הקרב של דאע"ש בפיליפינים: ניצולים מספרים

הארגון הקיצוני מחזיק בעיר מראווי כמה מאות תושבים כמגן אנושי נגד ההפגזות של צבא הפיליפינים. כוחות הבטחון המקומיים הצליחו לשחרר את רוב האזרחים מהשטח שנכבש על ידי אנשי "המדינה האסלאמית" במחיר עשרות הרוגים, אך הארגון עדיין שולט בכשליש משטח העיר.

שלושה שבועות אחרי שפעילי דאעש הסתערו וכבשו את העיר מראווי בדרום הפיליפינים, אזרחים שהצליחו לברוח משכונות שהפכו לשדה קרב מדווחים על מצוקה, רעב כבד ומחסור בשירותי רפואה דחופה. בתיעוד שפרסמה סוכנות הידיעות של דאע"ש נראה גם ירי פגזים בלתי פוסק של ארטילריה צבאית על שכונת מגורים בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חמישה תושבים נוצרים הצליחו לברוח היום (שלישי) משטח הקרבות בליווי כוח צבאי גדול. אחד מהניצולים, לומה לידסאן, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "רצנו במהירות עד שראינו את הגשר שמולנו, צלפים ירו עלינו והתקדמנו ממחסה למחסה".

בעיר מרוואי התגוררו עד חודש מאי האחרון כ-200-300 אלף תושבים אך המשטרה המקומית מעריכה כי הרוב ברחו מאז. זאת בשל החשש מפני אנשי דאעש שלוכדים אזרחים ומשתמשים בהם כמגן אנושי.

בסרטון התעמולה של דאע"ש ניתן לראות את הקרבות המתחוללים במקום. בסרטון טוען הדובר כי הארגון שולט בכל העיר ומאיים על העולם הנוצרי. מפקד הכוחות טוען שדאע"ש שולט עכשיו בכשליש בשטח העיר. 20 אזרחים ועוד 58 אנשי ביטחון נהרגו בקרבות, ועל פי הדיווחים כמה מאות מאנשי הארגון הקיצוני בעיר מתו בלחימה.