בתום הצבעה בפרלמנט: מתווה הברקזיט של מיי נפסל

לאחר כישלונה של ראשת הממשלה, עומדות בפני העם הבריטי שתי אפשרויות: דחיית עזיבת האיחוד האירופי במספר שנים או עזיבה באפריל ללא הסכם. מיי: "אשאר מחויבת לתוכנית"

הפגנה נגד הברקזיט
הפגנה נגד הברקזיט | צילום: רויטרס

בתום ההצבעה בפרלמנט, נדחה היום (שישי) מתווה הברקזיט של ראשת הממשלה, תרזה מיי. המתווה נדחה לאחר ש-344 חברי פרלמנט הצביעו נגד, ורק 286 בעד. "תאריך העזיבה הוא 12 באפריל", אמרה מיי לאחר ההצבעה. "בית הנבחרים כבר אמר שאינו מוכן לעזוב ללא הסכם. ביום שני נתכנס לדון בצעדי ההמשך. הממשלה תמשיך לפעול לקראת ברקזיט מוסדר".

לאחר כישלונה של ראשת הממשלה להעביר את יוזמתה לעזיבת האיחוד האירופי, עומדות בפני העם הבריטי שתי אפשרויות: דחיית עזיבת האיחוד האירופי במספר שנים או עזיבה באפריל ללא הסכם. בנציבות האירופית אמרו הערב לאחר ההצבעה: "פרישה ללא הסכם ב-12 באפריל נראית כעת כמו תרחיש סביר".

"אם לא נצביע על ברקזיט היום, אנשים ישאלו למה לא הצבעתם בעד ברקזיט?", המשיכה מיי. אני מאמינה שיש רוב להצבעה על ההיפרדות היום. אני מחויבת לרעיון הברקזיט, ואני מוכנה לעזוב את תפקידי מוקדם משתכננתי כדי להבטיח את התוצאה הנכונה עבור מדינתנו".

עוד בחדשות 13:

תומך נלהב של נתניהו, מעריץ של טראמפ: נשיא ברזיל מגיע לישראל

יעד התקיפה בסוריה: "בסיסים איראניים הצמודים לנמלי תעופה"

בנט במתקפה על נתניהו: "כבר עשר שנים הוא לא מטפל בחמאס"

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי | צילום: חדשות 13

בשבוע שעבר נעתר האיחוד האירופי לבקשת מיי לדחות את פרישת הממלכה מהאיחוד, שהייתה אמורה לקרות בשבוע הבא. במהלך הפסגה שהתקיימה בבריסל, הסכימו 27 המנהיגים להעניק ארכה לברקזיט עד ל-22 במאי, במידה שמתווה העזיבה של מיי יאושר בשבוע הבא בפרלמנט. במידה שההסכם לא יאושר, החליטו מנהיגי האיחוד, מועד הפרישה ייקבע ל-12 באפריל.

מיי בירכה על ההחלטה, והודיעה כי היא מבטיחה לעשות כל מאמץ על מנת להבטיח שהפרישה מהאיחוד תיעשה עם הסכם ראוי. עוד הוסיפה מיי כי לחברי הפרלמנט יש כעת "בחירה ברורה לגבי מה צריך לעשות הלאה", ואמרה כי יהיה צורך לעבוד בשיתוף פעולה עם המחוקקים, על מנת להחליט כיצד להמשיך בתהליך במידה שההסכם לא יאושר. מיי סיכמה את דבריה בכך שהיא "מקווה שכולם מסכימים שהגענו לרגע ההכרעה".

לפני כשבועיים הצביע הפרלמנט הבריטי בעד דחיית עזיבת האיחוד האירופי בלפחות שלושה חודשים. 412 הצביעו בעד ו-202 הצביעו נגד - והוחלט שהברקזיט לא יבוצע ב-29 במארס כמתוכנן. ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה שאם הסכם הברקזיט שתציע יידחה שוב, היא תבקש ארכה נוספת. יומיים קודם לכן, הפסידה מיי בפרלמנט הבריטי כשחברי הפרלמנט הצביעו נגד הסכם הברקזיט ברוב של 391 נגד 242 - הפסד גדול יותר מאשר בהצבעה הקודמת שהתקיימה בינואר.