ביקור טראמפ בקוריאה הצפונית לא צפוי לקדם המשא ומתן • פרשנות

המפגש של נשיא ארצות הברית ושליט קוריאה הצפונית היווה נקודת ציון היסטורית ביחסים בין שתי המדינות, אך בפיונגיאנג בוחנים את נסיגת וושינגטון מהסכם הגרעין האיראני וחוששים מעתיד דומה

זמן צפייה: 03:37

ביקורו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, באזור המפורז בין הקוריאות אתמול (ראשון) היה אירוע היסטורי במערכת היחסים בין וושינגטון לפיונגיאנג, אך אינו מסמל פריצת דרך במשא ומתן התקוע. הביקור, שבסופו הכריז טראמפ כי הוא מעוניין בעתיד להזמין לבית הלבן את שליט קוריאה הצפונית, לא יספיק על מנת לשכנע את קים לפרק לחלוטין את מדינתו מנשק גרעיני.

אחת הסיבות למבוי הסתום אליו הגיע המשא ומתן נעוצה בזירה נוספת בה טראמפ נאבק. בפיונגיאנג נושאים עיניים למתרחש במזרח התיכון, שם ביטל טראמפ את הסכם הגרעין שנחתם בתקופת נשיאותו של אובמה, והממשל שואל את עצמו: "למה ללכת באותו נתיב?".

אתמול כאמור, נפגש נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און, באזור המפורז בין הקוריאות. זו הפעם השלישית שבה שני המנהיגים נפגשו, והפעם הראשונה שבה נשיא אמריקני חוצה את הגבול לכיוון המדינה המבודדת. טראמפ הגיע למקום, כחלק מסיור שערך עם נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין.

עוד בחדשות 13:

בפעם השלישית: טראמפ נפגש עם קים באזור המפורז

טראמפ: "רוצה לפגוש את קים"; קוריאה הצפונית: "הצעה מעניינת"

טראמפ על שיגור הטילים בקוריאה הצפונית: "לא מהווה הפרת אמון"

טראמפ וקים באיזור המפורז
טראמפ וקים באיזור המפורז | צילום: רויטרס

טראמפ אמר לכתבים כי "יזמין את קים מיד להגיע לבית הלבן" - ואז לחץ את ידו. בהצהרה משותפת לתקשורת הוסיף הנשיא האמריקני: "פיתחנו קשר מצוין, זה כבוד עבורי להיות פה, אני מודה לקים מאוד - זה רגע היסטורי". כמו כן, אמר טראמפ כי קוריאה הצפונית הסכימה בתוך כמה שבועות להתחיל מחדש בשיחות הגרעין.

קים אמר מצידו כי "מדובר ברגע היסטורי, הנשיא טראמפ חצה את הגבול לעבר קוריאה הצפונית, הוא הנשיא האמריקני הראשון שעשה זאת. זהו ביטוי למחויבות שלו לעתיד חדש עבור המדינות". המנהיג הוסיף שהיה מופתע מאוד מההצעה של טראמפ להיפגש, וכינה את לחיצת היד בין השניים "ביטוי לכך שהיום שונה מאתמול".

טראמפ מסייר באיזור הגבול עם צפון קוריאה
טראמפ מסייר באיזור הגבול עם צפון קוריאה | צילום: רויטרס

במהלך סיור של טראמפ עם מון, נפגשו השניים עם חיילים בצבא קוריאה הדרומית. מון אמר: "אני רוצה להודות לכם על המסירות שלכם. אתם עומדים בחזית ושומרים על השלום והחירות של המדינה. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שנשיא קוריאה הדרומית ונשיא ארה"ב מבקרים יחד באזור הקוריאני המפורז. אני רוצה להודות לנשיא טראמפ על החלטתו האמיצה - כולכם עדים לשינוי גדול". במסיבת עיתונאים שנערכה מוקדם יותר אמר מון כי יהיה נוכח בפגישה של טראמפ וקים ולאחר מכן יתקיימו דיוניים דיפלומטיים בין הקוריאות.

כזכור, טראמפ וקים נפגשו כבר פעמיים. בפעם הראשונה בסינגפור בשנה שעברה, ופעם נוספת בוויאטנם בחודש פברואר. למרות המאמצים, הפגישות לא הביאו להסכם שיביא לפירוז של קוריאה הצפונית מנשק גרעיני.