חטיפת הבנות בניגריה - שוד שהסתבך

שלוש שנים לאחר חטיפת 220 הנערות בניגריה על ידי לוחמי "בוקו חראם", נחשף יומן שכתבו שתיים מהן בשבי. "אמרו שאם נברח הם ישספו את גרוננו, איימו לשרוף אותנו"

הנערות שהצליחו לשוב הביתה בשלום (רויטרס)

בלילה שבין ה-14 ל-15 באפריל, בשנת 2014, נחטפו 220 נערות מבית ספר בכפר צ'יבוק שבניגריה על-ידי אנשי הארגון האסלאמי הקיצוני "בוקו חראם" - בתקרית שזעזעה את העולם וגיבשה תנועה המונית שקראה לשחרור הבנות. למרבה הפלא, חלק מהבנות שהוחזקו בשבי במשך שלוש שנים ניהלו יומן בו תיעדו את רגעי האימה של החטיפה. כעת, כשחלק מהעדויות רואות אור לראשונה, מתבררים פרטים מפתיעים על האירוע המזעזע - מהם עולה כי ייתכן שהתקרית כולה הייתה לא יותר מאשר שוד אלים שהסתבך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחת מבנות צ'יבוק שנחטפו, נעמי אדאמו, ניהלה יחד עם חברתה יומן שהגיע לידי כתב סוכנות הידיעות "רויטרס", בו היא משחזרת את רגעי הפחד של החטיפה. אדאמו מתארת בכתב ידה כיצד חמושי הארגון האיסלמיסטי כלל לא הגיעו לבית הספר כדי לחטוף את הבנות.

''הוא ידע מה לעשות''. שקאו (רויטרס)
''הוא ידע מה לעשות''. שקאו (רויטרס)

על פי השחזור של אדאמו, כפי שהוא מופיע ביומן, הלוחמים שהגיעו לבית הספר בצפון-מערב ניגריה התכוונו בכלל לגנוב ציוד בנייה ממתחם בית הספר, אך להפתעתם נתקלו במקום זאת במאות תלמידות בית ספר. "אחד מהם אמר שצריך לשרוף אותנו, אחרים ענו לו - 'לא, בואו ניקח אותן איתנו לסמביסה (בסיס בוקו חראם)'", מתארת אדאמו ביומנה. "'ניקח אותן לשקאו (מנהיג הארגון), הוא יידע מה לעשות'. התחננו בפניהם, בכינו והם אמרו לנו שאם נברח - הם ישספו לנו את הגרונות", כותבת אדאמו.

באירוע נוסף, לאחר החטיפה, הלוחמים אספו את הבנות, שסירבו לאמץ את האיסלאם, הביאו ג'ריקנים מלאים בדלק ואיימו לשפוך עליהן את החומר הדליק ולהצית אותן. "הם אמרו: 'אתן רוצות למות. אתן לא רוצות להיות מוסלמיות, לכן נשרוף אתכן'", נכתב ביומן. אחרי שהפחד החל לשקוע, הלוחמים לפתע פרצו בצחוק - הם הבינו כי המכלים הכילו רק מים.

התגייסה למען הבנות. מישל אובמה (רויטרס)
התגייסה למען הבנות. מישל אובמה (רויטרס)

"היא התחתנה בגלל שלא היה אוכל או מים"

במהלך שהותן בשבי ביער סמביסה, חלק מהבנות הצליחו להימלט ומצאו את עצמן בחנות סמוכה וביקשו את עזרתו של המוכר ושייתן להן קצת אוכל ומים. "אנחנו הבנות שנחטפו בידי בוקו חראם מ(בית הספר) בצ'יבוק", אמרו הבנות למוכר. לפתע אחד האנשים בחנות אמר: "אלו לא הבנות של שיקאו?". על אף הזיהוי המאיים, המוכר בחנות התיר לבנות להישאר לישון במשך הלילה, אולם כבר למחרת הן נלקחו חזרה לבסיס של בוקו חראם, שם נידונו להצלפות ואוימו בעריפת ראשיהן.

החטיפה של אדאמו, ואיתה עוד 219 נערות מצפון-מערב ניגריה, חוללה מאבק עולמי למען שחרורן, כאשר מי שעמדה בראשות הקמפיין הציבורי של הייתה הגברת הראשונה דאז, מישל אובמה.

חלק מהבנות ששוחררו (רויטרס)
חלק מהבנות ששוחררו (רויטרס)

אדאמו הייתה אחת מ-82 הנערות ששוחררו על-ידי בוקו חראם בחודש מאי האחרון, זאת לאחר שבחודש אוקטובר האחרון שוחררו 35 נערות נוספות. מצבן של הבנות לא הרבה יותר טוב היום, כשחלקן עדיין מוחזקות במקום סודי בבירה אבוג'ה. אמנם חלק מהמשוחררות הצליחו לברוח ולשוב למשפחותיהן, אך 113 נערות עדיין נותרו בידי הארגון הקיצוני, כשעשרות מהן נישאו לחוטפים והמירו את דתן לאסלאם.

למרות האושר העילאי שהציף את הבנות בעקבות שחרורן, אדאמו חוששת כי חברתה הקרובה ושותפתה בכתיבת היומן, סמואל, שעדיין נמצאת בידי הארגון הרצחני, נישאה לאחד מלוחמיו. "היא התחתנה בגלל שלא היה אוכל או מים", העידה אדאמו לאחר שהייתה במקלט ממשלתי באבוג'ה. "לא כל אחת מסוגלת לשרוד דבר כזה", היא הוסיפה. "כואב לי עליה, כואב לי מאוד. אני עדיין חושבת עליה".