אחרי הדחת הנשיאה: מתיחות בקוריאה

בעקבות ההדחה הדרמטית של נשיאת דרום קוריאה, הצבא נערך לאפשרות שהשכנה מצפון תתפתה להמשיך את הפרובוקציות האחרונות

כשברקע ההחלטה הדרמטית של ביהמ"ש בדרום קוריאה להדיח את הנשיאה פארק גוון היי, הורה היום (שישי) שר ההגנה, האן מין קו, לכוחות הצבא להיערך לפרובוקציות אפשריות של צפון קוריאה, מחשש שתנסה לנצל את "המצב הבלתי יציב במדינה ומחוצה לה". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת בשיחת ועידה שקיים עם מנהיגי הצבא, אמר האן כי השכנה מצפון עשויה ליצור פרובוקציות "אסטרטגיות או מבצעיות" בכל זמן נתון. הדברים מגיעים על רקע מספר שיגורים ניסיוניים של טילים בליסטיים שביצעה צפון קוריאה בשבועות האחרונים.
הנשיאה המודחת. פארק
הנשיאה המודחת. פארק | צילום: רויטרס
2 הרוגים בעימותים
2 הרוגים בעימותים | צילום: רויטרס
מוקדם יותר היום הדיח בית המשפט החוקתי בדרום קוריאה את הנשיאה פארק בשל מעורבותה בפרשת שחיתות של מקורביה. בעקבות ההדחה, מאות מתומכי הנשיאה יצאו לרחובות ובעימותים שהתפתחו עם המשטרה נהרגו שני בני אדם. מפלגת השלטון בדרום קוריאה מסרה כי היא "מקבלת בהכנעה" את קביעת בית המשפט החוקתי להדיח את הנשיאה פארק וכי היא לוקחת אחריות על מפלתה של הנשיאה. במקביל, ראש הממשלה, הוואנג קיו אהן, שמונה לכהן כנשיא בפועל, הודיע כי הבחירות החדשות לנשיאות יתקיימו בעוד 60 יום.
שיגור ניסיוני של טיל צפון קוריאני
שיגור ניסיוני של טיל צפון קוריאני | צילום: רויטרס
קביעת בית המשפט מגיעה לאחר שבחודש דצמבר האחרון הצביע הפרלמנט על הדחתה של פארק, זאת לאור החשש למעורבות בפלילים. הנשיא המכהן של בית המשפט, לי ג'ונג מי, אמר כי פארק הפרה את החוקה ועברה על החוק "לכל אורך כהונתה". הדי ההדחה גררו תגובות רבות מצד בנות בריתה של דרום קוריאה שהתחייבו כי להדחה לא תהיה השפעה על היחסים בין המדינות. לעומת זאת, ערוץ התקשרות הלאומי בצפון קוריאה הנשלט בידי המשטר שיגר תגובה עוקצנית לעבר השכנה מדרום. בהודעה נמסר כי כעת הם מקווים שהנשיאה המודחת פארק תיחקר "כעבריינית מן המניין".