הבית הלבן הודיע: לא נשתף פעולה עם הליך הדחת טראמפ

במכתב שנשלח לבכירי המפלגה הדמוקרטית, נטען כי החקירה "חסרת בסיס ולא חוקתית", וכי נציגי נשיא ארה"ב לא יעידו מול ועדת החקירה של הקונגרס ולא יעבירו מסמכים הנוגעים לה

טראמפ בעימות הרפובליקני במיאמי
טראמפ בעימות הרפובליקני במיאמי | צילום: רויטרס

הבית הלבן הודיע היום (רביעי) כי לא ישתף פעולה עם הליך ההדחה נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. במכתב רשמי שנשלח מטעם הממשל למפלגה הדמוקרטית, הואשמו בכירי המפלגה, בהם יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, כי החקירה "חסרת בסיס ולא חוקתית" ובשל כך נציגיו של טראמפ לא ישתפו פעולה, לא יעידו מול ועדת החקירה של הקונגרס ולא יעבירו מסמכים הנוגעים לחקירה. המכתב נשלח זמן קצר לאחר שהבית הלבן מנע את עדותו של גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי בתקופה הנחקרת, בפני ועדת החקירה של הקונגרס.

לפי אחת הטענות העיקריות במכתב, החקירה פסולה מבחינה חוקתית בשל העובדה שבמפלגה הדמוקרטית לא ערכו הצבעה על פתיחת הליך ההדחה נגד טראמפ, ולכן הנשיא ואנשי לשכתו "לא יוכלו לקחת חלק בחקירה הבלתי-חוקתית והמוטה תחת נסיבות אלו". המכתב אף האשים את הדמוקרטים בניסיון לשנות את תוצאות הבחירות של 2016 ובכך "לשלול מהעם האמריקני את הנשיא שבו בחרו מרצונם החופשי". בתגובה מסרה פלוסי שהמכתב "שגוי בעליל", האשימה את טראמפ בניסיון "לנרמל אי ציות לחוק", והוסיפה: "כבוד הנשיא, אתה לא מעל החוק, ואתה תישא באחריות".

ביום ראשון אישר מארק זייד, עורך דינו של חושף השחיתויות שחשף את פרשת אוקראינה-גייט, את הדיווח כי איש מודיעין נוסף יעיד נגד הנשיא דונלד טראמפ – ופנה אליו לייצוג. בריאיון לרשת ABC אמר כי מדובר באדם שהיה מקורב יותר לפרשה, ויכול לספק פרטים ממקור ראשון על האירועים, ולחזק את התלונה המקורית.

מהבית הלבן נמסר: "לא משנה כמה אנשים יכנו את עצמם 'חושפי שחיתויות' בנוגע לשיחת טלפון שהנשיא כבר פרסם בפומבי – כל זה לא משנה את העובדה שטראמפ פעל כשורה".

פגישתם של נשיא ארה''ב טראמפ ונשיא אוקראינה זלנסקי בניו יורק
פגישתם של נשיא ארה''ב טראמפ ונשיא אוקראינה זלנסקי בניו יורק | צילום: רויטרס

אתר "אקסיוס" דיווח ביום ראשון כי טראמפ טען כי לא רצה כלל לשוחח עם נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי, אך עשה זאת לבקשתו של שר האנרגיה האמריקני, ריק פרי. על פי הדיווח, הדברים נאמרו במהלך שיחת ועידה עם גורמים רפובליקנים - כך על פי שלושה מקורות.

הדוברת של פרי אמרה ל"אקסיוס" כי שר האנרגיה "עודד את טראמפ לבצע את השיחה עם נשיא אוקראינה כדי לדון בענייני אנרגיה וכלכלה". על פי הדיווח באתר, הבית הלבן לא מסר תגובה.

יש לציין כי טראמפ כבר הודה כי שוחח עם זלנסקי אודות ביידן, אך טען כי לא עשה זאת משיקולים פסולים. על פי תמלול השיחה, שפורסם על ידי הבית הלבן, השניים אכן שוחחו אודות אפשרות שאוקראינה תקנה נפט מארצות הברית ואודות נושאים הקשורים לאנרגיה.

ביידן בדיון על הגבלות על נשיאת נשק בארה''ב
ביידן בדיון על הגבלות על נשיאת נשק בארה''ב | צילום: רויטרס

מוקדם יותר דווח ב"ניו יורק טיימס" כי שני דיפלומטים אמריקנים ניסחו באוגוסט האחרון טיוטת הצהרה עבור נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, שנועדה לחייב את אוקראינה לפתוח בחקירת יריבו הפוליטי של הנשיא דונלד טראמפ.

על פי הדיווח, ההצהרה נוסחה על ידי גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב באיחוד האירופי, וקורט ווקר - לשעבר השליח האמריקני לאוקראינה. מטרתה הייתה לחייב את זלנסקי לפתוח בחקירת חברת הגז שבה עבד האנטר ביידן, בנו של ג'ו ביידן - מתמודד מוביל מטעם המפלגה הדמוקרטית לבחירות 2020.