טרור באיסטנבול: 38 בני אדם נהרגו

שני פיצוצים אירעו בסמוך לאצטדיון קבוצת הכדורגל בשיקטאש, אחד מהם כתוצאה של מכונית תופת, השני - פיגוע התאבדות

31 שוטרים נהרגו במתקפת הטרור (רויטרס)

הרוגים במתקפת טרור באיסטנבול: לפחות 38 בני אדם נהרגו אמש (שבת) בשני פיצוצים שאירעו סמוך לאצטדיון של קבוצת הכדורגל בשיקטאש באיסטנבול כש-27 מתוכם היו קציני משטרה מקומיים. בתחילה דווח על כ-20 נפגעים, אך גורמים רשמיים עדכנו כי מניין הפצועים טיפס ל-166 בני אדם בדרגות פציעה שונות, חלקם שהו באוטובוס המשטרתי שעמד בסמוך לאצטדיון. 10 בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בפיגוע הכפול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי ממצאי חקירה ראשונית, הפיצוץ הראשון נגרם ממכונית תופת שבה הוטמנה פצצה והופעלה באמצעות שלט רחוק. 45 שניות לאחר מכן הפיצוץ השני אירע והוא נגרם על ידי מחבל מתאבד. שני הפיצוצים אירעו בסמוך לאיצטדיון.

נשיא טורקיה רג'יפ טאייפ ארדואן הבהיר מספר שעות לאחר האירוע כי מדובר בפיגוע טרור למרות שאף ארגון לא לקח אחריות עד כה. "פיגוע התבצע היום נגד כוחות הביטחון שלנו ואזרחנו", אמר הנשיא והוסיף כי "הפיצוצים מחוץ לאצטדיון נועדו לגרום למספר קורבנות גבוה ככל שאפשר ולצערנו יש הרוגים ופצועים". העיתון "דיילי סבאח" דיווח כי ממשלת טורקיה הכריזה הבוקר (ראשון) על יום אבל לאומי בעקבות תוצאות הפיגוע הקשה.

[brightcove_iframe video_id='istanbul_studio_vtr2_n20161210_v1' autoplay='0' credit='כך הגיבו בשידור לפיצוץ' kid='' duration='0'']

הקונסוליה הישראלית באיסטנבול שללה אפשרות של נפגעים ישראלים בפיגוע: "מבדיקה מול בתי החולים אין מעורבות ישראלים", נמסר. שגריר ישראל בטורקיה איתן נאה אמר: "אני מגנה את מתקפת הטרור הנתעבת, ומאחל החלמה מהירה לפצועים". אתמול דווח על התראה לפיגוע שעשוי להתבצע על ידי דאע"ש בטורקיה.

[brightcove_iframe video_id='istanbul_new_vtr2_n20161210_v1' autoplay='0' credit='זירת הפיצוץ' kid='' duration='0'']

רכב עלה בלהבות בעקבות הפיצוצים

האירוע התרחש זמן קצר לאחר תום משחק כדורגל של קבוצת בשיקטאש ורוב האוהדים כבר עזבו את המגרש - כך דווח בתקשורת המקומית. האצטדיון ממוקם כמה מאות מטרים מכיכר טקסים, הכיכר המרכזית באיסטנבול.

זירת הפיצוץ, הערב
זירת הפיצוץ, הערב | צילום: זירת הפיצוץ, הערב

המשטרה סגרה מספר רחובות ליד האצטדיון - כך דיווח עד ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס. בטלוויזיה המקומית שודרו תמונות של רכב שרוף ליד אחד מוקדי הפיצוץ, כמו גם להבות שפרצו לאחר מה שמסתמן כמתקפה נוספת על אדמת טורקיה.

כוחות רבים הוזעקו לזירה
כוחות רבים הוזעקו לזירה | צילום: כוחות רבים הוזעקו לזירה

רק השבוע ארגון דאע"ש השמיע איום חדש כלפי טורקיה, כאשר הודיע באופן רשמי על מינוי דובר חדש, עאבי אל-חסאן אל-מוהג'ר. הדובר החדש קרא לתומכי "המדינה האסלאמית" לבצע מתקפות כלפי טורקיה וגם הביע עמדה תקיפה נגד אירן: "אנחנו אלה שנלחמים באירן מבגדד עד ביירות", אמר.

פיצוצים לאחר תום משחק הכדורגל
פיצוצים לאחר תום משחק הכדורגל | צילום: פיצוצים לאחר תום משחק הכדורגל

הדובר החדש הפציר בלוחמי דאע"ש לתקוף "כל אתר כלכלי, פוליטי וביטחוני של טורקיה החילונית" וגם את מוסדותיה מחוץ למדינה, כגון שגרירויות וקונסוליות.

[brightcove_iframe video_id='istanbul_new_vtr2_n20161210_v1' autoplay='0' credit='' kid='' duration='0'']