טראמפ: "חיסלנו את אל-בגדאדי - הוא נמלט כשהוא בוכה וצורח"

נשיא ארה"ב אמר כי מנהיג דאע"ש ברח למנהרה ללא מוצא, והוסיף ש"הוא גרר איתו למוות ודאי שלושה מילדיו. הוא הדליק את חגורת הנפץ שלו והרג את עצמו. הוא מת כמו כלב, כמו פחדן"

זמן צפייה: 08:29

לאחר הדיווחים על חיסולו של מנהיג דאע"ש אבו בכר אל-בגדאדי במבצע אמריקני בצפון סוריה הלילה (ראשון), נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס לנושא לראשונה בנאום בבית הלבן בו אמר: "אמש, ארצות הברית עשתה צדק עם הטרוריסט מספר אחד בעולם, אבו בכר אל-בגדאדי מת". עוד אמר נשיא ארה"ב כי אל-בגדאדי "מת לאחר שרץ לתוך מנהרה ללא מוצא, כשהוא בוכה, צורח וזועק. הוא מת כמו כלב, כמו פחדן".

"ארה"ב חיפשה אותו במשך שנים ארוכות", המשיך טראמפ, "תפיסתו הייתה העדיפות העליונה של הממשל שלי. הכוחות המיוחדים ביצעו פעולה מסוכנת בשעת ליל והצליחו במשימתם. הם היו מדהימים. המתחם פונה לגמרי באותה עת, 11 ילדים פונו מהבית ולא נפגעו. מי שנותר היו אל-בגדאדי ושלושה מילדיו שהוא גרר איתו למוות ודאי. הכלבים שלנו רדפו אחריו, הוא הדליק את חגורת הנפץ שלו והרג את עצמו ואת שלושת ילדיו".

טראמפ ציין גם כי שתי נשים מתו במהלך המבצע וסיפר: "היו שתי נשים שלו שלבשו חגורות נפץ שלא התפוצצו. היה קושי רב משום שהן היו עם חגורות נפץ עליהן". לפי חלק מהדיווחים, ארה"ב קיבלה מידע שעזר ללכידת מנהיג דאע"ש מאחת הנשים שלו.

לכתבות נוספות בנושא >> 

חיסול אל-בגדאדי לא יפגע בפעילות דאע"ש במזרח התיכון • פרשנות

בכיר בצבא האמריקני מאשר: מנהיג דאע"ש חוסל – גופתו זוהתה

בכיר בפנטגון: "אריות הים" הוצנחו – וחיסלו את מנהיג דאע"ש

טראמפ בהצהרה על חיסול אל-בגדדי
טראמפ בהצהרה על חיסול אל-בגדדי | צילום: חדשות 13

על פי דיווחים, שמונה מסוקים אמריקניים הגיחו לשטח האווירי של מחוז אדליב בצפון סוריה כשהם מלווים בשני מל"טים שהגיעו ממזרח ולוו מרחוק במטוסי אף-16 אמריקניים. ארבעה מהמסוקים הפציצו את אזור הבית בכמה טילים. מיד לאחר ההפצצה, הוצנח כוח מן המסוקים האחרים של לוחמי קומנדו, והם צרו על מנהרה שאליה נמלט אל-בגדאד - שם הוא פוצץ את עצמו עם שלושה מילדיו. הלוחמים שהונחתו חזרו למסוקים כשבידיהים גופתו של אל-בגדאדי. כל הפעולה הזו ערכה בערך ארבע שעות.

עוד ציין טראמפ במסיבת העיתונאים שערך כי "גופתו הושחתה בפיצוץ והמנהרה קרסה עליה. הבריון שניסה לאיים על אחרים בילה את רגעיו האחרונים בפחד וחרדה מהכוחות האמריקניים. היינו במקום שעתיים ולקחנו משם חומרים חשאיים, מקורות ומטרות עתידיים של דאע"ש. מותו מדגיש את המאבק הבלתי פוסק של ארהב בטרור ובדאע"ש, כמו גם בארגונים אחרים. הזרוע שלנו ארוכה מאוד".

"היה אדם רע מאוד", המשיך, "האנשים האלה לא ימלטו מאיתנו ומהשיפוט הסופי של אלוהים. אל-בגדאדי היה במנוסה שנים ארוכות עוד לפני שנכנסתי לתפקיד. עכשיו, המשטר שלי חיסל אותו ואת החליפות שלו".

תיעוד מהמקום שבו נטען כי חוסל אבו בכר אל-בגדאדי
תיעוד מהמקום שבו נטען כי חוסל אבו בכר אל-בגדאדי | צילום: חדשות 13

טראמפ תקף את מנהיג דאע"ש ואמר כי "אל-בגדאדי והלוזרים שעובדים עבורו, והם היו לוזרים, הם היו גורים מפוחדים בחלק מהמקרים, וחלק היו רוצחים קשוחים שרצחו רבים. הוא הוביל חיסולים של יחידים ושל רבים כמו היזידים. עריפת הראשים וההמרה של הדת בכפייה - אלה היו הדברים שבהם היה גאה. הוא היה אדם אלים ופחדן וכך הוא מת". טראמפ הודה גם לרוסיה, טורקיה, סוריה, עיראק והכורדים "שהעניקו לנו תמיכה".

טראמפ סיפר גם על המבצע שהוביל ללכידתו ואמר כי "עקבנו אחריו במשך שבועיים, ידענו בערך לאן הוא הולך. היו כמה מבצעים שתוכננו ובוטלו. ראינו בסופו של דבר שאתמול בלילה הוא היה במתחם שבו איתרנו אותו. שמונה מסוקים הגיעו למקום, והם ירו חורים בצידי הקירות. צפיתי בזה יחד עם מייק פנס ואחרים. הטכנולוגיה שבה צפינו בחיסול הייתה כמו לראות סרט. אתמול היה לילה נהדר לעולם ולארצות הברית. רוצח שגרם לקשיים ומוות מת ולא יפשע יותר בחפים משע. העולם כעת הוא מקום מוגן יותר"

אבו בכר אל-בגדאדי, מנהיג דאע''ש
אבו בכר אל-בגדאדי, מנהיג דאע''ש | צילום: רויטרס

מנהיג הכוחות הכורדים הדמוקרטים אמר כי "מבצע החיסול נדחה ביותר מחודש בגלל התקיפה הטורקית בסוריה. המבצע התקיים אחרי שהמודיעין שלנו איתר את אל-בגדאדי", והוסיף כי הכוחות יגבירו את כמות המבצעים המודיעיניים ואת המאמצים לרדיפת התאים הרדומים של דאע"ש.

רה"מ בנימין נתניהו הגיב לחיסול אל-בגדאדי ואמר: "אני מבקש לברך את הנשיא טראמפ על ההישג המרשים שהביא לחיסולו של ראש דאע"ש. זה משקף את הנחישות המשותפת שלנו, של ארה"ב ושל כל המדינות החופשיות, להילחם בארגוני הטרור ובמדינות הטרור. ההישג הזה הוא ציון דרך חשוב, אבל המערכה עדיין לפנינו".

גם יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "המאבק בטרור דורש תמהיל של אחריות, סבלנות ונחישות לפעול. חיסולו של מנהיג דאע"ש הוא שילוב של שלושתם. מדובר בהישג חשוב של צבא ארה"ב, בהובלת הנשיא טראמפ. המאבק בטרור הוא ארוך ועיקש, אבל כל סיכול ממוקד מעביר מסר מרתיע - ידם הארוכה של הלוחמים בטרור מגיעה לכל מקום".

תיעוד מהמקום שבו נטען כי חוסל אבו בכר אל-בגדאדי
תיעוד מהמקום שבו נטען כי חוסל אבו בכר אל-בגדאדי | צילום: STEP NEWS