האסיר שהפך ל"טבח של פוטין": זה האיש שמאחורי המרד ברוסיה

"כוח ואגנר" הוקמה בשנת 2014, כדי לתמוך בארגונים בדלניים פרו-רוסיים בסיפוח חצי האי קרים. מאז, שכירי החרב שלה הספיקו להילחם בלוב, מאלי ואזורי סכסוך נוספים, וכן - לטענת רבים - לבצע פשעי מלחמה. היממה האחרונה הוכיחה כי נאמנות הכוח לא שייכת לפוטין, כי אם לשכירי החרב עצמם

זמן צפייה: 01:33

ברחבי העולם עוקבים מקרוב אחר המרד הצבאי שמנהיג ביממה האחרונה יבגני פירגוז'ין ו"קבוצת ואגנר", נגד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. מאין הגיח אותו כוח צבאי, לאיזו מדינה היא שייך ומדוע החליטו מנהיגיו למרוד במפתיע ב"מדינת האם"? ראשית, יש להדגיש כי קבוצת ואגנר היא לא חלק מהצבא הרוסי, ולמעשה מגדירה את עצמה כ"חברה צבאית פרטית". היא מורכבת מעשרות אלפי שכירי חרב הנלחמים לצד הצבא הרוסי הסדיר במלחמה באוקראינה - שם מילאה תפקיד מרכזי במאבק הארוך והיקר לכיבוש העיר באחמוט.

חיילי קבוצת ווגנר בעיר הרוסית וורונז'
חיילי קבוצת וגנר בעיר הרוסית וורונז' | צילום: רויטרס

מאפריקה לאוקראינה: השורשים של כוח ואגנר 

קבוצת וגנר הוקמה בשנת 2014, בעת סיפוח חצי האי קרים לרוסיה, על מנת לגבות ארגונים בדלנים פרו-רוסיי היושבים במזרח אוקראינה. באותה תקופה הארגון שמר על חשאיות, וכלל כ-5,000 לוחמים בלבד - בעיקר אנשי צבא ותיקים שגויסו מגדודי העילית והכוחות המיוחדים של רוסיה. מאז הוא צמח במידה ניכרת, בעיקר בגלל שרוסיה התקשתה למצוא מספיק חיילים שיתגייסו לצבא הסדיר. דובר הבית הלבן ג'ון קירבי מעריך כי המיליציה מונה כ-50,000 חיילים בקירוב - חלקם עבריינים או אסירים לשעבר, וכן גברים צעירים ועניים, שהתגייסו לכוח כי לא הצליחו למצוא עבודה.

וגנר
יבגני פריגוז'ין בחברת חיילי הכוח | צילום: רויטרס

המיליציה פועלת באזורי סכסוך רבים בעולם, כגון בלוב, שם שכירי החרב תומכים בכוחות הנאמנים לגנרל ח'ליפה חפטר. בנוסף, גם הרפובליקה-המרכז-אפריקאית משתמשת בשירותיו של הכוח הצבאי על מנת לשמור על מכרות יהלומים. ממשלת מדינת מאלי, שכרה את קבוצת וגנר כדי לשמש כוח בולם לקבוצות מיליטנטיות אסלאמיות. יש לציין כי מדינות העולם מייחסות פשעים הומניטריים חמורים לכוח ואגנר, שבוצעו באפריקה ובפלישה הנוכחית לאוקראינה. כמו כן, על אף שהקבוצה אינה מזוהה אידיאולוגית עם אף מדינה - רבים מוצאים בה אלמנטים של הימין הקיצוני הרוסי, ואף ניאו-נאציזם.

יבגני פריגוז'ין בן ה-62, איש עסקים לשעבר שכונה בשם "השף של פוטין" בשל חוזי חברות הקייטרינג שלו עם הקרמלין, הוא האדם העומד מאחורי המרד - והוא זה שמימן ואף הקים אותה, למרות הכחשותיו החוזרות והנשנות בעבר. דמיטרי אוטקין, קצין רוסי לשעבר, הקים את קבוצת וגנר - ושמה של הקבוצה קרויה על הכינוי שלו, "ואגנר", אותו בחר מתוך התייחסות למלחין הגרמני או מהווה התייחסות למלחין ריצ'רד וגנר.

וגנר
חיילי כוח וגנר'' | צילום: רויטרס

גניבת קרדיט, אלפי חיילים הרוגים: מה הוביל למרד של המיליציה?

הסכסוך של כוח ואגנר עם ממשלת רוסיה החל לכאורה לאחר שיבגני פריגוזין טען כי משרד ההגנה הרוסי לקח קרדיט לא מוצדק על כיבוש באחמוט - קרדיט שהיה אמור להינתן לקבוצה - ובכך למעשה "גנב את תהילתה". כמו כן, הוא טען שוב ושוב כי הצבא הרוסי לא מצליח לחמש את וגנר כפי הנדרש, וכי המנהיגים הרוסי לא מתפקדים כראוי. התלונות שלו היו בגדר תקדים למערכת הפוליטית הרוסית - בה פוטין הוא האדם היחיד שיכול לבקר את המדיניות של ממשלתו שלו.

וגנר
חייל של הכוח בעיר רוסטוב-על-הדון | צילום: רויטרס

המתח בין יבגני פריגוז'ין ומשרד ההגנה של המדינה התפוצץ בצורה דרמטית אמש. המנהיג הצבאי הסורר נשבע "להעניש" אנשי צבא רוסים, ואמר כי שר הביטחון סרגיי שויגו תיזמן פיגוע טילים מכוון שהרג מספר "עצום" של לוחמיו. הקרמלין הגיב במהירות, הכחיש את ההתקפה והאשים את פריגוז'ין במרד- האשמה שהתממשה והפכה להפיכה צבאית.