סרי לנקה: המשטרה הזהירה לפני עשרה ימים מפני מתקפת טרור

מפקד המשטרה במדינה שלח מכתב לפני כשבוע וחצי, והתריע כי ארגון אסלאמי מתכנן לפגוע בכנסיות ובנציבות הודו בבירה. הארגון, שנקשר בהשחתת פסלים בודהיסטים, טרם קיבל אחריות

זמן צפייה: 00:40

מתקפת הטרור בסרי לנקה: עשרה ימים לפני הפיגוע המשולב שאירע היום (ראשון) במדינת האי בדרום אסיה, שגבה את חייהם של מאות בני אדם והביאה לפציעתם של מעל ל-500 איש, הזהיר מפקד המשטרה מפני מתקפה של מחבלים מתאבדים נגד כנסיות במדינה על ידי NTJ – ארגון אסלאמי רדיקאלי. במכתב ששלח מפקד המשטרה, שהתבסס על מידע מודיעיני, נכתב כי "סוכנות מודיעין זרה דיווחה כי NTJ מתכנן לבצע פיגוע התאבדות נגד כנסיות בולטות ונגד נציבות הודו בקולומבו". הארגון, שטרם לקח אחריות על הפיגוע, נקשר להשחתת פסלים בודהיסטים בשנת 2018.

בתוך כך, משרד החוץ הודיע כי לא היו ישראלים בין הנפגעים במתקפה. "החל מהשעה 15:00 ועד להודעה חדשה ישנו עוצר ברחבי קולומבו. שדה התעופה פועל כרגיל ותיירים המבקשים לצאת מהמדינה יכולים לפנות למשטרה דרך המלונות בהם הם לנים, ולהסדיר את נסיעתם".

לפחות 215 בני אדם נהרגו, בהם 35 תיירים, וכ-500 נפצעו בסדרת פיצוצים שהתרחשה הבוקר בשמונה מוקדים ברחבי המדינה - בעיר הבירה קולומבו, בעיר באטיקלואה ובדהיוואלה. הפיצוצים אירעו בכנסיות ובבתי מלון, כאשר שישה פיצוצים נשמעו בו זמנית בסביבות השעה 07:00 בבוקר, ושניים נוספים מאוחר יותר בשעות הצהריים.

מסעדה במלון ''שאנגרי לה קולומבו'' בסרי לנקה לאחר הפיצוץ
מסעדה במלון ''שאנגרי לה קולומבו'' בסרי לנקה לאחר הפיצוץ | צילום: gettyimages

בעיר הבירה קולומבו המתקפה הייתה נגד שתי כנסיות ושלושה מלונות - "שאנגרי לה קולומבו", "המלך בורי" ומלון הפאר "בורי סינאמון", שעל פי דיווחים התמוטט כתוצאה מהפיצוץ. בעיר המזרחית באטיקלואה הפיצוץ היה בכנסיית "סיינט סבסטיאן", שם נהרגו 25 איש. כארבע שעות לאחר מכן, לקראת השעה 12:00 (שעון ישראל), נשמע פיצוץ נוסף בבית מלון בעיר דהיוואלה, הנמצא בפרברי קולומבו. על פי דיווחים שונים, עשרות אזרחים זרים נהרגו במתקפה, וביניהם אזרחים אמריקנים.

המתקפות בוצעו על ידי מחבלים מתאבדים, ושר ההגנה במדינה מסר כי שבעה חשודים נעצרו במעורבות במתקפה. במהלך פשיטה על בית נהרגו שלושה שוטרים. בכלי תקשורת בהודו דווח כי זוהו שני מחבלים מתאבדים ממוצא מוסלמי.

בתוך כך, ממשלת סרי לנקה הכריזה על עוצר ברחבי המדינה. לפי דיווחים בתקשורת המקומית, דאע"ש אחראי על הפיגועים, אך אף ארגון עדיין לא לקח אחריות. ממשרד חוץ הישראלי נמסר כי מבדיקה של קונסול ישראל בהודו, אלי סנה, לא ידוע עד כה על נפגעים ישראלים, אך הבדיקה נמשכת.

כוחות ביטחון מחוץ לכנסיה בסרי לנקה בה אירע פיצוץ
כוחות ביטחון מחוץ לכנסיה בסרי לנקה בה אירע פיצוץ | צילום: רויטרס

על פי הערכות המשטרה המקומית, הפצצות הוטמנו מבעוד מועד והופעלו בו זמנית. כמו כן, ההערכה היא שכוונת המפגעים הייתה לפגוע בציבור המתפללים במהלך מיסת חג הפסחא. בשבוע שעבר המשטרה המקומית הזהירה מפני מתקפת טרור אפשרית. ראש ממשלת סרי לנקה, רניל ויקרמסינג'ה, כינס ישיבת חירום. כמו כן, הוא כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מגנה בחריפות את ההתקפות הפחדניות על אנשינו היום. אני קורא לכל תושבי סרי לנקה להישאר מאוחדים וחזקים בתקופה טראגית זו. הממשלה נוקטת בצעדים מידיים כדי להכיל את המצב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למתקפת הטרור ומסר: "ראש הממשלה נתניהו מביע בשם אזרחי ישראל זעזוע עמוק מההתקפות הרצחניות נגד אזרחים חפים מפשע בסרי לנקה. ישראל נכונה לסייע לרשויות בסרי לנקה בשעה קשה זו. העולם כולו חייב להתאחד במאבק נגד נגע הטרור".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין גינה את הפיגועים ושלח תנחומים למשפחות ההרוגים: "המתקפות בסרי לנקה, כולל על אלו שחגגו את הפסחא, הם פשע נתעב. כולנו ילדים של אלוהים; התקפה על דת אחת היא התקפה על כולנו. ישראל שולחת תנחומים למשפחות הקורבנות ושולחת איחולי החלמה לפצועים". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.