"סולימאני נפגש עם מיליציות בעיראק והורה להן להיערך למלחמה"

ב"גרדיאן" דווח כי מפקד כוח "קודס" האיראני נפגש לאחרונה עם ראשי ארגונים חמושים בבגדד, ואמר להם "להיערך למלחמת פרוקסי". זאת, בצל המתיחות במפרץ בין איראן לארה"ב

זמן צפייה: 01:41

מפקד כוח "קודס" האיראני, קאסם סולימאני, נפגש לאחרונה עם ראשי מיליציות עיראקיות בבגדד ואמר להם "להיערך למלחמה באמצעות שליח" - כך דווח אמש (חמישי) ב"גרדיאן" הבריטי.

לפי הדיווח, סולימאני הזמין את הארגונים החמושים לפני כשלושה שבועות, בצל המתיחות במפרץ בין איראן לארה"ב. הדבר עורר חשש בקרב האמריקנים מכך שאינטרסים של ארה"ב במזרח התיכון עומדים בפני איום. הפגישה עוררה פעילות דיפלומטית מוגברת בין ארה"ב, בריטניה וגורמים רשמיים בעיראק, בניסיון למנוע הסלמה.

קאסם סולימאני, משמרות המהפכה
קאסם סולימאני בפגישות עם ראשי מיליציות שיעיות | צילום: החדשות 13

מוקדם יותר אתמול, שר התקשורת האיראני הצהיר כי איראן פיתחה תוכנה להגנת מרחב הסייבר שלה, במטרה לאבטח את מערכותיה מפני וירוס "סטוקסנט". זאת, לאחר שבנובמבר האחרון האשימה איראן את ישראל במתקפת סייבר על מתקני תקשורת איראניים.

וירוס "סטוקסנט", שלהערכת מקורות זרים פותח על ידי ארה"ב וישראל, התגלה ב-2010 לאחר שנעשה בו שימוש לתקיפת מתקן להעשרת אורניום, במטרה לפגוע בתוכנית הגרעין האיראנית, כך לדברי השר. "המדענים האיראנים פיתחו תוכנה להגנת המערכות התעשייתיות מפני מתקפה כגון זו שנגרמה על ידי וירוס 'סטוקסנט', והיא נוסתה בהצלחה", מסר שר התקשורת האיראני לסוכנות הידיעות "IRNA". בנובמבר האחרון, כאמור, השר דיווח כי ישראל ניסתה לתקוף את מערכות התקשורת האיראניות. לדבריו, המתקפה נכשלה.

חוסיין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה באיראן
חוסיין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה באיראן | צילום: טוויטר

בד בבד, מקור ביטחוני בעיראק מסר לערוץ "אל-ערביה" כי איראן העבירה למספר מליציות עיראקיות משלוחי טילים אשר ישמשו לפגיעה בכוחות הקואליציה הבין-לאומית, בשגרירות ארה"ב בבגדד ובחברות נפט מערביות הפועלות בדרום עיראק. כמו כן, המקור ציין כי הטילים נכנסו לעיראק דרך שלושה מעברי גבול על גבול עיראק-איראן במסווה של משלוחי מזון והגיעו למחסנים של המליציות העיראקיות בעיר ג'רף א-צחר הדרומית לבגדד.

עוד טען המקור כי חלק מהטילים יועברו לסוריה דרך מחוז אל-אנבאר הגובל עם סוריה, והדגיש כי עיראק אינה מחזיקה טילים מסוג זה. בדיווח צויין כי איראן מנצלת את הסכם מעברי הגבול החדש, אשר אושרר ע"י נשיא איראן, חסן רוחאני, וראש ממשלה עיראק, עאדל עבד אל-מהדי – הסכם אשר קובע כי משאיות איראניות יכולות לעבור במעברים ללא בדיקה.

נוסף על כך, המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, מינה את מפקד חיל הים של משמרות המהפכה, עלי פדווי, לסגן מפקד משמרות המהפכה. כזכור, בחודש שעבר מונה חוסיין סלאמי למפקד משמרות המהפכה החדש במקומו של מוחמד עלי ג'עפרי.

כמו כן, בצל המתיחות הגוברת במפרץ הפרסי, בריטניה העלתה את רמת הסיכון לאנשיה הממוקמים בעיראק, ברקע "האיום הגובר מאיראן". זאת, לאחר שארה"ב ביצעה מהלך דומה.