שק החבטות החדש של טראמפ - בריטניה: "השגריר איש טיפש מאוד"

נשיא ארה"ב המשיך להשתלח בקים דרוק, וטען כי הוא "שוטה יהיר". כמו כן, עקץ הנשיא את ראשת הממשלה: "הסברתי למיי כיצד לנהל את עסקת הברקזיט - אך היא בחרה בדרך מטופשת ולא הצליחה ליישם זאת"

Gettyimages 1147994701 594x594
הנשיא דונלד טראמפ ור"מ בריטניה תרזה מיי | צילום: Getty Images

משבר דיפלומטי? נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תקף היום (שלישי) את שגריר בריטניה בוושינגטון קים דרוק, ובציוץ בטוויטר כינה אותו "איש טיפש מאוד, שוטה ויהיר", והוסיף: "הוא שגריר תמהוני שבריטניה כפתה על ארה"ב, לא מישהו שהתרגשנו ממינויו". זאת, לאחר שאמש טען הנשיא כי אינו מתכוון להמשיך לעבוד עם דרוק, בעקבות מיילים שדלפו ובהם כינה השגריר את ממשל טראמפ "לא נורמלי" ו-"לא מתפקד".

כמו כן, טראמפ יצא נגד ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי וכתב כי "דרוק צריך לדבר עם מדינתו ועם מיי לגבי המשא ומתן הכושל על תוכנית הברקזיט - ולא לכעוס על הביקורת שלי. הסברתי למיי כיצד לנהל את עסקת הברקזיט - אך היא בחרה בדרך מטופשת ולא הצליחה ליישם זאת, העסקה הייתה אסון".

בתוך כך, דוברה של מיי התייחס להצהרתו של טראמפ לפיה יפסיק לעבוד עם שגריר בריטניה בוושינגטון, ומסר: "שגרירנו נשאר בתפקידו וממשיך לבצע את חובותיו, תוך תמיכה מלאה מראש הממשלה", וכן אמר כי השגריר עובד מסור של הממשלה הבריטית, וציין שלא נקבעה שיחה בין מיי לטראמפ בנוגע ליחסים בין המדינות.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

טראמפ יפסיק לעבוד עם שגריר בריטניה בארה"ב: "לא אהוב כאן"

טראמפ: "נפעל עם בריטניה למנוע מאיראן את פיתוח הגרעין"

טראמפ: "מציע למחליף של מיי לא להגיע להסכם עם האיחוד האירופי"

שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, התייחס לדבריו של  טראמפ, וכתב בטוויטר: "ההערות שלו לא מכבדות. הנשיא אומר שהברית בין המדינות שלנו היא החשובה ביותר בהיסטוריה, אך בעלות ברית מכבדות אחת השנייה"

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ | צילום: חדשות 13

כאמור, טראמפ אמר אתמול כי אינו מתכוון להמשיך לעבוד עם דרוק, לאחר שביום ראשון הודלפו מיילים שדרוק כתב בגנות הממשל האמריקני. הנשיא התרגז על הדברים שנכתבו במסמכים - לא נשאר חייב ובחשבון הטוויטר שלו כתב: "אני לא מכיר את השגריר, אבל הוא לא אהוב בארה"ב ולא חושבים עליו כאן דברים טובים. אנחנו לא נעבוד איתו יותר".

המיילים המדוברים נכתבו על ידי דרוק בשנת 2017, שם כתב כי בבית הלבן מתחולל "כאוס" וביקר את המדיניות של ממשל טראמפ בעניינים רגישים כמו איראן וטען כי היא "לא ברורה". אנחנו לא באמת מאמינים שהממשל הזה יהפוך להיות יותר נורמלי, פחות לא מתפקד, פחות לא צפוי, פחות מפולג ופחות מגושם ולא יעיל מבחינה דיפלומטית", נכתב באחד המסמכים שהודלפו. דרוק תהה אם הבית הלבן "ייראה אי פעם כשיר", אך הוסיף לצד זה כי אין לפטר את טראמפ.

הנשיא האמריקני לא אהב, ככל הנראה, את תמיכתה של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בדרוק, שטענה כי יש לה "אמון מלא" בו אך אינה מסכימה עם דבריו, וביקר אותה לצד גינוי השגריר. טראמפ כתב בציוץ כי העובדה שבקרוב יהיה ראש ממשלה חדש בממלכה אלו "חדשות טובות". כמו כן, התייחס לתוכנית הברקזיט, ואמר כי מיי והצוות שלה יצרו "בלגן".

תרזה מיי
תרזה מיי | צילום: רויטרס

רק לפני כחודש היחסים בין בריטניה לארה"ב נראו אחרת. בתחילת יוני הגיע טראמפ לביקור רשמי בממלכה וקיים מסיבת עיתונאים עם מיי בלונדון, שעסקה בעיקר באיום האיראני ובברקזיט. אז הוא אמר: "ארצות הברית ובריטניה מחויבות להכנעת דאע"ש ולפעול על מנת למנוע מאיראן פיתוח נשק גרעיני", והוסיף כי "הברית בינינו היא החזקה ביותר שהעולם ידע, ואנחנו מתחייבים לפעול להסכמי סחר פנומליים לאחר עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי". כמו כן, בביקורו אמר כי "אני חושב שהברקזיט ייצא לפועל – וטוב שכך. מיי עשתה עבודה נהדרת בנושא".

לפני דבריו של הנשיא האמריקני נשאה מיי דברים, והתייחסה להסכם הברקזיט, שלא הצליחה להביא לאישור הפרלמנט, גם לאחר קבלת הארכה מהאיחוד האירופי, מה שהוביל אותה להתפטר מתפקידה. "הנשיא טראמפ הציע שנתבע את האיחוד האירופי כדי שנשיג עסקה טובה יותר", אמרה.