טראמפ מכחיש כי מרגלי CIA נעצרו ע"י איראן: "שקר מוחלט"

נשיא ארה"ב התייחס להודעה של ראש משרד המודיעין האיראני בדבר חשיפת "רשת ריגול גדולה" ותפיסתם של 17 פעילים של סוכנות הביון האמריקנית. "המשטר בטהראן נופל ואין להם מושג מה לעשות"

זמן צפייה: 00:34

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס היום (שני) לדיווח כי איראן עצרה 17 מרגלים של ה-CIA והכחיש בתוקף את הטענות: "הדיווח האיראני הוא שקר מוחלט. אפס אמת. רק עוד שקרים ופרופגנדה (כמו שטענו שיירטו מזל"ט אמריקני) המגיעים ממשטר מגוחך שמתמוטט ואין לו מושג מה לעשות. הכלכלה במצב רע, והמצב ימשיך להתדרדר. איראן בבלגן מוחלט". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

איראן עושה בית ספר למערב - שכמעט ולא מגיב • פרשנות

המתיחות במפרץ הפרסי: שרשרת של תקריות הולכות ומסלימות

רוחאני: "אם יוסרו הסנקציות - מוכנים לדבר עם ארה"ב עוד היום"

סוכני ה- CIA שהפעילו את רשת הריגול באיראן
סוכני ה- CIA שהפעילו את רשת הריגול באיראן

כאמור, מוקדם יותר היום הודיע ראש משרד המודיעין האיראני על חשיפת "רשת ריגול גדולה" בסייבר שהפעילה סוכנות הביון האמריקנית, ה-CIA. לדבריו, 17 מרגלים שפעלו במסגרת רשת הריגול נתפסו, וחלקם נידונו למוות. "מי שבכוונה תחילה בגד במדינה הועבר לרשויות החוק. חלק מהסוכנים שנתפסו נידונו למוות וחלקם למאסרים ממושכים", אמר הבכיר לכלי תקשורת.

הוא הוסיף כי החשודים נעצרו בתקופה שבין חודש מארס 2018 לחודש מארס 2019. ראש משרד המודיעין האיראני הוסיף שהחשודים פעלו בארגונים ומוסדות מפתח בעיקר במגזר הפרטי, ושארגון הביון יצר איתם קשר בעיקר דרך האינטרנט. שיטות נוספות ליצירת קשר, לפי הבכיר, כללו שכירת שירותיהם של מומחים איראניים, אספקת ציוד ומתן גישה לאירועים מדעיים בחו"ל, שליחת דואר אלקטרוני, הודעות ברשתות החברתיות וכדומה.

במקביל, בתקשורת האיראנית שידרו היום תוכנית על רשת ריגול שהשתמשה במצלמה נסתרת, שבה נטען לחשיפת תיעוד של סוכן ביון אמריקני מגייס אזרחים איראנים באיחוד האמירויות. בד בבד, צילומים שהתפרסמו בטוויטר מראים לכאורה את פניהם של המרגלים האמריקנים שנעצרו על ידי איראן.

בחודש שעבר, עלי שמחאני, ראש המועצה לביטחון לאומי של איראן, אמר שטהראן חשפה לאחרונה רשת ריגול אמריקנית, והוסיף כי לאחר ששיתפה את המידע שברשותה עם בעלות בריתה - נעצרו כמה סוכני CIA. כמו כן, בסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דווח כי רוסיה ניטרה גם כן ניסיון סייבר אמריקני לפגיעה בתשתיות שלה.

בווידאו: התוכנית שבה נחשף לכאורה גיוס של אזרחים איראניים באיחוד האמירויות

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-20190722-1150' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_aakplf3a' duration='380'']

עלי שמחאני, ראש המועצה לביטחון לאומי של איראן
עלי שמח'אני, ראש המועצה לביטחון לאומי של איראן | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר החודש, טראמפ אמר בנאום בבית הלבן כי הצבא האמריקני יירט מל"ט איראני במצר הורמוז. לדבריו, "כלי הטיס הבלתי מאויש התקרב לספינה אמריקנית שעגנה במפרץ, ומשלא נענה לאזהרות הרבות שקראו לו להתרחק – הוא יורט . שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, שנמצא כעת בביקור במטה האו"ם שבניו יורק, אמר כי מדינתו לא מכירה דיווח על מל"ט שהופצץ.