אחרי 30 שנה: נשיא סודן עוזב את תפקידו

ברקע ההפגנות המחריפות נגדו, גורמים בממשל הודיעו כי עומר אל-בשיר התפטר, בעוד שלפי דיווחים כוחות המדינה האפריקנית החליטו לפטרו. הצבא צפוי להקים מועצה צבאית לתקופת מעבר בת שנה

זמן צפייה: 00:41

נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, סיים היום (חמישי) את תפקידו לאחר 30 שנות כהונה. זאת, ברקע ההפגנות נגדו זה כמה חודשים, שהחריפו בשבוע האחרון. גורמים בממשל אישרו כי הנשיא התפטר מתפקידו, והודיעו כי נערכות התייעצויות לקראת הקמת מועצה צבאית זמנית. על פי דיווחים, צבא סודאן הדיח את אל-בשיר מכל תפקידיו, והוא הושם במעצר בית. על פי חלק מהדיווחים, בשיר נעצר על ידי כוחות הביטחון.

מוקדם יותר דיווחה רשת אל-ג'זירה כי הצבא צפוי לפרסם בקרוב "הודעה חשובה" בטלוויזיה הממלכתית. עוד דיווח כתב הרשת כי בבוקר הגיעו קציני צבא לבניין הטלוויזיה, ועצרו את שידוריו הרגילים של הערוץ. נמל התעופה של חרטום נסגר עד לאחר שתשודר הודעת הצבא הסודאני. סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה מפי עדי ראיה כי רכב צבאיים נפרסו בחרטום, וכי אזרחים צועקים ברחובות "הוא נפל, ניצחנו".

בווידאו: אזרחי סודאן מחבקים ומנשקים את קציני הצבא הסודאני

לפני כחודש דיווח מקור צבאי סודאני לאתר Middle East Eye  כיבחודש פברואר פגש ראש המוסד, יוסי כהן, את ראש המודיעין הסודאני, כחלק מניסיון ישראל לקדמו לנשיאות. זאת, על רקע אי היציבות הפוליטית במדינה. על פי הדיווח, כהן נפגש עם ראש ארגון הביון, סאלח גוש, במהלך ועידת מינכן לביטחון. הפגישה תווכה על ידי גורמים מצרים, ונתמכה גם על ידי סעודיה ואיחוד האמירויות – מדינות הרואות בגוש המנהיג הבא של המדינה האפריקנית. שירות המודיעין הכללי הסודאני הכחיש באופן רשמי את הדיווח כי השניים נפגשו.

סודאן סוערת בחודשים עם פרוץ מחאה נגד עליית מחירי הדלק והלחם, מחאה שהופנתה עד מהרה לנשיא עומאר אל-באשיר, שניסה לאחרונה להוסיף תיקון חוקתי שיאפשר לו להיבחר לקדנציה נוספת. "הקונצנזוס הוא שימיו של אל-באשיר ספורים", אמר המקור הצבאי. "והמאבק עכשיו הוא על המחליף שלו. לגוש יש קשרים עם סעודיה, איחוד האמירויות ומצרים, והן מעוניינות שהוא יתפוס את מקומו של אל-באשיר".

 נשיא סודאן, עומר אל-באשיר והמפגינים נגדו
נשיא סודאן, עומר אל-באשיר והמפגינים נגדו | צילום: רויטרס

על פי המקור, גוש פגש בוועידת הביטחון במספר בכירים מודיעיניים אירופיים, אך נשיא המדינה לא היה מודע לפגישה חסרת התקדים עם ראש המוסד. "הישראלים נתפסים כבני ברית חשובים עבור סודאן", אמר. "היחידים שאפשר לסמוך עליהם שיפתחו את הדלת לקשר קרוב יותר עם וושינגטון".

הפגנות בסודאן
הפגנות בסודאן | צילום: רויטרס

בסוף פברואר הכריז אל בשיר על מצב חירום לאומי במדינתו באורך של שנה, וכן על פיזור ממשלתו והממשל המקומי ברחבי המדינה. בהצהרה שמסר, הודיע אל-באשיר העומד בראש המדינה מאז 1989, כי לא יקדם תיקונים לחוקה שיאפשרו לו להתמודד לנשיאות בפעם השלישית, בבחירות שייערכו ב-2020.

הצהרתו הגיעה על רקע ההפגנות נגדו, וימים בודדים לאחר שהוועדה האחראית על תיקון החוקה הודיעה על ביטול פגישתה.

בחודש דצמבר פרצו במדינה הפגנות על רקע מחירי הלחם והדלק הגבוהים, שהפכו עד מהרה למחאה נגד שלטונו של אל-באשיר. בהפגנה שהתקיימה אתמול במסגד מרכזי בבירת המדינה, חרטום, השתמשו כוחות הביטחון בגז מדמיע על מנת לפזר את המפגינים שנשאו שלטים שקראו לנשיא להתפטר מתפקידו. על פי הרשויות במדינה, 31 בני אדם נהרגו מאז פרוץ ההפגנות, אך פעילים חברתיים טוענים כי מניין ההרוגים כפול ועומד על 60. מאות מפגינים, בהם מנהיגי אופוזיציה, פעילים ועיתונאים נכלאו על ידי השירות החשאי בחודשים האחרונים.

אל-באשיר מבוקש בבית הדין הבין-לאומי בגין מעורבותו ברצח העם בדרפור – אותה מכחיש הנשיא. הוא פועל להסרת סודאן מהרשימה השחורה האמריקנית של המדינות שמממנות טרור. סימונה של סודאן כמדינה תומכת טרור חוסמת את האופציה לקבלת הסיוע הכלכלי שציפה אל-באשיר לקבל לאחר הסרת הסנקציות האמריקניות ב-2017. בינתיים, סודאן הגבירה את ייצור המטבע הלאומי, במטרה לממן את הגירעון – וצנחה במהירות לאינפלציה חדה ששחקה את ערך המטבע המקומי.