני חבש, שהודיע כי אינו חוזר בו מהתפטרותו. זאת, ברקע החלטת בג"ץ לדחות את קביעת הוועדה שלא לאשר את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבלת סיוע במימון הוצאות משפטו.

לפני כשבועיים הודיע חבש על סיום תפקידו, לדבריו בשל העובדה כי "חש לחצים פוליטיים" בנוגע לדחיית בקשת נתניהו למימון משפטו בידי מקורביו. חבש הרגיש שמבקר המדינה אינו מגבה אותו, בין היתר מכיוון ששפירא תמך בעמדת פרקליטי רה"מ כי יש לאפשר להם להופיע שוב בפני הוועדה. בשבוע שעבר שפירא וחבש נפגשו ושוחחו על נסיבות ההתפטרות, אך כבר אז הייתה הערכה כי חבש לא יחזור בו.

כאמור, לפני עשרה ימים בג"ץ קבע כי הדיון בדבר מימון הוצאות משפטו של רה"מ יוחזר לשולחן ועדת ההיתרים, טענות פרקליטי נתניהו יישמעו ורק לאחר מכן תתקבל החלטה בעניין. זאת, בתום דיון עם נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות, השופט מני מזוז וניל הנדל. "לאור עמדת היועמ"ש ולאור עמדת מבקר המדינה, יש להחזיר את הדיון לוועדה כדי שטיעוניהם יישמעו", אמרה הנשיאה חיות, "אין להשאיר קצוות פתוחים".

שבוע לפני החלטת בג"ץ, פרקליטי נתניהו הגישו עתירה נגד החלטת ועדת ההיתרים שלא לאפשר למקורבי ראש הממשלה לעזור לו לממן את משפטו. בעתירה שהוגשה, נתניהו ופרקליטיו תקפו את חברי הוועדה וטענו כי החלטתם התקבלה בחוסר סמכות ולוקה בחוסר סבירות קיצונית. "החלטה שגויה מיסודה, בלתי מידתית ובלתי סבירה בעליל, שניתנה בהיעדר סמכות", נכתב. "מול מערכה כבדה וחסרת תקדים זו והמשאבים העצומים שהשקיעה המדינה כדי לחקור ולגבש את החשדות בעניינו של ראש הממשלה, עומד אדם בודד ויחיד, בשר ודם, הנדרש לגייס משאבים אדירים, לצד תעצומות נפש כדי לממש את חזקת החפות העומדת לו ולהיאבק על חפותו".

"ההחלטה מבוססת ביסודה על מבחן שגוי שכלל וכלל אינו רלוונטי לענייננו, 'מבחן היכולת הכלכלית', שנועד בעיקרו לצרכים שונים כגון בקשה לפטור מאגרת בית המשפט. כשם שאין מקום למשוא פנים ולהצדקתו של אדם בדין רק בשל דלותו, כך אין גם מקום למשוא פנים לחיובו של אדם בדין, רק בשל היותו בעל אמצעים. הוועדה זקפה לחובת ראש הממשלה את מצבו הכלכלי, והיא כלל לא הייתה מוסמכת להיזקק לו והיא אף לא טרחה לברר אותו ולא אפשרה לרה"מ להתייחס לנושא. החלטת ועדת ההיתרים חותרת תחת עקרונות היסוד של השיטה, היא ניתנה בחוסר סמכות ובחריגה מסמכות והיא לוקה בחוסר סבירות קיצוני".

הוועדה קבעה אז כי מבחינה טכנית אין ערר על החלטתה הקודמת, אלא אם כן יש שינוי נסיבות דרמטי, מה שלטעמם לא היה המקרה. הוועדה ציינה כי נתניהו לא דיווח בבקשתו הראשונה על העובדה שכבר קיבל כסף מבן דודו נתן מיליקובסקי. בנוסף, נתניהו יחויב להחזיר את הכסף שקיבל, כ-300 מאות אלף דולרים. "המבקש (נתניהו) עצמו ובאי כוחו מילאו פיהם מים ולא הביאו עובדה משמעותית זו לידיעת הגורמים המוסמכים", נכתב בהחלטה.

ברנר, שכיהן כיו"ר הוועדה בין השנים 2004-2001, נבחר מבין שורה של שופטים בדימוס בבית המשפט העליון ובבתי משפט מחוזיים. כמו כן, ברנר שימש כסגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בירושלים, ולאחר שפרש לגמלאות שימש במגוון תפקידים שיפוטיים וציבוריים.