השגיאה של סולימאני: חוסר הערכה של הכוח האמריקני • פרשנות

מפקד כוח קודס, שהלך צעד אחד רחוק מדי מול ארה"ב, נהג בפזיזות ובחוסר אחריות כשנחת בבגדד והרגיש מוגן מפני התנקשות. חיסולו הביא לשינוי בתפיסת כוחה של ארצות הברית כמעצמה

זמן צפייה: 01:29

הטעות של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה של איראן, שחוסל לפני יומיים, הייתה חוסר האחריות שלו.

ביום חמישי בערב, סולימאני עלה על טיסה לבגדד אחרי שככל הנראה היה בביירות ואכל אורחת ערב עם מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה. סולימאני נחת בבירה העיראקית כאילו היה ראש מדינה, והשיירה של ראש המליציה אל מוהנדס, שחוסל גם בתקיפה האמריקנית, אספה אותו.

צעד מסוכן או יעיל? חיסול סולימאני – הדרמטי בתולדות המזה"ת

הערכה: ארה"ב עדכנה את ישראל בטרם חיסול סולימאני

אזרחים איראנים מביעים שמחה על חיסול סולימאני • תיעוד בלעדי

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ ומפקד כוח אל קודס קאסם סולימאני
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ ומפקד כוח אל קודס קאסם סולימאני

סולימאני התנהג כאילו הוא בטוח – וזו השגיאה שלו. הוא הלך צעד אחד רחוק מדי מול האמריקנים, ולא העריך אותם נכון.

ארצות הברית הוכיחה שוב שהיא מעצמה. אמנם עוד לא ברור האם התקיפה בבגדד מגובה במדיניות חדשה, אבל השלישייה של שר ההגנה מארק אספר, הרמטכ"ל ג'יימס מקונוויל ושר החוץ מייק פומפאו, מציגה אחדות כלפי חוץ עם הקו האנטי-איראני הברור שלה. הם בעצם הובילו את המהלך, וכעת מסמנים לאיראנים שאם ימשיכו בהתנהגות שלהם – הם ישלמו מחיר כבד.

אסמאעיל קאאני, מחליפו של קאסם סולימאני כמפקד כוח קודס, עם האייתוללה עלי חמינאי
אסמאעיל קאאני, מחליפו של קאסם סולימאני כמפקד כוח קודס, עם האייתוללה עלי חמינאי

טראמפ: "חיסולו של סולימאני נועד למנוע מלחמה - לא לפתוח בה"

הנשיא טראמפ ערך אמש מסיבת עיתונאים בפלורידה, והתייחס לחיסול סולימאני: "נקטנו בצעד הזה כדי למנוע מלחמה - לא כדי לפתוח באחת. תפסנו את סולימאני בשעת מעשה, וחיסלנו אותו".

"כנשיא, התפקיד החשוב ביותר שלי הוא להגן על אזרחי ארה"ב", אמר הנשיא. "סולימאני השתתף בפעולות שערערו את המזרח התיכון. מה שארה"ב עשתה אתמול היה צריך להיעשות כבר ממזמן".

לדברי טראמפ, "העתיד שייך לאזרחים איראנים שמחפשים שלום ודו-קיום, ולא לאלו המחפשים לפגוע. יש לנו את המודיעין הטוב ביותר בעולם, וכשמישהו מאיים עלינו אנחנו מחזיקים בכל הפרטים שלו. אני לא אהסס לפעול, ומוכן לפעול בכל דרך על מנת להגן על האזרחים האמריקנים. העולם הוא מקום טוב יותר ללא סולימאני".

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים אחרי חיסול סולימאני
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים אחרי חיסול סולימאני | צילום: רויטרס

בתוך כך, גורם בכיר בממשל טראמפ הצהיר כי סולימאני תכנן לפגוע בעתיד הקרוב בדיפלומטים אמריקנים, וכן בבכירי צבא בעיראק, לבנון, סוריה, ומקומות נוספים במזרח התיכון.

בכיר אמריקני נוסף הזהיר כי "תוכניתו של סולימאני לתקוף את ארצות הברית עלולה לצאת לפועל גם אחרי מותו. הצבא נמצא בכוננות כדי לתגבר במידת הצורך את שגרירות ארה"ב בביירות".