טראמפ: "אני רוצה לפגוש את איש המודיעין שמאשים אותי"

נשיא ארה"ב צייץ כי הוא מעוניין לפגוש את חושף השחיתויות שפרסם את השיחה בינו לבין נשיא אוקראינה. על יו"ר ועדת המודיעין שמנהל את הליך ההדחה: "צריך להיות מתושאל בעוון בגידה"

זמן צפייה: 03:37
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ הלילה (שני) בטוויטר כי הוא מעוניין לפגוש את איש המודיעין שמאשים אותו, ואמר כי הוא רוצה שיו"ר ועדת המודיעין בבית הנבחרים, אדם שיף, יתושאל בעוון בגידה. זאת לאחר שאיש מודיעין אנונימי חשף כי טראמפ ביקש בשיחת טלפון עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לחקור חברה של בנו של המתמודד בבחירות המקדימות למפלגה הדמוקרטית, ג'ו ביידן, ובכך ניסה לכאורה להביא להתערבותו בבחירות 2020. "אני רוצה לפגוש את האיש שמאשים אותי, שהציג מידע מיד שנייה ושלישית, אך גם את האדם שהעביר את המידע הזה, שברובו לא נכון, ל"חושף השחיתויות". האם האדם הזה ריגל אחרי נשיא ארה"ב? השלכות גדולות", כתב טראמפ. "השקרים שלו הומצאו כנראה בדרך הכי בוטה אי פעם בקונגרס. הוא כתב והקריא דברים נוראיים, ואז אמר שזה מפיו של נשיא ארה"ב. אני רוצה שאדם שיף יתושאל ברמה הכי גבוהה של הונאה ובגידה. כמו כל אמריקני, מגיע לי לפגוש את מי שמאשים אותי, במיוחד כשהוא מציג שיחה מושלמת עם מנהיג זר בדרך לא מדויקת לחלוטין. אחר כך, שיף שיקר לקונגרס כשהמציא את מה שאמרתי".
פגישתם של נשיא ארה''ב טראמפ ונשיא אוקראינה זלנסקי בניו יורק
פגישתם של נשיא ארה''ב טראמפ ונשיא אוקראינה זלנסקי בניו יורק | צילום: רויטרס
טראמפ התייחס בציוץ לעדותו של חושף השחיתויות מחודש יולי. למרות הציוץ, תמלול השיחה עם זלנסקי שפורסם בשבוע שעבר מגלה כי עדותו של איש המודיעין בנוגע לשיחה הייתה מדויקת. בתוך כך, דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב, התייחס לסערה שפרצה בעקבות פרסום תמלילי השיחה של טראמפ וזלנסקי, ואמר כי אם ארצות הברית תרצה לפרסם תמלילי שיחות בין טראמפ לפוטין – יהיה עליה לבקש אישור לכך מהקרמלין. "נהיה מוכנים לשוחח על הנושא עם וושינגטון – אם תשלח למוסקבה סימן שהיא מעוניינת בכך", אמר פסקוב. "אך זוהי לא פרקטיקה דיפלומטית שגרתית". שליח ארצות הברית לאוקראינה, קורט ולקר, התפטר אתמול. זאת, לאחר ששמו צויין בדוח שהגיש איש המודיעין האנונימי אודות שיחת הטלפון בין טראמפ לזלנסקי. לדברי התלונה, ולקר שימש דמות מפתח בפרשה. הוא שוחח עם עורך דינו האישי של טראמפ, רודי ג'וליאני, על מנת "למזער את הנזק" מהשיחה שבה הפציר הנשיא בזלנסקי לחקור את בנו של המועמד הדמוקרטי המוביל ג'ו ביידן. ולקר, על פי דיווחים, תיווך בין ג'וליאני ויועץ לנשיא אוקראינה זלנסקי. זאת, במטרה להסוות את חקירת ביידן ולהרחיקה משיחות רשמיות. הידיעה אודות התפטרותו הגיעה שעות ספורות לאחר שדווח שהוא עתיד להיחקר. נוסף אליו, זומן גם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו להעיד בפני הקונגרס. "אנחנו עדיין מצפים לשמוע ממנו כל מה שהוא יודע אודות המקרה", אמר בכיר בקונגרס לרשת CNN.
קורט ולקר, שגריר ארה''ב לאוקראינה
קורט ולקר, שגריר ארה''ב לאוקראינה | צילום: רויטרס
כזכור, איש מודיעין אנונימי חשף ביום חמישי את עדותו נגד טראמפ בדבר שיחתו מעוררת המחלוקת עם זלנסקי, שבה טען כי הוא השתמש בכוחו על מנת לשדל מדינה זרה להתערב בבחירות 2020, כשדחף לחקור את בנו של המועמד הדמוקרטי המוביל ג'ו ביידן. שיחה זו הובילה לפתיחת תהליך הדחתו של נשיא ארה"ב על ידי בית הנבחרים. כמו כן, המסמך שגיבש מחזק את הטענות של שיבוש חקירה, ונטען בו כי הצוות המשפטי של טראמפ ניסה להסתיר את הקלטת השיחה בינו לבין זלנסקי על ידי הסרתה מהשרת הכללי, והעברתה לשרת אחר. במסמך נטען גם כי עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, אדם ללא תפקיד רשמי בממשל, היה דמות מפתח במאמץ להסתיר את תמלולי השיחה וכמוהו גם התובע הכללי בממשל טראמפ, וויליאם בר. זמן קצר אחרי חשיפת המסמך החלה עדותו בנושא של ג'וזף מגווייר, ראש המודיעין. בעדותו התייחס מגווייר לחשיפת המסמך ואמר כי "אני חושב שאיש המודיעין עשה את הדבר הנכון, הוא נהג על פי חוק לאורך כל הדרך". עוד הוסיף מגוויר ש"ברגע שיינתן לו האישור הבטחוני, חושף השחיתויות יוכל להעיד בחופשיות". עורך דינו של טראמפ אמר בתגובה לדברים שפורסמו כי הוא "התנהג כמו עורך דינו שמגן על הלקוח שלו". מהבית הלבן נמסר כי "שום דבר לא השתנה עם שחרור התלונה".
רודי ג'וליאני
רודי ג'וליאני | צילום: רויטרס
עוד עולה מהמסמך המטלטל, שבשעות הבודדות שהוא חשוף לציבור כבר הספיק לעורר סערה בארצות הברית, כי עוד טרם השיחה שלו עם נשיא אוקראינה, לא רק עיכב סיוע חוץ לאוקראינה כדי להפעיל לכאורה לחץ על הנשיא להיענות לבקשה שלו לחקור על ג'ו ביידן ועל בנו, אלא אפילו עיכב את הביקור של סגן הנשיא מייק פנס עד שהוא התרשם שזלנסקי אכן מתכוון לשתף איתו פעולה. "קיבלתי מידע ממספר גורמים שונים בממשל האמריקני שהנשיא משתמש בכוחו כדי לעודד התערבות של מדינה זרה בבחירות", כך לשון התלונה, "ההתערבות הזו כללה, בין היתר, שכנוע של מדינה זרה לחקור את בנו של היריב הפוליטי המרכזי של הנשיא". עוד הוסיף המקור האנונימי במכתבו כי "אני מודאג מאוד מכך שהפעולות שתוארו במסמך מהוות הפרה בוטה של הסדר התקין. אני גם מודאג שהן מהוות סיכון לביטחון הלאומי של ארה"ב ומערערות את הניסיונות של הממשל להתנגד להתערבות זרה בבחירות במדינה".