טראמפ לארדואן: נאפשר לצבא הטורקי לפעול בצפון סוריה

בהצהרה שפרסם הבית הלבן נכתב כי נשיא ארצות הברית שוחח עם מקבילו הטורקי בטלפון והודיע לו כי כוחות הצבא האמריקני לא יתערבו בפעולות צבאיות של אנקרה נגד ארגון דאע"ש באזור

זמן צפייה: 00:22

הבית הלבן הודיע היום (שני) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח בטלפון עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ומסר לו כי כוחות הצבא האמריקנים לא יהיו מעורבים בפעולות הצבא הטורקי נגד ארגון דאע"ש בצפון סוריה, אך גם לא יתמכו בו, ולמעשה יאפשרו את התקיפה המתוכננת באזור. "מעתה, טורקיה תהיה אחראית לכל לוחמי דאע"ש שנלכדו באזור בשנתיים האחרונות במהלך הבסת החליפות האסלאמית על ידי ארה"ב", לשון ההודעה.

ח"כ יואב קיש (הליכוד) תקף את ההחלטה וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "כשטראמפ אינו תומך בסעודים מול איראן ובמקביל מסיר את הבטחתו לשמירה על הכורדים לטובת ארודאן זה מאוד מדאיג ומטריד".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

ארדואן: "נפעל צבאית בסוריה כדי לבסס את השלום באזור"

ארדואן: "האיסור על טורקיה לפתח נשק גרעיני – לא מקובל עליי"

ארדואן החזיק מפה בנאומו באו"ם: "מהם הגבולות של מדינת ישראל?"

כזכור, ארדואן אמר בשבת כי מדינתו תבצע פעולות צבאיות, אוויריות וקרקעיות מזרחית לנהר הפרת בסוריה במטרה לבסס את השלום באזור.

"ביצענו את ההכנות שלנו, ערכנו את תוכנית הפעולה והעברנו את ההנחיות הדרושות", אמר ארדואן והוסיף כי המבצע "עשוי לצאת לפועל היום או מחר". כמו כן, הנשיא אמר כי המטרה של טורקיה היא "להשקות את מזרח הפרת עם מזרקות של שלום".

בתגובה לכך, הכוחות הסורים הדמוקרטים, אשר נתמכים על ידי ארצות הברית, הזהירו כי "לא נהסס להפוך כל מתקפה טורקית למלחמה כוללת" כדי להגן על צפון מזרח סוריה.

כידוע, החברות בברית נאט"ו הסכימו להקים את המרחב המוגן בגבול סוריה, שלטענת טורקיה ייפרס על 30 ק"מ לתוך סוריה. אחת המטרות של אנקרה בפעולה זו היא להדוף את מליציית YPG הכורדית, המוגדרת אצלם כארגון טרור.

טורקיה מאשימה את ארצות הברית, התומכת במיליציה הכורדית אשר הביסה את לוחמי דאע"ש בסוריה, בכך שהתקדמה לאט מדי בהקמת האזור המוגן. נוסף לכך, שתי המדינות נמצאות בוויכוחים על גודל האזור על מי צריך לשלוט בו.

בעצרת האו"ם הכללית שנערכה בניו יורק לפני כשבועיים, ארדואן הציג את רעיון "המרחב המוגן" שהוגדר בצפון סוריה ומטרתו לאכלס 3 מיליון פליטי מלחמה. "אם תהיה הסכמה, נוכל למקם בין מיליון לשני מיליון פליטים. בין אם בעזרת ארצות הברית או כוחות הקואליציה, רוסיה ואיראן, אנחנו יכולים ללכת כתף אל כתף, יד ביד, כך שהפליטים יוכלו להתיישב מחדש ובכך להציל אותם", אמר.