טראמפ: "אם טורקיה תחצה את הגבולות – אשמיד את כלכלתה"

הנשיא האמריקני המשיך להגן על החלטתו להשיב את הכוחות האמריקנים מהגבול בין סוריה לטורקיה. "תמיד נוכל לחזור ולהפציץ" • זריף: "אין טעם להישען על נוכחות ארה"ב באזור"

זמן צפייה: 02:39

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, המשיך הערב (שני) להגן על החלטתו להשיב את הכוחות האמריקנים מהגבול בין טורקיה לסוריה, וניצל את ההזדמנות כדי לחלוק לעצמו מחמאות – ולאיים על נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. "אם טורקיה תעשה משהו שאני, בחוכמתי שאין כדוגמתה, אראה בו חציית גבולות – אמוטט את כלכלתה של טורקיה – כפי שעשיתי בעבר", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "ארצות הברית עשתה באזור הרבה מעבר למה שכל אדם ציפה – כולל לכידתם של 100% מלוחמי דעא"ש. הגיע הזמן שכוחות מבוססים באזור יגנו על אדמתם. ארצות הברית נהדרת!"

"נבחרתי כדי לסיים מלחמות שאנחנו נלחמים עבור מדינות שלא אוהבות אותנו. כשנכנסתי לתפקיד הצבא שלנו היה חלש, היום הוא חזק מאי פעם", הוסיף. "אנחנו נתמקד בתמונה הגדולה, בידיעה שתמיד נוכל לחזור ולהפציץ באזור". בתוך כך, הפנטגון פרסם הצהה ובה הדגיש כי "ארה"ב לא תומכת בפעולה טורקית בצפון סוריה".

בתוך כך, מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לכל הצדדים המעורבים במתיחות באזור לשמור על ריסון. דוברו של גוטרש מסר: "המזכ"ל הדגיש את החשיבות להגנה על אזרחים ועל תשתיות אזרחיות, ויש להבטיח בכל מקרה מעבר בטוח ורציף של סיוע הומניטארי לאזרחים".

עוד בחדשות 13:

טראמפ: הגיע הזמן לסיים את המלחמה בסוריה; הכורדים: "סכין בגב"

טראמפ לארדואן: נאפשר לצבא הטורקי לפעול בצפון סוריה

ארה"ב נסוגה מגבול סוריה-טורקיה; "אמרה לכורדים שלא תגן עליהם"

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ | צילום: רויטרס

מוקדם יותר התייחס שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, להודעת הבית הלבן על נסיגת הכוחות האמריקנים מהגבול בין טורקיה לסוריה. "ארצות הברית היא כוח זר ולא רלוונטי בסוריה – אין טעם להישען על נוכחותה באזור לשם השגת ביטחון", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "השגת השלום ומיגור הטרור בסוריה תצליח רק דרך כבוד לשטחה ואנשיה".

הסנטור לינדזי גרהאם, המרבה לבקר את מדיניות החוץ של טראמפ, הגיב בחריפות לדברים ואמר: "אני לא יודע את הפרטים המלאים בנוגע להחלטת הנשיא טראמפ בצפון סוריה, ובשעה זו אני קובע פגישה עם שר החוץ פומפאו", הסנטור הוסיף: "אם הדיווחים בתקשורת מדווחים – מדובר באסון בהתהוות. הנסיגה תבטיח את חזרת דאע"ש לאזור, תכפה על הכורדים לחבור לאסד ולאיראן, ותטיל כתם על המוניטין של ארצות הברית בעולם. אם המהלך ייצא לפועל, הסנאט יפעל לבטלו – אני מצפה שתהיה להחלטה כזאת תמיכה חזקה משני צדי המפה הפוליטית".

"התוצאה הצפויה להחלטה האימפולסיבית הזאת תהיה ביסוס איראני בסוריה, לארצות הברית לא תהיה השפעה באזור – והמצב יהפוך לסיוט עבור ישראל", הזהיר גרהאם. "נטישת הכורדים מעבירה מסר מסוכן לכל בעלות בריתנו: אנחנו לא בני ברית שניתן לסמוך עליהם – וזה יהיה רק עניין של זמן לפני שסין, רוסיה, איראן וקוריאה הצפונית יפעלו באופן מסוכן".

הסנטור האמריקני לינדזי גרהאם
הסנטור האמריקני לינדזי גרהאם | צילום: רויטרס

כאמור, מוקדם יותר היום הודיע הבית הלבן כי הנשיא טראמפ שוחח בטלפון עם ארדואן, ומסר לו כי כוחות הצבא האמריקנים לא יהיו מעורבים בפעולות הצבא הטורקי נגד ארגון דאע"ש בצפון סוריה, אך גם לא יתמכו בו, ולמעשה יאפשרו את התקיפה המתוכננת באזור. "מעתה, טורקיה תהיה אחראית לכל לוחמי דאע"ש שנלכדו באזור בשנתיים האחרונות במהלך הבסת החליפות האסלאמית על ידי ארצות הברית", לשון ההודעה.

כזכור, ביום שבת אמר ארדואן כי מדינתו תבצע פעולות צבאיות, אוויריות וקרקעיות מזרחית לנהר הפרת בסוריה במטרה לבסס את השלום באזור. "ביצענו את ההכנות שלנו, ערכנו את תוכנית הפעולה והעברנו את ההנחיות הדרושות", אמר ארדואן והוסיף כי המבצע "עשוי לצאת לפועל היום או מחר". כמו כן, הנשיא אמר כי המטרה של טורקיה היא "להשקות את מזרח הפרת עם מזרקות של שלום".

בתגובה לכך, הכוחות הסורים הדמוקרטים, אשר נתמכים על ידי ארצות הברית, הזהירו כי "לא נהסס להפוך כל מתקפה טורקית למלחמה כוללת" כדי להגן על צפון מזרח סוריה.