בית הנבחרים יצביע היום על הדחת טראמפ - ויאשר את סעיפי ההליך

טראמפ עלול להפוך לנשיא השלישי שהקונגרס אישר את הדחתו. עם זאת, הנשיא האמריקני לא יסולק מהבית הלבן. משפטו ייערך בשנה הבאה בסנאט - שם יש לו רוב רפובליקני שככל הנראה יתמוך בו

זמן צפייה: 00:50

המהלך להדחת דונלד טראמפבית הנבחרים של ארצות הברית יתכנס מחר (רביעי) להצביע ולאשר את הסעיפים להדחתו של הנשיא האמריקני, שיהפוך לנשיא השלישי בהיסטוריה האמריקנית שבית הנבחרים החליט שיש להדיחו. עם זאת, לבית הנבחרים אין את הכוח להוציא את טראמפ מהבית הלבן - הסנאט יצטרך להחליט על כך.

משפט ההדחה של טראמפ ייערך בסנאט רק בשנה הבאה, כאשר החברים בבית הנבחרים העליון יהוו כמושבעים. עם זאת, לנשיא האמריקני יש רוב רפובליקני אוטומטי, שככל הנראה יתמוך בו.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

בצל פרשת האונס במרכז: הסכנות באינסטגרם – ואיך נשמרים מהן

מיניבוס מזגזג – ועוקף דרך השול: תיעוד הבריונות בכבישי הדרום

החשד: הנערים הזמינו מונית עבור בת ה-14 – ואנסו אותה בביתם

דונלד טראמפ בעימות הנשיאותי השלישי בלאס וגאס
דונלד טראמפ בעימות הנשיאותי השלישי בלאס וגאס | צילום: רויטרס

בתוך כך, מסקר של רשת התקשורת "פוקס ניוז" עלה כי 54% מהאמריקנים תומכים בהליך ההדחה, 50% תומכים בהליך ההדחה ובהסרת טראמפ מתפקידו כנשיא, 4% נוספים תומכים בהליך ההדחה אך לא בסיום כהונתו, ו-41% אינם תומכים כלל בהליך.

למרות נתונים אלה, וההליך המתנהל כעת נגד הנשיא, 45% תומכים בטראמפ. כלומר, עלייה של 3% מהסקר האחרון, שנערך באוקטובר. זוהי גם מגמת עלייה בהשוואה לינואר, שבו נתוני התמיכה בנשיא עמדו על 43%.

הקונגרס האמריקני בוושינגטון
הקונגרס האמריקני בוושינגטון | צילום: רויטרס

כזכור, הליך ההדחה של טראמפ עוסק בשיחת הטלפון שקיים עם נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, שבה שוחחו על בנו של ג'ו ביידן – יריבו הפוליטי של טראמפ. בהתייחס לפשעים שבהם מואשם הנשיא בהליך ההדחה שלו, השיבו 53% כי הנשיא אכן ניצל לרעה את כוחו. עוד השיבו 48% כי הוא שיבש את הליכי התנהלות הקונגרס, כפי שהוא מואשם. 45% מאמינים שטרמאפ אכן עסק בעבירה של שוחד, כמיוחס לו על ידי הקונגרס האמריקני. על השאלה "האם נשיאים בדרך כלל מבקשים ממנהיגים זרים לחקור את יריביהם הפוליטיים?", ענו 58% שלא, 22% השיבו "כן", ו-20% ענו שאינם בטוחים.

בשבוע שעבר הציגה המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית בבית הנבחרים את סעיפי האישום נגד נשיא האמריקני דונלד טראמפ ואת השלבים הבאים בחקירה. יו"ר ועדת המשפט ג'רי נדלר אמר בעת הצגת הסעיפים כי "כשהנשיא שלנו בוגד במדינה הוא מפר את השבועה שלו ופוגע בביטחון שלנו - אף אחד, גם לא הנשיא, אינו מעל החוק".

על פי הסעיף הראשון שהציגה המפלגה, טראמפ ניצל את כוחו מתוקף תפקידו באופן שמסכן את המדינה, ולפי הסעיף השני, שיבש הליכים בקונגרס בעת מילוי תפקידו. הוועדה תיפגש בהמשך השבוע כדי לדון בסעיפי ההדחה. בתגובה, צייץ טראמפ בטוויטר: "ציד מכשפות".