הפרויקט הישראלי למען הרודן מסודן

חייליו של נשיא דרום סודן מרעיבים אזרחים ואונסים נשים. מה גרם לישראלים בכירים לסייע לו לקמפיין לשיפור התדמית?

הישראלים שתומכים ברודן האפריקני (רויטרס)

הישראלים שנחלצו לעזרתו של הרודן: לפי דוחות האו"ם, במלחמת האזרחים בדרום סודן נהרגו עד כה מיליוני בני אדם. חייליו של הנשיא, סילבה קיר, משתמשים באזרחים כמגן אנושי, מרעיבים את האוכלוסייה ואונסים נשים הנקרות בדרכם. אלא שכל זה לא מפריע לשורת ישראלים בכירים לספק לאותו רודן ייעוץ תדמיתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעשר השנים שעברו מאז שחרורו, האלוף (במיל') ישראל זיו הקים את חברת "גלובל CST" שמספקת ייעוץ ביטחוני ואימונים צבאיים באמריקה הלטינית ובאפריקה. בדרום סודן, לטענתו, הוא מעורב רק בפרויקטים חקלאיים.

אלא שהחיבור של זיו לנשיא האכזר הוא כנראה עמוק בהרבה ממה שהוא טוען. בתמונה אחת הוא נראה יחד עם שרי החקלאות והביטחון של דרום סודן, וגם עם העיתונאי לשעבר עמנואל רוזן שמסתיר את פניו.

גם רוזן טוען שהוא עסק שם רק בחקלאות ולא בייעוץ תדמיתי לנשיא. "ישראל (זיו) עוסק באלף ואחד דברים שחלק מהם אני יודע וחלק אני לא יודע ולא קשור אליהם", הכחיש רוזן. "אני עשיתי בדרום סודן דבר אחד: פיתוח עסקי של פרויקט חקלאי".

ישראל זיו, ארכיון (פלאש 90, מרים אלשטר)
ישראל זיו, ארכיון (פלאש 90, מרים אלשטר)

אלא שמתמלולי השיחות שהגיעו לידי חדשות 2 עולה כי השניים עסקו בקמפיין שאמור להלבין את הנשיא קיר ולבצר את שלטונו, יחד עם שורת דיפלומטים ישראלים בכירים, ובתוכם שגריר ישראל לשעבר באו"ם רון פרושאור וגם הקונסול הכללי בניו יורק אלון פנקס.

בשיחות שניהלו בבית קפה במרכז הארץ לפני כמה חודשים הם ניהלו סיעור מוחין. ניסו לגבש אסטרטגיית הסברה שתספק לנשיא דרום סודן תדמית אחרת, נקייה יותר.

כך לדוגמא, נשמע רוזן אומר לעמיתיו כי "צריך להגדיר מה המטרה. מדובר במנהיג שהחיילים שלו אונסים חיילות או"ם. ככה העולם תופס את זה". בהקלטה אחרת נשמע השגריר לשעבר פרושאור אומר: "אני רוצה לשכנע אותו להגיע לאו"ם. שיופיע שם, כל מה שצריך זה יומיים בניו יורק ויעשה 'ויברח'. שיופיע בעצרת הכללית וייתן נאום נאום אישי אמריקאי. בתפיסה שלי זה אומר אפילו להביא איזו מישהי שאנסו אותה שתעמוד איתו".

למרות הכחשותיו לגבי קשריו עם הנשיא, מהתמלולים עולה תמונה אחרת לגמרי. "אני מכיר את נשיא דרום סודן", אומר האלוף במיל' ישראל זיו. "יש לי עליו לא מעט שעות. במילה אחת הוא פחדן. בשתי מילים הוא פחדן ענק. בהחלט שווה להביא איזושהי נאנסת ושהוא יופיע איתה על הבמה".

בסיעור מוחות שהם עושים בבית קפה במרכז הארץ לפני כמה חודשים, הם מבינים שלשלוח "סתם" אישה שנאנסה זה מעט מדי. "צריך לעשות בשבועיים האחרונים איזשהו מעשה ענק שאי אפשר להתעלם ממנו ועם זה לבוא לוושינגטון", מציע רוזן. "אני מנסה לחשוב למה לא לפטר את הרמטכ"ל ולהאשים אותו במעשים. התקשורת לא יכולה להתעלם במצב כזה". פרושאור, מצידו, מגדיל לעשות ומציע להאשים את התרבות השבטית של המקום במקרי האונס.

ישראל זיו מסר בתגובה: "חברת גלובל עוסקת בייעוץ אסטרטגי ובביצוע פרויקטים של  פיתוח ותשתיות, במקומות שונים בעולם. בעקבות חתימת הסכם השלום בסיום מלחמת האזרחים בדרום סודן והקמת ממשלת קואליציית השלום במדינה, החלה חברת גלובל, בתחילת 2016 , את פעילותה בפיתוח החקלאות המקומית, ייצור מזון ופיתוח תשתיות אזרחיות. במסגרת זאת, פרוסה החברה באתרים, חלקם מאד נידחים, ברחבי המדינה. החברה מעסיקה מומחי חקלאות מהשורה הראשונה, אשר עוסקים בהכשרות ובייצור חקלאי אינטנסיבי, בשיתוף עם הקהילות המקומיות. פרויקט שמעסיק אלפי עובדים ומספק מזון לשולחנם של אוכלוסיות רבות ברחבי המדינה.

"הפרויקט זוכה להכרה ולשבחים רבים ממשרד החקלאות המקומי, מהתושבים ומגורמים בינלאומיים, כולל האו"ם. מדינות שכנות פנו ע"מ להעתיק את הפעילות גם אליהם. בעקבות עליית בעיית האלימות במדינה לסדר היום של האו"ם לאחר פרץ אלימות נוסף ביולי האחרון, נרתמה חברתנו לייעץ לממשלת דרום סודן במגעיה עם מוסדות האו"ם. לצורך כך התייעצה החברה עם מספר אנשים בעלי ניסיון בינלאומי.

"באשר לדברים שמיוחסים לכאורה  בכתבה למר ישראל זיו ולחלק מהיועצים שעמם התייעצה החברה: הייעוץ שניתן היה נקודתי וממילא האמירה כאילו יש 'פרויקט סודי' או בכלל 'פרויקט' היא חסרת שחר. הדברים המתומללים, המובאים לכאורה בשם אומרם, משקפים אולי במקרה הטוב, הגיגים שנזרקו לחלל האוויר, בשיחה לא פורמלית בבית קפה. ברור לנו שמי שהביאם לכתבה, ידע בעצמו שאינם משקפים דבר. מצער הדבר שעורכי הכתבה לא הבינו זאת וניסו להציג זאת כמשנה סדורה ואף כ'פרויקט'.

"למותר לציין שרעיונות אלה לכאורה, חלקם נוגעים להופעת הנשיא באו"ם, הינם דיבורים בעלמא שמעולם לא הובאו לידיעת שום גורם במדינה, וממילא גם לא מומשו בשום מסגרת. למיטב ידיעתנו אגב, הנשיא לא נסע לאו"ם וגם לא התכוון לנסוע לשם, כך שהניסיון לצייר כאן כוונות מניפולטיביות, או ניסיון להלבין מישהו מרוחק מהמציאות.

"חשוב  לנו לציין כי חברתנו שוללת לחלוטין כל פעילות אלימה והיא מגנה זאת בכל פה. אנו מצרים על כך שלא נעניתם להזמנתנו לבוא ולראות במו עיניכם את הפעילות המבורכת של החברה בדרום סודן, הזמנה עדיין עומדת בעינה".

רון פרושאור מסר בתגובה: "האיחוד האירופי, ארצות הברית והאו"ם משקיעים מיליארדים כדי לייצב את המצב ההומניטרי והביטחוני במדינה וכדי למנוע השתלטות של האסלאם הקיצוני. במסגרת שירותי הייעוץ המדיני שאני מעניק, התבקשתי להעניק שירות זה גם עבור דרום סודן. הייעוץ שהענקתי נגע אך ורק ליחסי החוץ של דרום סודן, וצר לי כי מיוחסת לי כל כוונה אחרת".

עמנואל רוזן מסר בתגובה: "לא הייתי חלק מהפרויקט הפוליטי בדרום סודן. הביקור האחרון שלי במדינה היה חודש לפני שהפרויקט החל, ובלי כל קשר אליו, וסיימתי את עבודתי בחברה שבועיים לאחר שהחל. לא פגשתי מעולם את הנשיא או אנשיו בנושא הזה. נכחתי במשרדי החברה בישראל בפגישה או שתיים שבהם הוא הוזכר והבעתי את דעתי, כפי שנהגתי להביע דעה בנושאים רבים אחרים. סירבתי להצעה לנהל את הפרויקט, וכאמור לא היה לי כל תפקיד בו".