"החל שלב המהפכה הסופי": גואידו השתלט על בסיס צבאי בוונצואלה

יו"ר האופוזיציה קרא לכל אזרחי המדינה לצאת לרחובות, כשלצדו עומדים אנשי צבא ופוליטיקאי בכיר ששוחרר ממעצר בית. שר המודיעין: "הממשלה נלחמת מול קבוצה טרוריסטים קטנה". טראמפ עודכן במצב

זמן צפייה: 01:54

ניסיון ההפיכה בוונצואלה: האופוזיציה במדינה הדרום אמריקנית השתלטה היום (שלישי) על בסיס צבאי בבירה קראקס. יו"ר האופוזיציה, חואן גואידו, קרא לכל אזרחי המדינה לצאת לרחובות ואמר כי "החל שלב המהפכה הסופי".

גואידו דיבר כשלצדו נמצאים כ-70 אנשי צבא עריקים ואחד ממנהיגי האופוזיציה, לאופולדו לופז, ששוחרר ממעצר בית על ידי העריקים לאחר שהושם בו על ידי השלטון הנוכחי בראשות הנשיא ניקולאס מדורו. עד כה לא ברור אם גואידו רתם לצדו מספיק עריקים לטובת מהלך משמעותי וככל הנראה התמיכה הצבאית המוגבלת שהצליח לצבור היא אחת הסיבות לניסיונותיו להוציא אזרחים לרחובות. בשלב זה, דווח כי מקורה של התנועה הצבאית במדינה הוא בעיקר כוחותיו של הנשיא מדורו, וכי העימותים מוגבלים לזריקת רימוני עשן בלבד.

לעוד כתבות בנושא:

ניסיון ההפיכה בוונצואלה: האיחוד האירופי הכיר בגואידו נשיא

נשיא ונצואלה: "נסגור את הגבולות עם קולומביה וברזיל"

הרוגים בעימותים ואיסור על כניסת סיוע: מתיחות שיא בוונצואלה

במדינה מדווחים על תנועה ערה של כוחות הממשל, רכבים צבאים וחיילים. כלי טיס של צבא ונצואלה חגו מעל הבסיס הצבאי וירו לעבר האנשים שנמצאים בו גז מדמיע. דוברו של הנשיא מדורו מסר כי "ניסיון פוטש מתחולל בוונצואלה". שר הביטחון אמר כי כוחותיו "נכונים להגן על המוסד הלאומי" ושר המודיעין הוסיף: "הממשלה נלחמת מול קבוצה קטנה של טרוריסטים".

עוד פורסם, כי יריות נשמעו סמוך לבסיס שבו נמצאים תומכי גואידו, נסיבות האירוע נבדקות וטרם ברור אם יש נפגעים. כמו כן, אזרחים מעידים כי קיימות בעיות גלישה ברשתות החברתיות בשטח המדינה – וטוענים כי הן נחסמו על ידי ספק האינטרנט הממשלתי.

גורם נוסף שמנסה לבלום את ניסיון ההפיכה הוא מנהיג המפלגה הסוציאליסטית, דיוסדאדו קאבלו, שקרא לכל תומכי השלטון להגיע למפגן תמיכה בשטח ההיכל הנשיאותי ולהגן על הנשיא מדורו. הסנאטור האמריקני מרקו רוביו התייחס לקריאה של קאבלו ואמר כי היא מרמזת על כך שהמשטר מאמין כי איבד שליטה על הצבא. נוסף על כך, בוושינגטון הודיעו כי הנשיא דונלד טראמפ עודכן באירועים האחרונים והוא נמצא בקשב תמידי למצב.