"טהראן הסיטה מכלית נפט מאבו דאבי – עקבותיה נעלמו"

ברשת CNN מדווחים כי גופי המודיעין האמריקניים סבורים שספינות של משמרות המהפכה הסיטו בסוף השבוע כלי שיט של איחוד האמירויות למים הטריטוריאליים של איראן. הקשר עם אנשי הצוות אבד

זמן צפייה: 00:28
המתיחות במפרץ הפרסי: גופי המודיעין האמריקניים סבורים כי משמרות המהפכה האיראניים הסיטו בסוף השבוע ממסלולה מכלית נפט של איחוד האמירויות הערביות, ומאז נעלמו עקבותיה ואבד הקשר עם אנשי הצוות - כך דווח הלילה (שני) ברשת CNN. לפי הדיווח, גורמים באיחוד האמירויות מאמינים שאיראן חיבלה או גררה את כלי השיט, שנעלם סמוך לאי קשם אשר במיצרי הורמוז כשהוא שט תחת דגל פנמה. בתוך כך, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף התייחס אתמול להסכם הגרעין ואמר: "איראן לא רוצה מלחמה, דלתות המשא ומתן פתוחות לרווחה אם טראמפ יסיר את הסנקציות". עוד הוסיף זריף כי "לאיראן אין אינטרס בבניית פצצה גרעינית".
המסלול של המכלית של איחוד האמירויות
המסלול של המכלית של איחוד האמירויות | צילום: חדשות 13
עוד בחדשות 13: שר החוץ הבריטי: "לא מסכימים עם מדיניות ארה"ב בנוגע לאיראן" גיברלטר שחררה את 4 חברי הצוות שנתפסו על המכלית האיראנית גורמים אמריקנים: ארה"ב לא תטיל סנקציות על שר החוץ האיראני
המכלית האיראנית ''גרייס 1'' שנעצרה על ידי חיל הנחתים הבריטי (ארכיון)
המכלית האיראנית ''גרייס 1'' שנעצרה על ידי חיל הנחתים הבריטי (ארכיון) | צילום: רויטרס
אתמול התכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד האירופי, במטרה לדון במשבר המערב מול איראן, ולנסות להציל את הסכם הגרעין שנחתם ב-2015. בפגישה תקף שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, את מדיניות ארצות הברית בנושא הסכם הגרעין עם איראן. "ארצות הברית היא בת בריתנו הטובה ביותר", אמר. "אך אנו לא מסכימים עם מדיניותה בנוגע להסכם הגרעין האיראני". על אף שאיראן חצתה לפני כשבוע את רף האורניום המועשר עליו הוסכם בהסכם הגרעין ב-2015, האנט טוען כי עדיין ניתן להציל את העסקה. "הסכם הגרעין עדיין לא מת, ואנו מחפשים דרכים לשמר אותו", אמר. "יש עדיין חלון הזדמנויות להשיב את טהראן לשולחן המשא ומתן – אך הוא הולך ומצטמצם. יש בידינו לפחות שנה עד שאיראן תשיג נשק גרעיני". שרת החוץ השוודית, מרגוט וולסטרום, קראה אף היא לאיראן לדבוק בהסכם שנחתם ב-2015. "חשוב להדגיש פעם נוספת את חשיבות הסכם הגרעין, ולצד זאת גם את חשיבות הצעדים שיאפשרו לעסקים אירופיים לסחור ולהשקיע בעסקים באיראן", אמרה והוסיפה: "נמשיך לקיים שיחות עם האמריקנים ונסביר להם כמה לא יעילה הדרך בה הם פועלים. ההסלמה בקונפליקט בין איראן לארצות הברית לא מסייעת לפתרון הסוגיה".
נשיא איראן, חסן רוחאני, בהצהרה על הסכם הגרעין
נשיא איראן, חסן רוחאני, בהצהרה על הסכם הגרעין
בשבוע שעבר התייחס נשיא איראן חסן רוחאני למעצר מכלית הנפט האיראנית והצוות בידי, ואמר כי "בריטניה היא האחראית לחוסר היציבות והיא תישא בהשלכות בהמשך" - כך צוטט הנשיא בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים". כמו כן, רוחאני מסר כי ההחלטה להעשיר אורניום לרמה החורגת ממה שנקבע בהסכם הגרעין היא למטרות שלום, ואינה מפרה את התחייבויות הרפובליקה מ-2015. הוא הוסיף כי העשרת האורניום מיועדת לזיקוק דלקים עבור מפעלים. במקביל, השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן, בריאן הוק, מסר כי ארצות הברית עשויה להטיל סנקציות חדשות על הרפובליקה האסלאמית. עוד הוסיף כי האמריקנים עובדים על הסכם חדש עם טהראן שיובא לאישור הקונגרס ולאחר מכן יוצג במסגרת המשא ומתן עם איראן. ביום ראשון שעבר הצהיר סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, כי מכלית הנפט לא יועדה לסוריה - חרף טענות לונדון, שעצרה את המכלית בגין ההפרה האיראנית של הסנקציות.
נשיא איראן רוחאני (ארכיון) | צילום: חדשות 13
אראקצ'י תיאר את מעצר המכלית כ"מהלך פיראטי", והסביר כי בשל קיבולת המכלית היא עברה דרך מצר גיברלטר, ולא דרך תעלת סואץ. ארקאצ'י הדגיש, כאמור, כי יעד כלי השיט לא היה סוריה - אך לא ציין מה היה היעד המתוכנן. "הנמל בסוריה, שאליו לדברי הממלכה הייתה אמורה להגיע המכלית, איננו גדול מספיק בשביל המכלית", הסביר סגן השר. "המכלית חלפה דרך מים בין-לאומיים במצר גיברלטר, ואין שום חוק שמאפשר לבריטניה לעצור אותה. אנחנו דורשים את שחרורה".
בתוך כך הודיע אראקצ'י בתחילת השבוע באופן רשמי על כך שאיראן תעלה את רמת העשרת האורניום לרמה הנדרשת עבור תחנת הכוח הגרעינית בבושהר. על פי גורמים באיראן מדובר על רמה של 5% - החורגת מהמגבלה של 3.67%, עליה הוסכם בהסכם הגרעין עם המעצמות. כמו כן, אמר ארקא'צי כי מכתב בנושא יישלח היום על ידי שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זאריף לשרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני.