היסטוריה בסודאן: המועצה הצבאית והאופוזיציה חתמו על הסכם

לאחר חודשים רווי אלימות, הצדדים הגיעו להסכמות על ממשלה טכנוקרטית למשך כשלוש שנים, שתכלול רוטציה. אלפים חגגו ברחובות את הבשורה. "מקווים שזהו תחילתו של עידן חדש"

זמן צפייה: 00:54

המועצה הצבאית בסודאן והאופוזיציה במדינה הגיעו הלילה (שישי) להסכם היסטורי, במסגרתו תוקם ממשלה טכנוקרטית למשך כשלוש שנים, עד הבחירות הבאות, כאשר הצדדים יעמדו בראשותה ברוטציה. זאת, בתום שיחות שנמשכו יומיים, והתקיימו בבירה חרטום.

כזכור, לפני כשלושה חודשים המועצה הצבאית השתלטה על ההנהגה, והדיחה את הנשיא עומר אל-בשיר, שכיהן בתפקידו שלושים שנה, בטענה לשחיתות שלטונית. מאז, חלו במדינה כמה הפגנות של אזרחים שקראו לבחירות דמוקרטיות, מחאות שדוכו ביד קשה, וכללו עשרות אזרחים הרוגים.

לעוד כתבות בנושא:

שבעה הרוגים וקרוב למאתיים פצועים בהפגנה נגד שלטון סודאן

דיווח: נשיא סודאן המודח עבר אירוע מוחי – מצבו יציב

תושבי סודאן קראו לממשל אזרחי – בכירי המועצה הצבאית התפטרו

מחאות בסודאן
מחאות בסודאן | צילום: רויטרס

אלפים במדינה יצאו לרחובות בעקבות הבשורה, ופתחו בחגיגות ספונטניות, שכללו תופים דגלי סודאן וקריאות של אנשים רבים, שהכריזו על עצמם בשמחה "אזרחים". "ההסכם הזה הוא פריצת דרך להקמת ממשלת מעבר, ואנו מקווים שזו תחילתו של עידן חדש", אמר עומאר אל-דג'ייר, ממנהיגי האופוזיציה.

סגן ראש המועצה הצבאית, הגנרל מוחמד חמדאן דגלו, אמר בתגובה להסכם כי "אנחנו רוצים להרגיע את כל הצדדים, מכל הכוחות והצדדים הפוליטיים, כל איש ואיש – זה יהיה הסכם מקיף שלא יחריג איש".