טראמפ: "ארה"ב הטילה סנקציות על הבנק האיראני הלאומי"

נשיא ארצות הברית הכריז על הטלת מגבלות על המוסד הפיננסי בתגובה לתקיפת מתקני הנפט בסעודיה, אך לא פירט אודותיהן. שר האוצר האמריקני הצהיר כי "הבנק היה מקור המימון האחרון של טהראן"

זמן צפייה: 01:50

 נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע היום (שישי) כי מדינתו הטילה סנקציות על הבנק הלאומי של איראן. זאת, בתגובה לתקיפת מתקני הנפט בסעודיה שאירעה לפני כשבוע. הנשיא לא פירט אודות הסנקציות שהוטלו אך אמר כי "איראן מרוששת ומתנהלת רע".

בהתייחס לסנקציות, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר כי "הסנקציות הן הגבוהות ביותר שהוטלו על מדינה" ואף תקף את איראן ואת מדיניותה: "הם מקום ראשון בטרור בעולם, הם צריכים להפסיק את זה. אנחנו לא יכולים להרשות את זה. יש לאיראן פוטנציאל אדיר אך אין להם סיכוי לנצח אותנו". כנשאל במהלך שיחה עם עיתונאים על אופציות צבאיות מול טהארן הנשיא טראמפ ציין כי "ארצות הברית תמיד מוכנה".

לכתבות נוספות בנושא:

דיווח: חמינאי אישר את התקיפה בסעודיה – אם יהיה ניתן להכחישה 

סעודיה הציגה הטילים שפגעו במתקני הנפט: "איראן מימנה התקיפה"

טראמפ: הוריתי למשרד האוצר להגביר את הסנקציות על איראן

שריפה בשדות הנפט בסעודיה כתוצאה מהתקיפה | צילום: רויטרס

כמו כן, שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין התייחס להטלת המגבלות והצהיר כי הבנק היה מקור המימון האחרון של טהראן". משרד החוץ הרוסי התייחס אף הוא לסנקציות החדשות ומסר כי הן "לא לגיטימיות" והוסיף כי מוסקבה תמשיך לשתף פעולה עם טהראן בתחום הבנקאות.

כאמור, הסנקציות מגיעות לאחר תקיפת מתקני הנפט בסעודיה שאירעה לפני כשבוע. היום הצהירה חברת "ארמקו", שבבעלותה מתקני הנפט, כי המתקנים צפויים לחזור לתפקוד מלא לקראת סוף ספטמבר. ביום רביעי הציג משרד ההגנה הסעודי במסיבת עיתונאים שברי טילי שיוט ומל"טים שאותרו בזירת התקיפה.

חלקים של מל''טים במסיבת עיתונאים בסעודיה
חלקים של מל''טים במסיבת עיתונאים בסעודיה | צילום: חדשות 13

לטענת הממלכה, התקיפה לא בוצעה משטח תימן, הממוקמת מדרום לסעודיה, אלא מכיוון צפון - וכן כי מומנה על ידי איראן. משרד ההגנה טרם קבע בבירור מאיזו מדינה שוגרה התקיפה, אך הבטיח כי האחראים לה יישאו במחיר. עוד נמסר במסיבת העיתונאים כי מטרת התקיפה הייתה לפגוע בתשתיות אזרחיות ולערער את הכלכלה העולמית. דובר המורדים החות'ים בתימן מסר כי "תמונות הלוויין האמריקני שפורסמו הן מזויפות, ותפקידן להפחית מחומרת הנזק שנגרמה במפעלי ארמקו".

מוקדם יותר באותו יום, הצהיר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ כי "ככל הנראה, איראן אחראית לתקיפת מתקני הנפט בסעודיה". זאת, חרף הכחשותיה של טהראן. לדבריו, "ארצות הברית לא רוצה מלחמה - אבל מוכנה לכך יותר מכל אומה אחרת בהיסטוריה".

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בבית הלבן
הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בבית הלבן | צילום: רויטרס

"אני לא רוצה מלחמה עם אף אחד", הדגיש. "אנחנו מוכנים יותר מכולם. יש לנו את הצבא החזק ביותר והטילים ביותר. בנינו את הצבא מחדש בהרבה דרכים שונים. לאף אחד אין את הכלים שיש לנו. עם כל זה, אנחנו רוצים להימנע ממלחמה. יש לנו הרבה אופציות אבל אני לא מתעסק בהן עכשיו, אנחנו רוצים להבין מי עשה את זה. זאת הייתה מתקפה מאוד גדולה, ויכול להיות שנענה במתקפה גדולה פי כמה".