ישראל ואוקראינה בהודעה משותפת: הימנעו מביקור באומן בראש השנה

המדינות קראו לכל מי שתכנן לטוס בחגים לקברו של רבי נחמן מאומן שלא להגיע לאזור, בשל התפשטות הקורונה. ולמי שבכל זאת יעדיף לבקר, הבהירו: "הגבלות הריחוק החברתי חלות על כל האירועים"

זמן צפייה: 06:33

ישראל ואוקראינה הוציאו היום (שלישי) הודעה משותפת שבה קראו לאלפי החסידים שתכננו לטוס לאומן לרגל החגים שלא להגיע לאזור, זאת בשל התפשטות מגפת הקורונה. "בהתאם להמלצות והאזהרות של משרדי הבריאות של אוקראינה וישראל, אנו מפצירים בעולי הרגל שמתכננים ליטול חלק בחגיגות ראש השנה באוקראינה להימנע מלבקר באומן בשל המצב האפידמיולוגי המאיים", נכתב.

"עם זאת", הוסיפו המדינות, "לאלה המחליטים לבקר באומן בכל זאת - אנו מדגישים שהגבלות הריחוק חלות על כל האירועים הציבוריים וייאכפו בקפידה". אוקראינה וישראל כתבו כי ראש השנה זכה למעמד של חג לאומי באוקראינה, אולם השנה, כאמור, "לא מאפשר לציין את החג כרגיל כפי שנהוג. אנו מקווים להבנה ומאמינים שבשנה הבאה נוכל לחגוג את ראש השנה, כמו גם חגים אחרים, יחדיו וללא הגבלות כלשהן".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

טראמפ: "העברנו את שגרירות ארה"ב לירושלים בשביל האוונגליסטים"

מישל אובמה: "זה גדול על טראמפ; אם לא נעשה שינוי המצב יחמיר"

בתגובה לבלוני התבערה: חיל האוויר תקף גם הלילה ברצועת עזה

מתפללים באומן 2010
מתפללים באומן 2010 | צילום: רויטרס

מוקדם יותר הבוקר, משרד הפנים באוקראינה הודיע כי במשך שנה תיאסר כניסת חסידים לאומן בראש השנה, זאת מחשש להתפרצות של נגיף הקורונה. כאמור, בכל שנה נוסעים לעיר אלפי ישראלים, שם - בקברו של רבי נחמן מברסלב, הם מעבירים את ראש השנה. "המצב במדינה לא מאפשר לנו לערוך אירועים המוניים - במיוחד לא כאלה בהשתתפות זרים".

"אנו מתייחסים בכבוד למסורת הלאומית של קהילות דתיות ועושים הכול כדי לעמוד ברף הכי גבוה באשר לבטיחות", הסבירו במשרד הפנים, "עם זאת, במהלך השבועות האחרונים אוקריאנה הוכתה בנגיף הקורונה". משכך, כאמור, החליטו לאסור את כניסתם של הבאים.

מתפללים באומן שבאוקראינה מול קברו של רבי נחמן מברסלב, רויטרס
מתפללים באומן שבאוקראינה מול קברו של רבי נחמן מברסלב | צילום: רויטרס

אתמול, גם ראש עיריית אומן הביע את התנגדותו להגעת הישראלים לאזור בשיא המגפה, ואמר: "אנחנו חוזים כי הגל השני יגיע בדיוק באמצע ספטמבר, זאת הסיבה שאני נגד ביקורם של האלפים בעיר". בהודעה הרשמית של משרד הפנים נמסר כי גם כניסת חסידים בעלי אזרחות אוקראינית תוגבל, וכי במידת הצורך יוטל סגר על העיר ועל סביבתה.