טראמפ הודיע: "לא אגיע לטקס ההשבעה של ביידן לנשיאות"

אחרי המהומות בוושינגטון, הנשיא היוצא, שעדיין מסרב לקבל את הפסדו, אמר שלא יגיע להשבעתו של ביידן בוושינגטון ב-20 בינואר. לפי דיווחים בארה"ב, סגנו פנס דווקא מתכוון להופיע לאירוע

זמן צפייה: 02:07

נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ הודיע היום (שישי) שלא יגיע לטקס ההשבעה של הנשיא הנכנס ג'ו ביידן. "לכל מי ששאל, לא אגיע לטקס ההשבעה ב-20 בינואר", צייץ בטוויטר. לפי דיווח ברויטרס, יש דיונים על כך שטראמפ יעזוב את וושינגטון כבר ב-19 בינואר לביתו בפלורידה. טראמפ יהיה הנשיא הראשון שלא הגיע לטקס מאז הנשיא ריצ'ארד ניקסון שהתפטר ב-1974. לפני ניקסון, כל נשיא יוצא התייצב לטקס ההשבעה של מחליפו מאז שהתחיל הנוהג, באמצע המאה ה-19.

בניגוד לטראמפ, סגנו מייק פנס דווקא מתכוון להגיע לטקס - כך לפי דיווחים בארצות הברית. שלושה גורמים אמרו לאתר החדשות "פוליטיקו" כי פנס יתייצב כדי להביע בתמיכה בהחלפה מסודרת של השלטון. לפי הגורמים, ההחלטה הפכה לקלה יותר אחרי שספג ביקורת פומבית מטראמפ על כך שסירב לעצור את הליך בחירתו של ביידן בסנאט.

לכתבות נוספות בנושא >>

ביידן: "המתפרעים היו טרוריסטים, טראמפ תוקף את הדמוקרטיה"

הבריונים של טראמפ: אלה פעילי הימין הקיצוני שפרצו לקונגרס

טראמפ: המפגינים שפרצו לקפיטול לא מייצגים את אמריקה – וייענשו

מוקדם יותר, אחרי ביקורת חריפה שספג בעקבות עידודו את תומכיו שפרצו לבניין הקונגרס, ולאחר שמספר פוליטיקאים קראו להדיחו על ידי הפעלת התיקון ה-25 חוקה, טראמפ התייחס שוב למהומות שפרצו בקפיטול, והפעם גינה את המתפרעים: "כמו כל האמריקנים, אני זועם על האלימות. אמריקה חייבת להיות תמיד אומה של חוק וסדר, המפגינים שפרצו לקפיטול לא מייצגים את אמריקה - ויבואו על עונשם".

ברק אובמה ורעייתו מישל בטקס ההשבעה של דונלד טראמפ לנשיאות ב-2017 | צילום: רויטרס

"המפגינים זיהמו את מקום מושבה של הדמוקרטיה האמריקנית", המשיך טראמפ. "הבחירות גרמו להתפרצות של רגשות, אך עכשיו עלינו להרגיע את הרוחות ולהשיב את השלווה". הנשיא הבהיר שוב כי יקבל את תוצאות הבחירות וממשל חדש יחל את דרכו ב-20 בינואר: "לכהן כנשיא ארצות הברית היה הכבוד של חיי. רוצה להבהיר לכל תומכיי הנפלאים - המסע שלנו רק התחיל".

מהומות בקונגרס
מהומות בקונגרס | צילום: רויטרס

בתוך כך, משטרת הקפיטול הודעה הבוקר כי אחד משוטריה מת מפצעיו, לאחר שנפצע קשה בהתפרעויות. בסך הכול, חמישה בני אדם נהרגו בכאוס שאירע ביום רביעי. הראשונה היא מפגינה שנורתה, השנייה נרמסה על ידי ההמון, השלישי לקה בליבו ואילו הרביעי קיבל שבץ. כל הארבעה היו מתומכיו של טראמפ.

בד בבד, ב-FOX NEWS דווח כי סגן הנשיא מייק פנס מתכוון להתנגד לקריאות להפעיל את התיקון ה-25 בחוקה ובכך להסיר את הנשיא טראמפ מתפקידו לפני חילופי השלטון. ברשת החדשות נכתב כי הפרטים אושרו עם גורמים בלשכתו של פנס.

ליל המהומות בקונגרס
ליל המהומות בקונגרס | צילום: רויטרס

כזכור, ביום רביעי פרצו מהומות אלימות בבניין הקפיטול שבוושינגטון, זאת לאחר שתומכים של טראמפ הגיעו למחות במקום נגד אישור מינויו של ביידן. המפגינים התעמתו עם שוטרים ופרצו פנימה, ומשכך - הקונגרס פונה והדיון הופסק.