טורקיה: פתחנו במבצע צבאי נגד משטר אסד בצפון סוריה

על רקע הלחימה באידליב מסר שר ההגנה באנקרה, הולאוזי אקר, כי עד כה הרג הצבא הטורקי יותר מ-2,000 חיילים סורים, והשמיד כלי טיס וארטילריה רבים: "איננו מעוניינים בעימות עם רוסיה"

תקיפה בסוריה. ארכיון
תקיפה בסוריה. ארכיון | צילום: רויטרס

שר ההגנה הטורקי, הולאוזי אקר, מסר הבוקר (ראשון) כי הצבא הטורקי פתח במבצע צבאי באזור הגבול בין שתי המדינות. "עד כה הרג הצבא הטורקי יותר מ-2,000 חיילים סורים והשמיד 8 מסוקים, 103 טנקים ושלוש מערכות הגנה אוויריות", אמר. "אין לנו כוונה לפתוח בעימות מול רוסיה – אנחנו מעוניינים לשים סוף לטבח המשטר הסורי באזרחיו".

בעוד טורקיה טוענת כי הפילה כמה כלי טיס סורים בשמי אידליב, הממשל בדמשק הכחיש כי כלי הטיס נפגעו. במקביל, טוענים בדמשק כי צבא אסד הפיל רחפן טורקי באזור. בעקבות המתיחות, סגרה סוריה את המרחב האווירי לתנועת כלי טיס.

עוד בחדשות 13:

ממשל טורקיה: 33 חיילים נהרגו בתקיפות סוריות באידליב

דיווח בסוריה: הרוג כתוצאה מירי מל"ט ישראלי לעבר מכוניתו

מחסני הנשק והמפקדה הושמדו כליל: תיעוד נזקי התקיפה בסוריה

הפצצה של צבא טורקיה בעיירה ראס אל-עין שבגבול עם סוריה | צילום: רויטרס

בשבוע שעבר נהרגו לפחות 33 חיילים טורקיים, ורבים נוספים נפצעו בתקיפות שבוצעו באידליב שבצפון מערב סוריה, כך מסר מושל המחוז הטורקי הטאי שגובל בסוריה. דיווחים בכלי תקשורת מקומיים ייחסו את התקיפה, שבוצעה על שיירה צבאית בג'בל אל-זאוויה שמדרום לאידליב, לחיל־האוויר הרוסי. המועצה לביטחון לאומי באנקרה כינסה ישיבה דחופה בנושא.

משרד החוץ האמריקני מסר כי "הדאגה רבה עקב הדיווחים על המתקפה באידליב שבסוריה, בה נהרגו חיילים טורקיים" והוסיף כי "ארה"ב עומדת לצד טורקיה, בת בריתה בנאט"ו". מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, הביע חשש כבד מהסלמה של הלחימה באזור וחזר על קריאתו להפסקת אש: "קיים סיכון ממשי שהאזרחים יגיבו בפעולות צבאיות". מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג, שוחח עם שר החוץ הטורקי בטלפון וגינה את התקיפות האוויריות "חסרות ההבחנה", כלשונו, של המשטר הסורי.

בטורקיה הגיבו על המתקיפה ואמרו כי "נמשיך להפציץ דרך האוויר והיבשה את כל המטרות הידועות של המשטר הסורי. אנו לא נשקיף מהצד על האירועים שמתרחשים באידליב ומזכירים את שהתרחש ברואנדה ובבוסניה־הרצגובינה". במקביל, דווח כי הצבא הטורקי השיב במתקפה של כוחות התותחנים כנגד מטרות סוריות.

טנקים טורקים נכנסים לסוריה
טנקים טורקים נכנסים לסוריה | צילום: רויטרס

החל מאמצע דצמבר, הכוחות הסוריים שבתמיכת רוסיה המשיכו בלחימה נגד המורדים באזור, וזאת חרף הפסקת האש שהוכרזה באוגוסט ולמרות הקריאות להפסקת הלחימה, שנשמעו מצד טורקיה, צרפת והאו"ם.

במקביל להמשך המתקפות האוויריות, הצבא הסורי כבש עשרות ערים וכפרים, ומאות בני אדם נהרגו בשני הצדדים. ההפגזות מהאוויר, וכן הלחימה בקרקע, הגבירו את הנסיגה ההמונית מאזור מערת א-נומאן והעיירה הסמוכה סרקיב, שבדרום מחוז אידליב. "אנשים באזור נמלטים בשל החשש שהלחימה תגיע גם אליהם", מסר האו"ם.