טראמפ: "ייתכן שהכורדים משחררים אסירי דאע"ש כדי שנתערב"

נשיא ארה"ב צייץ כי הוא לא מתכוון להיכנס למלחמה עם טורקיה, למרות מתקפתה הצבאית על הכורדים בצפון סוריה, אך שב על כוונתו להטיל עליה סנקציות. ארדואן: "חברות בנאט"ו צריכות לסייע לנו"

זמן צפייה: 00:56

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כתב היום (שני) בטוויטר כי "ייתכן שהכורדים משחררים אסירי דאע"ש כדי לגרום לנו להתערב". זאת, לאחר שהכורדים דיווחו אתמול על בריחה של לפחות 750 נשים וילדים הקשורים לדאע"ש, כתוצאה מתקיפה טורקית במהלך המבצע הצבאי בצפון סוריה.

עוד התייחס נשיא ארה"ב לכך שיוטלו סנקציות על טורקיה: "סנקציות גדולות בדרך! האם אנשים באמת חושבים שעלינו ללכת למלחמה עם חברת בברית נאט"ו? המלחמות שלא מסתיימות לעולם יסתיימו". טראמפ התייחס גם למבקריו: "אותם אנשים שהכניסו אותנו לצרות במזרח התיכון הם אותם אנשים שרוצים שנישאר שם".


בתוך כך, התעקש נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי מדינתו מותקפת על ידי "טרוריסטים". "אנו חברים בנאט"ו, המדינות שמבקרות אותנו חברות בנאט"ו", אמר וטען כי המדינות החברות בנאט"ו שמבקרות את טורקיה על המבצע הצבאי, צריכות לסייע לפי סעיף 5 של ברית נאט"ו. "אנו תחת מתקפה של ארגון טרור, באיזה צד הם אמורים להיות לפי סעיף 5?".

ארדואן אמר כי מדינתו תחליט בנוגע לפעולה בעיר מאנג'יב שבצפון סוריה בקרוב. "כשמאנביג' תפונה, טורקיה לא תיכנס לשם. בעליה החוקיים של העיר, אחינו הערבים, הם אלה שייכנסו לשם", אמר. "גישתנו היא שהם צריכים ללכת לשם וכי יש לספק להם ביטחון".

עוד אמר ארדואן כי נשיא רוסיה פוטין הביע "גישה חיובית" באשר למצב בגבול סוריה-טורקיה. "על המדינות החברות בנאט"ו לתמוך בנו במלחמה נגד הטרור", אמר. "אנו נלחמים בארגוני טרור, עד כה חיסלנו 500 טרוריסטים במבצע הצבאי בסוריה". במקביל, סוכנות הידיעות הרוסית דיווחה כי מחוקק רוסי בכיר אמר שאנקרה לא מתכוונת להשתלט על שטחים סוריים בכוח.

בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" דווח מפי גורמים בכירים, המקורבים להנהגת המיליציות הכורדיות בסוריה, כי טרם יציאת טורקיה למבצע "מעיין השלום" נערך משא ומתן בין המיליציות הכורדיות לבין בכירים בטורקיה במטרה למנוע אותו. על פי הדיווחים, המו"מ נערך בעיר ארביל שבעיראק בתיווך בכירים כורדים שמנסים גם כעת, לאחר פרוץ המבצע, להביא להסכם בין שני הצדדים שימנע את הסלמת הלחימה.

מורדים סורים בצפון סוריה | צילום: רויטרס

האיחוד האירופי הודיע כי הוא מגנה פה אחד את פעולות טורקיה וקרא לכל המדינות החברות להפסיק את מכירת הנשק לאנקרה. זאת לאחר ששר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, אמר כי על שרי החוץ של האיחוד האירופי לגנות את המתקפה הטורקית, קרא לאמברגו נשק על אנקרה ואמר כי על ארה"ב לקיים פגישה בנושא על הקואליציה נגד דאע"ש. "המתקפה גורמת לנזק הומניטרי חמור", אמר שר החוץ בפגישה עם עמיתיו בלוקסמבורג. "צרפת מצפה כי מהפגישה תצא קריאה ישירה לסיום המתקפה".

הצבא הסורי נכנס היום למספר עיירות, ביניהן תל טאמר, עין עיסא, וטבקה הסמוכה לא-רקה בצפון-מזרח סוריה, במסגרת ההסכם בין הכוחות הכורדים למשטר אסד, לפיו צבא סוריה ייכנס לאזור כדי להדוף את המתקפה של טורקיה על הכורדים - כך לפי כלי התקשורת הרשמיים בסוריה. הכורדים טוענים כי במסגרת ההסכם הראשוני בין הצדדים, רוסיה תכפה אזור אסור לטיסה בצפון סוריה כדי למנוע הפצצות של צבא טורקיה, וכי ההסכם צפוי להתרחב בהמשך.

תל טאמר ממוקמת סמוך לכביש M4, כביש מהיר חשוב מבחינה אסטרטגית, המחבר בין מזרח למערב המדינה. הכוחות הטורקיים הודיעו אתמול כי השתלטו על הכביש. העיירה נמצאת כ-35 ק"מ דרום-מזרחית לראס אל-עין, אחת ממוקדי התקיפה המרכזיים של צבא טורקיה.

בכיר בכוחות הכורדיים בסוריה, בדראן ג'יה כורד, אמר כי ההסכם המוקדם עם משטר אסד הוא להיכנס לאזורים על הגבול, מהעיירה מאנביג' עד לדריק. לטענתו, הרשויות הכורידות נאלצו למצוא דרך להגן על האזור לאחר שארה"ב "נתנה אור ירוק" למתקפה הטורקית, בכך שהודיעה על נסיגה מהאזור.

Explosion Is Seen Over The Syrian Town Of Ras Al Ain As Seen From The Turkish Border Town Of Ceylanpinar
פיצוץ בראס אל-עין, בגבול סוריה-טורקיה | צילום: רויטרס

כזכור, הכוחות הכורדים הגיעו להסכם עם המשטר הסורי בתיווך רוסיה, לפיו צבא אסד ייכנס לעיירות מנבג' ועין אל-עארב, הנתונות תחת שליטה כורדית. לפי בכיר כורדי, הממשלה הסורית והכוחות הכורדים שוחחו ביניהם אתמול בבסיס רוסי בסוריה. כמו כן, אתמול הודיעה ארה"ב כי תסיג מהאזור 1,000 חיילים אמריקנים.

Turkish President Tayyip Erdogan Attends A Ceremony As He Is Flanked By Top Officials And Army Officers At The Mausoleum Of Mustafa Kemal Ataturk In Ankara
נשיא טורקיה ארדואן וצבא טרוקיה | צילום: רויטרס

מוקדם יותר אתמול, דווח על מתקפה טורקית ליד ראס אל-עין, שבין השאר פגעה בשיירה שבה היו עיתונאים וכוחות כורדים. על פי הדיווחים, 74 בני אדם נפצעו ו-11 נהרגו.

כמו כן, נשיא טורקיה ארדואן הורה אתמול לכוחותיו להתקדם 35 קילומטרים נוספים לתוך סוריה ולהמשיך לתקוף בעומק המדינה. עוד הכריז כי מדינתו השיגה שליטה על עיירת הגבול ראס אל-עין, בהמשך להודעת משרד הביטחון הטורקי אתמול. מהמרכז הסורי לזכויות אדם נמסר כי תשעה אנשים, בהם חמישה אזרחים, נהרגו בהתקפה האווירית במקום. לאחר מכן, ספרד הודיעה כי תבחן את ייצוא הנשק שלה לטורקיה.