דיווח בארה"ב: טראמפ הורה לתקוף באיראן - וביטל את הפקודה

ב"ניו יורק טיימס" פורסם כי נשיא ארה"ב הנחה לתקוף מטרות איראניות לאחר הפלת המל"ט האמריקני - אך חזר בו זמן קצר לפני תחילת הירי, לאחר התייעצות עם בכירי הביטחון הלאומי וגורמים בקונגרס

זמן צפייה: 01:51

המתיחות במפרץ: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה על תקיפה באיראן לאחר הפלת המל"ט האמריקני אתמול (חמישי), וחזר בו - כך דווח הבוקר ב"ניו יורק טיימס". על פי הדיווח, הפקודה בוטלה זמן קצר לפני תחילת הירי, לאחר התייעצות עם בכירי הביטחון הלאומי וגורמים בקונגרס. עוד דווח כי המטרות כבר היו ידועות, בהן רדאר וסוללות נ"מ של איראן. במקביל לדיווח, טהראן הודיעה כי יש לה "הוכחה בלתי ניתנת להפרכה", לכך שהמל"ט הפר את ריבונותה האווירית.

ברשת ABC דווח כי היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון, וכן שר החוץ מייק פומפאו, תמכו בתקיפה. על פי הדיווח, טראמפ חזר בו מהחלטתו בין היתר בשל החשש לפגיעה במאות אזרחים.

לכתבות נוספות בנושא:

טראמפ מאיים עקב הפלת המל"ט; איראן מציגה: כך הופל כלי הטיס

איראן ממשיכה להתגרות בארה"ב – כדי להיכנס איתה למו"מ • פרשנות

הערכה בישראל: אם ארה"ב לא תגיב להתגרות האיראנית – היא תחריף

תיעוד מהפלת המל''ט האמריקני סמוך לאיראן
תיעוד מהפלת המל''ט האמריקני סמוך לאיראן | צילום: החדשות 13

העיתון "ניוזוויק" דיווח כי בין המטרות שסימנה ארה"ב היו מערכת טילי הקרקע-אוויר הסובייטית S-125, שלפי האמריקנית הייתה המערכת שיירטה את המל"ט באזור מצר הורמוז.

בתוך כך, רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב הוציאה הבוקר אזהרה מפני טיסות מעל חלקים בשטח האווירי של איראן, באזור מצרי הורמוז ומפרץ עומאן. זאת, בעקבות המתיחות הגוברת לאחר הפלת המל"ט האמריקני.

חברת התעופה האמריקנית "יונייטד איירליינס" הודיעה הלילה על השעייה זמנית של הטיסות משדה התעופה ניוארק שבניו ג'רזי למומבאי שבהודו - בשל "חששות בנוגע למרחב האווירי של איראן".

מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton
מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton | צילום: רויטרס

הלילה הציג הפנטגון תמונה של מסלול הטיסה של המל"ט, על מנת להוכיח את הטענה לפיה כלי הטייס היה בשטח בין-לאומי בעת שהותקף. מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים, קווין מקארתי, הצהיר כי על ארה"ב לנקוט ב"תגובה שקולה" כלפי איראן. גם יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, טענה כי על ארה"ב לעשות כל שביכולתה על מנת שלא להסלים את המצב מול איראן: "המצב מול טהראן דורש גישה אסטרטגית, חכמה ולא פזיזה".

אמש התייחס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למתיחות מול איראן במהלך פגישה עם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. טראמפ נשאל על ידי כתבים האם תהיה תקיפה אמריקנית באיראן, וענה "תגלו בקרוב". בתוך כך, הטלוויזיה האיראנית פסרמה תיעוד שבו ניתן לראות, לטענתה, את רגעי הפלת המל"ט. בסרטון נראה רגע שיגור הטיל, פגיעתו בנקודה זוהרת בשמיים, ככל הנראה המל"ט - ולאחר מכן אש גדולה שפורצת בעקבות הפגיעה. כל זאת, לקריאות "אללה אכבר".

מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton
מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton | צילום: רויטרס

בד בבד, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, טען כי מדינתו מצאה חלקים מהמל"ט שהופל במים הטריטוריאליים שלה. "ארה"ב פגעה בכלכלה שלנו ועכשיו גם פולשת לשטחנו", כתב זריף. "איננו מחרחרים מלחמה, אך נגן בקנאות על המרחב האווירי, הימי והיבשתי שלנו".

ואכן, השגריר האיראני לאו"ם שיגר מכתב למזכ"ל הארגון, בו טען כי "ארה"ב מבצעת צעדים לא חוקיים המערערים את אזור המפרץ הפרסי, המעורער ממילא". במכתב קראה איראן לקהילה הבין-לאומית לדרוש מארה"ב להפסיק את "הפרות החוק הבין-לאומי", וגינתה את "חוסר האחריות", לטענתה, בו מתנהגת ארה"ב. ""הרפובליקה האסלאמית של איראן אינה מעוניינת במלחמה אך שמורה לה הזכות להגן על עצמה מול פעולות המפרות הריבונותה".

טראמפ אומנם היה תקיף בדבריו, אך הבהיר כי הוא עדיין פתוח למשא ומתן עם איראן, ואמר "בואו נראה מה יקרה". עוד הוסיף נשיא ארה"ב כי הפלת המל"ט הייתה יכולה להיות טעות של "מישהו טיפש שידו קלה על ההדק", ואמר כי "אני לא מרגיש שאנשיי דוחפים אותי לעימות. במקרים מסוימים זה בדיוק ההפך".  "אם המטוס היה מאויש", אמר. "זה היה הבדל גדול". כמו כן, חזר טראמפ על הדברים שאמר מוקדם יותר היום: "איראן עשתה טעות גדולה".