משרד החוץ האמריקני: "טרוריסטים מתכננים פיגוע נוסף בסרי לנקה"

יממה לאחר הפיגוע המשולב בקולומבו הבירה, עלה מניין ההרוגים ל290. נכון לשעה זו, אף ארגון לא נטל אחריות לפיגוע • עדי ראייה: "המחבל התפוצץ בתור לארוחת הבוקר במלון"

זמן צפייה: 00:35

מניין ההרוגים במתקפת הטרור המשולבת שאירעה אתמול (ראשון) בשמונה מוקדים בסרי לנקה עלה ל-290, מאות נוספים פצועים. המשטרה עצרה 13 בני אדם בחשד למעורבות בסדרת הפיצוצים, והסירה את העוצר שהוטל על המדינה בשעות הערב אתמול. נכון לשעה זו, אף ארגון טרור לא נטל אחריות לפיגוע. משרד החוץ האמריקני הזהיר כי ארגוני טרור מתכננים מתקפות נוספות במדינת האיים האסיאתית. על פי התרעת ארצות הברית, המחבלים עשויים לתקוף אזורים תיירותיים וקניונים. אוסטרליה הצטרפה להתרעות ארצות הברית והרשויות במדינה הזהירו את האזרחים מפני נסיעה לסרי לנקה.

בתוך כך, ארגון הטרור חזבאללה הצטרף לגינויי המתקפה, לצד מנהיגי העולם והאפיפיור. "חזבאללה מגנה בתוקף את המתקפה על החוגגים את חג הפסחא, וקורא למאמינים מכל הדתות להתאחד ולעמוד נגד תופעת הטרור", נמסר בהצהרה מצד הארגון.

עדי ראייה בפיצוץ שהתרחש במלון "סינמון" סיפרו כי המחבל נשא עמו את חגורת הנפץ לחדר האוכל של המלון, והפעיל אותה רגעים לפני שהוגשה לו ארוחתו. על פי עיתון ההינדוסטאן טיימס, המחבל מוחמד עזאם מוחמד לן בבית המלון בלילה טרם לפיגוע.

עוד בחדשות 13:

"קירות המלון כוסו בדם": תושבי סרי לנקה מנסים לעכל את הזוועות

ר"מ סרי לנקה: "הייתה התרעה לפיגוע - אך הקבינט לא עודכן"

ישראלים בסרי לנקה אחרי מתקפת הטרור: "החיים ממשיכים כרגיל"

הריסות הכנסיה בסרי לנקה לאחר הפיצוצים
הריסות הכנסיה בסרי לנקה לאחר הפיצוצים | צילום: getty images

מטיילים ישראלים שתכננו לטוס למדינת האיים האסיאתית מתלבטים אם לבטל את תוכניותיהם. ויקי חלמי אמורה לנסוע בימים הקרובים לסרי לנקה, וכעת היא שוקלת את ביטול הטיול. "זה מאוד מלחיץ", סיפרה לחדשות 13. "אני בקשר עם המון קבוצות מהוואטספ של סרי לנקה, אנשים שם גם בטירוף. המון אנשים תכננו לטוס השבוע".

רניל ויקרמסינגה, ראש ממשלת סרי לנקה, הודיע אמש כי "הייתה התרעה לביצוע הפיגוע אך הקבינט לא עודכן". שרים בממשלה שלחו מכתב למשטרה ובו נטען: "הייתה בידינו התראה לביצוע מתקפת טרור בידי ארגון אסאלמיסטי בשם 'ג'מעת תוואווית'".

המשטרה במדינה איתרה רכב מסחרי שעל פי החשד שימש את המחבלים שביצעו את הפיגוע שהתרחש אתמול וגבה את חייהם של 290 בני אדם וגרם לפציעתם של מאות נוספים. בתוך כך, נעצר אדם שמיני בחשד למעורבות באירועים.

כוחות ביטחון מחוץ לכנסיה בסרי לנקה בה אירע פיצוץ
כוחות ביטחון מחוץ לכנסיה בסרי לנקה בה אירע פיצוץ | צילום: רויטרס

עשרה ימים לפני הפיגוע המשולב שאירע במדינת האי בדרום אסיה, הזהיר מפקד המשטרה מפני מתקפה של מחבלים מתאבדים נגד כנסיות במדינה על ידי NTJ – ארגון אסלאמי רדיקאלי. במכתב ששלח מפקד המשטרה, שהתבסס על מידע מודיעיני, נכתב כי "סוכנות מודיעין זרה דיווחה כי NTJ מתכנן לבצע פיגוע התאבדות נגד כנסיות בולטות ונגד נציבות הודו בקולומבו". הארגון, שטרם לקח אחריות על הפיגוע, נקשר להשחתת פסלים בודהיסטים בשנת 2018.

כאמור, לפחות 290 בני אדם נהרגו, בהם 35 תיירים, וכ-500 נפצעו בסדרת פיצוצים שהתרחשה אתמול בבוקר בשמונה מוקדים ברחבי המדינה - בעיר הבירה קולומבו, בעיר באטיקלואה ובדהיוואלה. הפיצוצים אירעו בכנסיות ובבתי מלון, כאשר שישה פיצוצים נשמעו בו זמנית בסביבות השעה 07:00 בבוקר, ושניים נוספים מאוחר יותר בשעות הצהריים.

בעיר הבירה קולומבו המתקפה הייתה נגד שתי כנסיות ושלושה מלונות - "שאנגרי לה קולומבו", "המלך בורי" ומלון הפאר "בורי סינאמון", שעל פי דיווחים התמוטט כתוצאה מהפיצוץ. בעיר המזרחית באטיקלואה הפיצוץ היה בכנסיית "סיינט סבסטיאן", שם נהרגו 25 איש. כארבע שעות לאחר מכן, לקראת השעה 12:00 (שעון ישראל), נשמע פיצוץ נוסף בבית מלון בעיר דהיוואלה, הנמצא בפרברי קולומבו. על פי דיווחים שונים, עשרות אזרחים זרים נהרגו במתקפה, וביניהם אזרחים אמריקנים.