הכנסייה הקתולית: נשלם 132 מיליון דולר

תביעת הענק נגד הארכיבישופות של מחוז סנט פול ומיניאפוליס מסרבת לדעוך. הכנסייה הציעה פיצויים בסך 132 מיליון דולר בהסדר של פשיטת רגל

ארכיבישופות הכנסייה הקתולית בערים סנט פול ומיניאפוליס שבמינסוטה, ארה"ב, הציעה לשלם 132 מיליון דולר כדי להסדיר מאות תלונות על ניצול מיני של ילדים מצד כמרים בכנסייה. ניסיון ההסדרה מגיע במסגרת תכנית התייעלות שמטרתה למנוע את פשיטת הרגל המתוכננת של נציגות הכנסייה בשתי הערים. התביעה גינתה: "תוכנית ביטוח לכומר האנס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהארכיבישופות של סנט פול ומיניאפוליס השואפת להגיע להסדר בפרשת הניצול המיני של ילדים על ידי הכנסייה, נמסר כי התכנית תביא לפשיטת הרגל השנייה בגודלה בארצות הברית כתוצאה מתביעת פדופיליה.

ההצעה המדוברת, הגבוהה פי 2 מהסכום המקורי שהציעה הארכיבישופות בעבר - 65 מיליון דולר - נדחתה על ידי בית המשפט. עורכי הדין המייצגים קרוב ל-450 קורבנות דחו את ההצעה בטענה שהיא עדיין נמוכה מדי ואף האשימו את בכירי הכנסייה בניסיונם להסתיר את העובדה כי הם יכולים לשלם הרבה יותר.

פרשיות פדופיליה בקרב אנשי דת קתוליים אינן זרות לארצות הברית. בשנת 2007 הסדירה הבישופות של סן דייגו טענות לניצול מיני בסכום של 198 מיליון דולר. הארכיבישופות של לוס אנג'לס, הגדולה ביותר בארצות הברית, שילמה 660 מיליון דולר פיצויים באותה שנה, אם כי לא בהסדר של פשיטת רגל.

ההסכמים הללו הביאו לפיצויים בגובה של בין 825-780 אלף דולר לכל קורבן. על פי ההסדר שהציעה הארכיבישופות של סנט פול ומיניאפוליס, כל קורבן צפוי לקבל פיצויים בגובה 300 אלף דולר בלבד. בשתי הערים הצטברו תלונות כנגד עשרות כמרים שפעלו בין השנים 1950-2011.

במחוז המשרת כ-800,000 מאמינים ב-187 קהילות ו-90 בתי ספר זוהו כ-60 כמרים פדופילים, שכבר אינם בתפקיד, נגדם הצטברו ראיות מפלילות על פגיעה מינית בקטינים. התובעים טוענים כי הכנסייה מנסה לצמצם את הנזק הכלכלי שייגרם לה. על פי הסדר פשיטת הרגל שהציעה, הכנסייה תשלם רק 13 מיליון דולר מכספה שלה. יש מי שכינו את ההסדר "תכנית הביטוח המשתלמת ביותר לכומר האנס". בית המשפט טרם פסק אם לקבל או לדחות את ההצעה.