זריף: נצא מהאמנה להפצת נשק גרעיני אם האו"ם ידון בהסכם הגרעין

בעקבות בקשת המעצמות האירופיות לחדש הדיונים במועצת הביטחון בנושא הטלת הסנקציות על טהראן, שר החוץ האיראני מאיים בעליית מדרגה נוספת במרוץ החימוש הגרעיני

זמן צפייה: 00:53

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, איים היום (שני) כי מדינתו תבצע עליית מדרגה נוספת במרוץ החימוש הגרעיני – ותצא מהאמנה להפצת נשק גרעיני שעליה חתומה, אם יתקיימו דיונים בהשבת הסנקציות על טהראן במועצת הביטחון של האו"ם.

דבריו של זריף מגיעים בעקבות בקשת שרי החוץ של בריטניה, גרמניה וצרפת לקיים דיון בחידוש הסנקציות. זהו הצעד החריף ביותר של מעצמות אירופה עד כה בתגובה להפרות האיראניות. "לא הצטרפנו ללחץ המרבי שמפעילה ארצות הברית, אך איננו מקבלים את הטענה כי לטהראן יש את הזכות לא לציית להסכם", נכתב בהודעה משותפת. שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, טען כי מטרת המהלך אינה להטיל מחדש סנקציות, אלא רק לוודא שאיראן חוזרת ליישום מלא של ההסכם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר בתגובה: "אנחנו יודעים בדיוק מה קורה בתוכנית הגרעין האיראנית. איראן חושבת שהיא תשיג נשק גרעיני, אני שב ואומר - ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. אני גם קורא לכל מדינות המערב להטיל את מנגנון הסנקציות האוטומטיות באו"ם עכשיו".

עוד בחדשות 13:

רוחאני: איראן מעשירה היום יותר אורניום מאשר לפני הסכם הגרעין

בצל חיסול סולימאני: איראן הכריזה על נסיגה נוספת מהסכם הגרעין

 

הכור הגרעיני בבושהר
הכור הגרעיני בבושהר | צילום: רויטרס

לפני כשלושה שבועות הכריזה איראן על נסיגה נוספת מהסכם הגרעין, והודיעה כי תעשיר אורניום על סמך הצרכים הטכניים שלה ולא תגביל את מספר הצנטריפוגות אותן היא מפעילה. בטלוויזיה האיראנית נמסר כי "אם ארצות הברית תבטל את הסנקציות, איראן תחזור בה" וכי "איראן תמשיך לעבוד עם האו"ם".

צעד זה היה צפוי להתרחש בכל מקרה במהלך החודש, אך החיסול של מפקד משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, האיץ אותו. עד עכשיו האיראנים צברו 600 ק"ג של אורניום ולא ברור אם יתחילו העשרה ברמה גבוהה יותר. שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן אמר בתגובה כי "אם איראן תמשיך להפר את הסכם הגרעין – היא תוכל לפתח פצצה תוך שנה-שנתיים".

צרפת אינה המדינה היחידה שהתריעה מפני ההפרה האיראנית של ההסכם. לפני כחודשיים, ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, נפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני בטוקיו, הפציר בו להיצמד למחויבויות של טהראן להסכם הגרעין ואמר כי יפן תעשה כל שביכולתה להבטיח את היציבות במזרח התיכון.

Japanese Pm Abe And Iranian President Rouhani Meet In Tokyo
ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, ונשיא איראן חסן רוחאני

"אני מאוד מקווה שאיראן תיישם באופן מלא את הסכם הגרעין ותמלא תפקיד חיובי בקידום השלום והיציבות באזור", אמר אבה. "יפן תפעל על מנת להרגיע את המתיחות ולייצב את הסיטואציה במזרח התיכון".

נשיא איראן אמר בפגישה כי "הסכם הגרעין הוא הסכם מאוד חשוב עבור איראן. זאת עוד סיבה עבורי לבקר בחריפות את עזיבתה החד צדדית והלא הגיונית של ארצות הברית מההסכם. אני מקווה שיפן ומדינות נוספות בעולם יפעילו מאמץ כדי לעזור לשמור על ההסכם כפי שהוא".