היורה מהטבח באוהיו: קונור בטס בן ה-24; אחותו אחת הקורבנות

מהמשטרה המקומית נמסר כי הצעיר, שירה למוות בתשעה בני אדם ופצע 16 בבר בעיר דייטון, הוא תושב העיר בלברוק שבאוהיו. במהלך האירוע החשוד לבש אפוד מגן - אך נורה ונהרג במהרה

זמן צפייה: 00:25

טרור הנשק בארה"ב: האדם שביצע את הטבח הבוקר (ראשון) בעיר דייטון שבאוהיו, שבו נהרגו תשעה בני אדם ו-16 נפצעו, הוא קונור בטס, בן ה-24 מהעיר בלברוק שבמדינה. מהרשויות נמסר כי אחותו בת ה-22 היא אחת מהקורבנות. גורמים במשטרה המקומית מסרו לרשת CBS כי המשטרה ערכה חיפוש בביתו הבוקר, וכי באירוע החשוד נורה ונהרג על ידי קציני משטרה תוך פחות מדקה. זאת, לאחר שאתמול בוצע ירי נוסף בכלבו בטקסס - שגבה את חייהם של 20 בני אדם.

ראשת עיריית דייטון, נאן וויילי, אמרה בתדריך לעיתונות כי החשוד לבש אפוד מגן כאשר ביצע את הירי. זאת, לאחר שהודיעה על מותם של תשעה אנשים ועל פציעתם של 26 בני אדם. על פי הדיווחים, היורה ניסה להיכנס לבר בשם Ned Peppers Bar שבעיר ולאחר שסורבה כניסתו, החל לירות לעבר המבלים במקום.

המשטרה אישרה כי עשרה בני אדם, בהם היורה שלבש אפוד מגן, נהרגו ו-26 נוספים נפצעו. לדבריהם, שוטרים מקומיים היו בקרבת זירת הירי והצליחו להשתלט על האירוע במהירות ולמנוע הרג נוסף. לצד כוחות משטרה רבים הגיעו למקום גם כוחות FBI.

דוברת בית החולים המקומי "מיאמי ואלי", אישרה מוקדם יותר היום כי למקום הגיעו 16 נפגעים מהירי. לפי עדי ראייה: "אחד היורים ניסה להיכנס לבר אבל לא הספיק לעבור בדלת, מישהו לקח ממנו את הרובה וירה בו למוות".

עוד בחדשות 13:

"אמריקה נרקבת מבפנים": המניפסט הגזעני של החשוד בירי מטקסס

"נגד פלישה מקסיקנית": מתחזק החשד כי הטבח בטקסס הוא פשע שנאה

ר"מ ניו זילנד: "עקב הטבח במסגדים – נשנה את חוקי החזקת הנשק"

תיעוד מזירת הירי:

כזכור, אתמול בוצע ירי נוסף בטקסס ובו נהרגו 20 בני אדם. אתמול פרסם החשוד בירי בטקסס מניפסט בו הוא מפרט את סיבותיו לירי. "אני תומך ביורה במסגד בניו זילנד", הבהיר פטריק קרסיוס בן ה-21 בפתח דבריו. "המתקפה הזאת היא תגובה לפלישה ההיספאנית לטקסס. אני מגן על ארצי מפני השינוי התרבותי והאתני שהם מביאים. הילידים האמריקנים לא לקחו ברצינות את הפלישה האירופית – ותרבותם נחרבה".

"בקצרה אומר: אמריקה נרקבת מפנים, ויהיה כמעט בלתי אפשרי לשנות זאת בדרכי שלום", המשיך. "התאגידים מזהמים את הסביבה שלנו, ותרבות הצריכה מייצרת טונות של פסולת פלסטיק ואלקטרוניקה. אני אוהב את חבריי האמריקנים, אבל לעזאזל הם עקשנים מכדי לשנות את אורח החיים שלהם. הצעד ההגיוני הבא יהיה להקטין את גודל האוכלוסייה – אם ניפטר ממספיק בני אדם, אורח החיים שלנו יהפוך למזיק פחות".

"אני לא יכול לסבול יותר את האשמה שבחוסר המעש. אבותינו המייסדים העניקו לי את הזכות להגן על המדינה העומדת על סף אסון", הוסיף. "ל'קומרדים' האירופים אין את הגישה לנשק שתאפשר להם להדוף את הפלישה לארצותיהם, ואין להם ברירה אלא לצפות במדינותיהם בוערות".

כאמור, אתמול נהרגו לפחות 20 בני אדם וכ-26 נפצעו באירוע ירי במרכז קניות באל פאסו, טקסס, באירוע הירי החמור ביותר שהתרחש השנה בארצות הברית. היורה נעצר, ועל פי מפקד המשטרה המקומית, גרג אלן, בידי הרשויות יש מניפסט נגד מהגרים שהחשוד כתב, מה שמחזק את החשד כי מדובר בפשע שנאה. לצד זאת, מקורות המעורים בפרטי החקירה מסרו לרשת ABC כי היורה אמר לחוקריו כי "רצה להרוג כמה שיותר מקסיקנים".

האירוע החל בסביבות השעה 09:30 בבוקר, שעון מקומי, בכולבו של "וולמארט" באחד הקניונים בעיר אל פאסו, אשר גובלת במקסיקו. על פי הדיווחים, פטריק קרסיוס מהעיר אלן בטקסס, שרק לפני כשבוע מלאו לו 21 שנים, נכנס למקום עם רובה חצי אוטומטי וירה לכל עבר. בתמונות ממצלמות האבטחה ניתן לראות כי החשוד היה לבוש במכנסי חאקי, חולצה שחורה, משקפיים ואוזניות, ככל הנראה על מנת להגן על אוזניו מרעש הירי. על פי הערכת המשטרה, בזמן הירי נכחו במתחם כ-3,000 בני אדם.

A Woman Reacts After A Mass Shooting At A Walmart In El Paso
טבח באל פאסו, טקסס | צילום: רויטרס

נשיא מקסיקו, אנדרס מנואל לופס אוברדור, הודיע כי שלושה מההרוגים הם מקסיקנים. "האירוע מאוד מצער. אני מכיר את אל פאסו ואני יודע שזה מקום שליו, בין הערים עם הכי פחות אלימות בארצות הברית", אמר נשיא מקסיקו בסרטון שפרסם בטוויטר. כמו כן, שר החוץ של מקסיקו אמר כי שישה אזרחי המדינה נפצעו באירוע הירי, ביניהם ילדה בת עשר. רוב האנשים שהיו ב"וולמארט", חברת הקמעונאות הגדולה בעולם, קנו מוצרי חזרה לבית הספר לילדים שלהם.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הירי באל פאסו לא היה רק טרגי, הוא היה גם מעשה של פחדנות. אני עומד לצד כל מי שמגנה את האירוע הנורא היום. אין שום סיבה או תירוץ שאי פעם יצדיק הרג של אנשים חפים מפשע. מלניה ואני שולחים את תנחומינו ומתפללים למען אנשי טקסס".