ארה"ב: "אין כרגע תוכנית לפגישת טראמפ רוחאני - ממשיכים בלחץ"

שר האוצר האמריקני התייחס לאפשרות שהמנהיגים יוועדו בשולי עצרת האו"ם בניו יורק ושלל הקלה בסנקציות על טהראן. זאת ברקע הדיווחים לפיהם תמך במו"מ, בעוד שהיועץ בולטון שהתנגד - פוטר

זמן צפייה: 03:34

שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין התייחס היום (חמישי) לאפשרות למשא ומתן בין ארצות הברית לאיראן, ואמר כי "כרגע אין תוכנית שהנשיא טראמפ ייפגש עם רוחאני". נוסף לכך, אמר מנוצ'ין על הקלה אפשרית בסנקציות: "נכון לעכשיו, אנחנו ממשיכים במדיניות של לחץ מירבי מול איראן". זאת, ברקע הדיווחים לפיהם טראמפ יוועד עם עמיתו האיראני בשולי עצרת האו"ם בניו יורק בעוד כשבועיים, ולאחר שפורסם ברשת "בלומברג" כי מנוצ'ין תמך במשא ומתן עם איראן, בעוד שהיועץ ג'ון בולטון התנגד נחרצות - ופוטר.

כאמור, אתמול דווח ברשת "בלומברג" כי ביום שני נערכה שיחה בחדר הסגלגל, שעסקה באפשרות להקל בסנקציות על טהראן, לקראת פגישה של טראמפ עם הנשיא חסן רוחאני. לפי הדיווח, מנוצ'ין תמך במהלך, אך לעומתו היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון התנגד - ופוטר יום לאחר מכן.

לכתבות נוספות בנושא: 

איראן שמחה לאידו של בולטון: "מחרחר המלחמה הגדול הורחק"

טראמפ על הקלה בסנקציות: "נראה מה יהיה, רוצה בהסכם עם איראן"

טראמפ פיטר את ג'ון בולטון: "לא הסכמתי עם הרבה מעצותיו"

 שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין
שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין | צילום: רויטרס

אמש התייחס נשיא ארה"ב טראמפ למשא ומתן האפשרי עם איראן, ואמר: "נראה מה יהיה, אני רוצה להגיע להסכם איתם, אבל אם לא נצליח - זה גם בסדר". על פיטוריו של האחרון אמר הנשיא האמריקני טראמפ כי "הוא עשה כמה טעויות, לא הסתדר עם אנשים חשובים בממשל יש חמישה מועמדים ראויים להחליף אותו".

בתוך כך, סוכנות הידיעות האיראנית דיווחה על שיחה נוספת שהתקיימה בין נשיא צרפת עמנואל מקרון לעמיתו האיראני, שבה אמר רוחאני כי משא ומתן עם ארצות הברית אפשרי רק אחרי הסרת הסנקציות. כל זאת בצל דיווחים על הכנות של הבית הלבן לפגישה אפשרית בין טראמפ לרוחאני, בשולי העצרת באו"ם בניו יורק בעוד כשבועיים - בתיווכו של מקרון.

טראמפ ורוחאני
טראמפ ורוחאני | צילום: רויטרס

כזכור, ביום שלישי הודיע טראמפ בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כי פיטר את היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, שכיהן בתפקיד מחודש אפריל אשתקד. "הודעתי אמש לג'ון בולטון ששירותיו אינם נחוצים עוד בבית הלבן, לא הסכמתי עם הרבה מעצותיו. ביקשתי ממנו שישלח מכתב התפטרות, אשר קיבלתי אותו היום בבוקר. אני מודה מאוד לג'ון על שירותו בתפקיד, ובשבוע הבא אני אודיע על מינוי חדש". מחליפו של בולטון יהיה היועץ לביטחון לאומי הרביעי בתקופת כהונתו של טראמפ. צ׳ארלס קופרמן מונה לממלא מקומו.