טראמפ הוצע לפרס נובל בשל ההסכם של ישראל והאמירויות

שמו של הנשיא האמריקני הוגש לוועדה על ידי חבר פרלמנט נורווגי שכבר הגיש את שמו בעבר, בעקבות תפקידו בנרמול היחסים בין המדינות. הרשימה הסופית תיחשף רק בעוד כמה חודשים

זמן צפייה: 04:37

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הוגש כמועמד לפרס נובל לשלום - כך דווח היום (רביעי). זאת, על פי הדיווחים, בעקבות ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות. מועמדותו של טראמפ הוגשה על ידי חבר הפרלמנט הנורווגי קריסטיאן טיברינג-גיידה, ששיבח את טראמפ עבור מאמציו לפתור סכסוכים ממושכים ברחבי העולם.

"אני חושב שטראמפ פעל למען השלום בין האומות יותר מכל מועמד אחר לפרס בקטגוריית השלום", אמר טיברינג-גיידה, שהוא גם יו"ר המשלחת הנורווגית לאסיפה הפרלמנטרית של נאט"ו, בריאיון לרשת החדשות פוקס האמריקנית. חבר הפרלמנט כבר הגיש בעבר את שמו של הנשיא כמועמד.

"מלא תפקידך ואל תטיף מוסר": עימות בין ניסנקורן לח"כים בליכוד

בצל הזינוק בתחלואה: עלייה ניכרת בשיעור הצעירים הנדבקים בנגיף

התנהגות בלתי ראויה ועיכוב בקבלת החלטות: התלונות על השופטים

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ | צילום: רויטרס

במכתבו לוועדת הפרס, ציין טיברינג-גיידה כי "למשרדו של טראמפ היה תפקיד מפתח בכינון היחסים בין ישראל ואיחוד האמירויות, בעודו מצפה למדינות נוספות במזרח התיכון ללכת בעקבותיה", והוסיף: "הסכם זה יכול להפוך את מזרח התיכון לאזור של שיתוף פעולה ושגשוג".

זוהי לא הפעם הראשונה בה טראמפ מועמד לפרס היוקרתי, כאשר טיברינג-גיידה הגיש את שמו, יחד עם פקיד מדינה רשמי ב-2018, בעקבות הפסגה שקיים הנשיא טראמפ בסינגפור עם קים ג'ונג און. אך טראמפ לא ניצח.

כזכור, אתמול דווח כי טקס חתימת הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות ייערך ב-15 בספטמבר בבית הלבן - כך פרסמה סוכנות הידיעות רויטרס מפי גורם בכיר בממשל האמריקני. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להגיע, אך יורש העצר והשליט בפועל, מוחמד בן זאיד, לא ישתתף בטקס, אלא שר החוץ, עבדאללה בן זאיד.

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד אל-נהיאן
שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד אל-נהיאן | צילום: רויטרס