נפגש עם הנשיא וסעד עם חיילים: טראמפ בביקור פתע באפגניסטן

נשיא ארה"ב נחת לשעתיים וחצי במדינה, נועד עם הנשיא ונפגש לרגל חג ההודיה עם חיילים אמריקנים המוצבים שם. זאת, ברקע כישלון המגעים להסכם עם הטליבאן: "מאמין שהם רוצים הפסקת אש"

זמן צפייה: 00:19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נחת היום (חמישי) באפגניסטן לביקור פתע שארך כשעתיים וחצי, לרגל חג ההודיה. הנשיא נפגש עם החיילים האמריקנים המשרתים שם, ונועד עם נשיא אפגניסטן, אשרף גאני. "הטליבאן רוצה עסקה, אני מאמין שהם רוצים הפסקת אש", אמר טראמפ בביקור.

עוד בחדשות 13:

24 הרוגים בהפגנות נגד השחיתות בעיראק: "איראן החוצה"

"זמן לשלוף את החרבות": אחורי הקלעים של תקיפת איראן בסעודיה

גיבור על ארבע: הכלב שהשתתף בחיסול אל-בגדאדי נפגש עם טראמפ

דונאלד טראמפ בביקור באפגניסטן
דונאלד טראמפ בביקור באפגניסטן | צילום: רויטרס

במהלך הביקור הצהיר טראמפ כי ארצות הברית מסיגה "כמות ניכרת" של כוחות מאפגניסטן, אך לא ציין מספר מדויק.

זהו הביקור הראשון של טראמפ במדינה מאז שנבחר לנשיאות, והוא מתרחש כשבוע לאחר עסקת חילופי שבויים בין וושינגטון לקאבול - שעוררה תקווה לחידוש שיחות השלום בין המדינות.

דונאלד טראמפ בביקור באפגניסטן
דונאלד טראמפ בביקור באפגניסטן | צילום: רויטרס

לפני כחודשיים, הודיע טראמפ כי ביטל פגישה חשאית עם מנהיג טליבאן, שתוכננה להתקיים בקמפ דייוויד, מעון הנופש של הנשיא, יחד עם נשיא אפגניסטן. טראמפ הודיע כי ביטל את הפגישה המתוכננת בעקבות הודעת הארגון, שהודה בביצוע פיגוע בקאבול בירת אפגינסטן, שבו נהרגו חייל אמריקני ו-11 בני אדם נוספים. זאת, לאחר שהחלו מגעים בין הצדדים לקראת שיחות שלום.

"מנהיג טליבאן ונשיא אפגניסטן הגיעו הלילה לארצות הברית, והיו אמורים להיפגש איתי בסתר בקמפ דיוויד", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "למרבה הצער, כדי לבנות מינוף שקרי, הארגון הודה במתקפת הטרור בקאבול. ביטלתי מיידית את הפגישות ודחיתי את המשא ומתן".

"איזה סוג של אנשים יהרוג כל כך הרבה בני אדם כדי לחזק את כוח המיקוח שלו? הם לא, הם רק הרעו אותו", תקף הנשיא האמריקני. "אם הם לא מוכנים להפסקת אש בתקופה החשובה של שיחות השלום, ואפילו הורגים 12 חפים מפשע, אז מן הסתם בכל מקרה אין להם את היכולת לנהל משא ומתן ממושך. כמה עוד עשורים הם מוכנים להילחם?".

ממשלת אפגניסטן מסרה בתגובה לביטול שיחות השלום בין ארצות הברית לטליבאן: "אנחנו נחושים להשיג שלום משמעותי וארוך טווח. שלום אמיתי יגיע כשטליבאן יסכים להפסקת אש וידבר ישירות עם הממשלה האפגנית".

מטליבאן נמסר בתגובה לבטיול: "מזהירים כי קריסת שיחות השלום מול ארצות הברית תוביל לאובדן חיי אמריקנים".