ללא הטלת מכסים: ארה"ב ומקסיקו הגיעו להסכם לבלימת ההגירה

לאחר שטראמפ איים כי יטיל מס של 5% על מוצרים ממקסיקו אם לא תנקוט ביד קשה לבלימת ההגירה למדינתו, שתי המדינות הכריזו כי הגיעו להסכם. "מקסיקו תציב את המשמר הלאומי בגבולה הדרומי"

זמן צפייה: 01:50

מקסיקו וארה"ב מסרו הלילה (שבת) בהצהרה משותפת כי האמריקנים לא יטילו מכסים על ייבוא ממקסיקו, שהסכימה לקבל יותר אנשים המבקשים מקלט בארה"ב לשטחה בזמן שהם מחכים לבחינה של בקשותיהם. כמו כן, מקסיקו הסכימה להגביר אכיפה כדי להכיל את זרם המהגרים לארה"ב, בין היתר באמצעות הצבה של חיילי המשמר הלאומי בגבולה הדרומי ואכיפה מוגברת נגד ארגונים המבריחים בני אדם. זאת לאחר שטראמפ איים כי יטיל מכס של 5% על כל המוצרים המיובאים ממקסיקו, אם לא תסכים להגביר אכיפה בגבול למניעת הגירה לארה"ב. המכסים היו אמורים להיכנס לתוקפם ביום שני.

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

טראמפ איים: "אם ההגירה ממקסיקו לא תיפסק - אסגור את הגבול"

טראמפ: "אטיל וטו על הצבעת הסנאט לבטל את מצב החירום הלאומי"

טראמפ: "מהגרים לא חוקיים ישוכנו בערים בשליטת הדמוקרטים"

טראמפ
טראמפ | צילום: רויטרס


מוקדם יותר הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הממשל האמריקני חתם על הסכם עם מקסיקו בנושא בלימת ההגירה - ובשל כך כל המכסים שהוטלו על מקסיקו מושעים לזמן בלתי מוגבל. "אני שמח להודיע שארצות הברית השיגה הסכם חתום עם מקסיקו", צייץ טראמפ בטוויטר. "המכסים שהיו אמורים להיות מוטלים ביום שני על מקסיקו - מושעים עד להודעה חדשה. מקסיקו בתורה, תנקוט באמצעים חזקים כדי לעקור את ההגירה דרכה אל הגבול הדרומי שלנו".

נשיא מקסיקו, אנדרס מנואל לופז אוברדור, אישר גם הוא בטוויטר כי הוא הושג הסכם עם ארה"ב. "תודה על תמיכת המקסיקנים, לא יהיו מכסים על מוצרים של מקסיקו המיוצאים לארה"ב", כתב.

שגרירת מקסיקו בארה"ב, מרתה ברקנה קוקוי, אמרה כי במסגרת ההסכם תגביר מקסיקו את אכיפת יישום חוק ההגירה שלה וכי ההסכם יספק הזדמנויות עבודה עבור אנשים שמחכים לסיום תהליך בקשת המקלט שלהם במקסיקו. שיתוף הפעולה והפיתוח של דרום מקסיקו ומרכז אמריקה יתחזק.

נתניהו מוסר הצהרה בנושא החוק הפולני
נתניהו מוסר הצהרה בנושא החוק הפולני | צילום: חדשות עשר
נשיא מקסיקו אוברדור
נשיא מקסיקו אוברדור | צילום: רויטרס

לפני כחודשיים איים טראמפ, איים בחשבון הטוויטר שלו שיסגור את הגבול עם מקסיקו, או לפחות חלק גדול ממנו, במידה ומקסיקו לא תפסיק באופן מיידי את ההגירה הבלתי חוקית לשטח ארה"ב. בתגובה לאיום של טראמפ, כתב שר החוץ המקסיקני: "לא נפעל על בסיס איומים - אנחנו שכנים נהדרים".

"הדמוקרטים נתנו לנו את חוקי ההגירה החלשים ביותר בעולם", צייץ הנשיא האמריקני. "הקונגרס חייב לשנות את חוקי ההגירה החלשים שלנו עכשיו, ומקסיקו חייבת לעצור את ההגירה הבלתי חוקית משטחה לעבר השטח שלנו". בהמשך, איים טראמפ כי אם מקסיקו לא תמנע את ההגירה הבלתי חוקית משטחה הוא "יסגור בשבוע הבא את הגבול או לפחות חלקים גדולים ממנו".

מייק פומפאו
שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו | צילום: רויטרס

לדבריו, הפסקת ההגירה אמורה להיות פעולה קלה מצידה של מקסיקו, אך לטענתו "הם מעדיפים לקחת את הכסף של ארצות הברית ו'לדבר'". טראמפ הוסיף כי מדינתו הפסידה כספים רבים בשל ההגירה הבלתי חוקית, ולכן "סגירת הגבול תהיה דבר טוב".

בתגובה לדבריו של טראמפ, צייץ שר החוץ המקסיקני, רסלו אברארד, כי "מקסיקו לא תפעל על בסיס איומים" וכי "מדינתו היא שכנה נהדרת". השר הוסיף כי ההוכחה לכך הם "1.5 מיליון אמריקנים שבחרו לחיות במקסיקו - הקהילה הגדולה ביותר של אמריקנים מחוץ לארצות הברית".

כזכור, בחודש פברואר הכריז טראמפ שיחתום על צו למצב חירום לאומי בגבול ארה"ב-מקסיקו כדי לגייס כסף עבור החומה, אותה הוא מעוניין לבנות לאורך הגבול. עוד אמר טראמפ כי הוא ישתמש בסמכויותיו כדי לעקוף את הקונגרס, שבלם עד כה את ניסיונותיו, כדי להשיג את הכסף הדרוש לבניית החומה ולהקים אותה ללא אישור הקונגרס.

לאחר ההכרזה של טראמפ הגישו 16 מדינות בארה"ב תביעה נגד הנשיא, בניסיון לבלום את ניסיונו להכריז על מצב חירום לאומי כדי לגייס כספים לבניית חומה בגבול מקסיקו. התובעים טענו כי הניסיון של טראמפ לעקוף את הקונגרס, שמתנגד ברובו להעברת הכספים לבניית החומה - אינו חוקתי.

בהמשך, הודיע טראמפ כי יטיל וטו על הצבעת הסנאט לבטל את מצב החירום הלאומי בגבול עם מקסיקו. התובע הכללי של ארצות הברית, ויליאם בר, הודיע בתגובה כי הכרזת הנשיא על מצב החירום הלאומי היא חוקית.