מתקרבת לנחיתה: "בראשית" ביצעה בהצלחה תמרון ראשון סביב הירח

מנועי החללית הישראלית פעלו כ-4.5 דקות בו זמנית, כדי לבלום בעוצמה הגבוהה ביותר שנדרשה עד כה. מרחק הנקודה הרחוקה ביותר מהירח – 750 ק"מ • צפו בתמונות

זמן צפייה: 00:54

החללית הישראלית "בראשית" ביצעה הבוקר (ראשון) בהצלחה תמרון ראשון סביב הירח, במהלכו פעלו המנועים במשך כ-4.5 דקות, ובלמו בעוצמה הגבוהה ביותר שנדרשה עד כה, השווה לדחף המקסימלי של החללית.

לאחר התמרון, הנקודה הרחוקה ביותר מהירח נמצאת במרחק 750 קילומטרים, ואילו הקרובה ביותר נותרה 460. בסוף השבוע צילמה החללית, שצפויה לנחות על הירח ביום חמישי בשעה 23:00, תמונות נדירות נוספות.

לעוד כתבות בנושא:

תמונות היסטוריות: החללית הישראלית צילמה את הירח • צפו

צעד נוסף בדרך לירח: החללית"בראשית" ביצעה תמרון מכריע

מחר: שלב קריטי במסע של החללית "בראשית" בדרכה לירח

הירח - כפי שצולם על ידי ''בראשית''
הירח - כפי שצולם על ידי ''בראשית'' | צילום: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית

ביום שישי, לצד פרסום תמונות של הירח כאשר הוא מסתיר את כדור הארץ, הצוותים ההנדסיים של SpaceIL והתעשייה האווירית דיווחו כי הם בוחנים השפעות אפשריות של סנוור בעוקבי הכוכבים על הנחיתה. חדר הבקרה עדכן כי במהלך השבוע הקרוב ייערכו התמרונים וההכנות האחרונות לנחיתה באופן אינטנסיבי.

ביום חמישי, כזכור, החללית הישראלית ביצעה תמרון מכריע, המכונה "לכידת הירח", שמטרתו לאפשר את לכידת החללית בכוח המשיכה של הירח, לקראת הנחיתה עליו. במהלך התמרון הופעלו המנועים במטרה להאט את מהירות החללית ל-7,500 קמ"ש כדי לאפשר לכוח המשיכה של הירח ללכוד אותה. אם הפעולה לא הייתה מצליחה, הסכנה הייתה שהחללית עלולה לחמוק מכוח הכבידה של כדור הארץ, להיכנס למסלול סביב השמש ולהישרף.

הירח - כפי שצולם על ידי ''בראשית''
הירח - כפי שצולם על ידי ''בראשית'' | צילום: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית

עידן ענתבי, מנכ"ל SpaceIL, סיפר: "זה התמרון הכי קריטי בדרך שלנו לנחיתה, זה שלב שהיינו חייבים לעבור על מנת להגיע לירח. אם לא היינו מצליחים לבצע אותו כמו שצריך - החללית הייתה ממשיכה לחלל, ובזה הייתה מסתיימת המשימה. אנחנו המדינה השביעית שהצליחה לעשות את הדבר הזה. היה חשש שלא נצליח". לגבי המשך התהליך, סיפר ענתבי כי "יהיה לנו שבוע מאוד אינטנסיבי - אנחנו נמצאים עכשיו סביב הירח אבל במרחק גדול, וצריכים לצמצם את המרחיק לטובת נחיתה. יש עוד ארבעה תמרונים בדרך".

"יש לנו מרווח של כשעתיים שבו אנחנו יכולים לעשות את התמרון הזה, נביא את החללית למהירות כזאת שהיא תצליח למעשה להיתפס על ידי אותו כוח משיכה של הירח ולהפוך ללוויין סביב הירח", הסביר ענתבי לפני ביצוע המהלך. המסע שהחל לפני שישה שבועות בשיגור החללית מפלורידה של עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית מתקרב לסופו ולכיבוש היעד ההיסטורי. לאחר חמישה שבועות וחצי שבהם הקיפה את כדור הארץ, נותרו לבראשית מיליון קילומטרים של הקפת הירח עד הנחיתה עליו.