56 בני אדם נמחצו למוות וכ-200 נפצעו בהלוויית סולימאני

הטלוויזיה האיראנית מדווחת כי במהלך הלוויה של מפקד כוח קודס בעיר הולדתו כרמאן, החלה מנוסה מצד המשתתפים שהביאה להרוגים ופצועים רבים. לאור התקרית - קבורתו נדחתה

זמן צפייה: 02:02

56 בני אדם נמחצו היום (שלישי) למוות וכ-200 נפצעו במהלך הלווייתו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, בעיר הולדתו כרמאן, לאחר שמסיבה לא ברורה פרצה מנוסה המונית. בעקבות זאת נדחתה קבורתו של סולימאני.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

הגיע לדרגת הקדושה הגבוהה ביותר: פולחן האישיות סביב סולימאני

נסראללה: "חיסול סולימאני – שווה את ראשו של טראמפ"

אלפים במסע הלווייה של סולימאני בטהראן; הנייה: "פשע מגונה"

בסרטונים שפורסמו מהזירה, ניתן לראות את המשתתפים שנמחצו שרועים על הרצפה, וצוותי סיוע שמנסים לטפל בהם ואף מבצעים בחלקם החייאה.

כאמור, מאות אלפים משתתפים בלוויה של מפקד כוח קודס, בעיר הולדתו כרמאן שבאיראן. חוסיין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, איים על ארצות הברית: "זוהי תחילתו עשור של מאבק נגד ארצות הברית, העולם היום מלא בשנאה כנגד האמריקנים". עוד הוסיף: "לא תהיה פינה בטוחה לאמריקנים באזור, חיסול סולימאני הוא תחילת הסוף של נוכחותם באזור".

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-part-0701201155' autoplay='0' credit='רויטרס' desc='הלווייתו של סולימאני' kid='1_qqtwvmjv' duration='103'']

הלוויתו של קאסם סולימאני
הלוויתו של קאסם סולימאני | צילום: רויטרס

עוד בדבריו איים סלאמי "להבעיר" מדינות הנתמכות על ידי ארצות הברית, בזמן שמאות אלפי המשתתפים במסע הלוויה שהחל את דרכו בטהראן, והמשיך לכיכר המרכזית בעיר הולדתו של מפקד כוח משמרות המהפכה קוראים "מוות לישראל". בהמשך הוסיף סלאמי: "ננקום בעוצמה את מותו".

מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמחאני, איים: "יש לאיראן 13 תסריטים לנקמה בארה"ב על חיסולו של קאסם סולימאני, הפחות שבהם יהיה סיוט בהיסטוריה של ארה"ב". שמחאני הוסיף, כי בשל שיקולים שונים איננו יכולים לספק מידע נוסף לכלי התקשורת, הדגיש "אנו מבטיחים לעמנו הגיבור כי פעולת הנקמה לא צפויה להיות במסגרת פעולה בודדת. כל ציר ההתנגדות ינקום את דמו של קאסם סולימאני וזאת בהתאם להצהרתו של מנהיג המהפכה האסלאמית".

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ספד גם הוא לסולימני, ואמר: "מה שהמזרח התיכון זקוק לו עכשיו, יותר מבעבר, הוא דיאלוג מקיף וכלל אזורי. הגיע הזמן שהאמריקנים יעזבו את האזור, ושאיראן תוביל קריאת שלום לשכנותיה". בהמשך התייחס לאיומי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נגד ארצו בציוץ בעמוד הטוויטר שלו וכתב: "טראפ איים על ארצנו והפר בכך את החוק הבין-לאומי. הוא עדיין מקווה להפחיד אותנו, או שהוא מבין שהוא הופך את ארצות הברית למשטר עוין ולא לגיטימי?", כתב והוסיף: "זהו הסוף של הנוכחות האמריקנית והמערב באזור".

הלוויתו של קאסם סולימאני
הלוויתו של קאסם סולימאני | צילום: רויטרס
הלוויתו של קאסם סולימאני
הלוויתו של קאסם סולימאני | צילום: רויטרס
הלוויתו של קאסם סולימאני
הלוויתו של קאסם סולימאני | צילום: רויטרס

בתוך כך, מקורות מצריים דיווחו מוקדם יותר היום על ביקורות שנשמעו במדינה על השתתפות של ראש הלשכה המדינית של החמאס, אסמאעיל הנייה, במסע הלווייתו של סולימאני אתמול בטהראן. המקורות מסרו לעיתון "דאר אל חייאת" כי הנייה, שיצא לסבב מדיני מחוץ לרצועת עזה לפני מספר שבועות, התחייב בפני קהיר שלא יגיע לאיראן. עוד הוסיפו במצרים התירו לו לעזוב את המדינה לסבב מדיני ברחבי העולם, בין היתר בטורקיה וקטאר, בתנאי שלא יקיים ביקור בטהראן. לסיכום ציינו כי ביקורו של הנייה באיראן יגרום למשבר עם חמאס. זאת, משום שהביקור גרם למצרים מבוכה גדולה מול בעלת בריתה הקרובה איחוד האמירויות, שביקשה ממנה שלא לאפשר את הביקור.