"הלב נשבר בכל פעם מחדש": ארה"ב מתאבלת על קורבנות הטבח בטקסס

19 ילדים ושני מורים נרצחו במסע ירי המוני של חמוש בן 18 בבית ספר יסודי בעיירה יובלדי, ומחוץ לזירה התאספו הורים רבים ואזרחים מודאגים. הנשיא ביידן הורה להוריד את דגלי המדינה לחצי התורן, וסגנית הנשיא קמלה האריס אמרה כי יש לאזור אומץ ולפעול כדי שאירועים כאלה לא יקרו שוב

זמן צפייה: 08:58

ארצות הברית מתאבלת הבוקר (רביעי) על 21 הקורבנות שנרצחו בטבח המחריד בבית הספר היסודי "רוב" שבעיירה יובלדי בדרום טקסס. 19 מהנרצחים היו ילדים שלמדו בכיתות הנמוכות, ובנוסף נרצחו שני מורים, כאשר על פי החשד הנער בן ה-18 שביצע את הטבח הגיע לבית הספר לאחר שירה בסבתו ופצע אותה. מחוץ לבית הספר התאספו מתאבלים רבים, והורים סיפרו על רגעי האימה בהם שמעו את הבשורה הקשה.

[brightcove_iframe video_id='news-video-news-flash-part-2205251021' autoplay='0' credit='מתוך טוויטר' desc='הורים מחכים למידע על ילידהם מחוץ לבית הספר בטקסס' poster='' kid='1_h0ijt0yq' duration='35']

מליסה ארדונדו, תושבת האזור בת 38, עבדה בחנות נוחות כשהחדשות על הירי הגיעו למכשירי הטלפון של אנשים אחרים שעבדו איתה, אשר סיפרו לה מה קורה. בנה חוסה בן ה-10 היה בכיתה הסמוכה לחדר שבו נורו רבים מהילדים והמורות. לדבריה, בנה אמר לה שמישהו שבר את החלון האחורי בכיתה והתלמידים זחלו ממנו החוצה למקום מבטחים. עברה שעה קלה עד שמליסה ידעה אם בנה בכלל בסדר. "הרגשתי את הלב שלי בגרון", סיפרה.

הורים מחובקים מחוץ לביה''ס בטקסס
הורים מחובקים מחוץ לביה''ס בטקסס | צילום: רויטרס

זוג ההורים רוזה ורולנד אריזמנדיה אספו את בתם שלומדת בבית הספר מוקדם יותר באותו היום, לאחר טקס הענקת פרסים שהתקיים שם. אחרי האירוע הם לא ידעו היכן נמצאת האחיינית שלהם, והם מסרו ל-NBC News שכל המשפחה ניסתה למצוא אותה, ושיצרו קשר עם בתי חולים, משטרה ומכבי האש. "זה כמו סרט אימה", אמרה רוזה, "גם אם זה לא הילד שלנו – זה מישהו שאנחנו מכירים, השכנים שלנו".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הורה להוריד את דגלי המדינה לחצי התורן, ובנאום שנשא בבית הלבן הוא אמר כי "כמה עשרות ילדים קטנים היו עדים למה שקרה - ראו את חבריהם מתים, כאילו הם בשדה קרב. הם יחיו עם זה עד סוף חייהם". סגנית הנשיא קמלה האריס אמרה: "מספיק. כאומה, עלינו לאזור אומץ ולפעול. הלב שלנו נשבר בכל פעם מחדש".

נשיא ארה''ב ג'ו ביידן בהצהרה בעקבות הטבח בטקסס
נשיא ארה''ב ג'ו ביידן בהצהרה בעקבות הטבח בטקסס | צילום: רויטרס

כריס מרפי, סנאטור מטעם מדינת קונטיקט, הגיב לאירוע הירי בבית הספר גם הוא: "מה אנחנו עושים? זה קורה רק במדינה הזו, ולא בשום מקום אחר. בשום מקום אחר ילדים קטנים לא הולכים לבית הספר במחשבה שאולי יירו בהם באותו היום".

סטיב קר, מאמן קבוצת הכדורסל גולדן סטייט ווריורס, התייחס לאירוע במסיבת עיתונאים שנערכה בתום משחק של קבוצתו בליגת ה-NBA. "מתי אנחנו נעשה משהו?", שאל קר, "50 סנאטורים מחזיקים אותנו כבני ערובה, ומונעים העברת חוק לבדיקת רקע לפני קבלת נשק, כי הם רוצים לשמור את הכוח בידיים שלהם. נמאס לי. זה פתטי. אני כל כך עייף מלהופיע ולהביע תנחומים, עייף מדקות דומיה. האם אתם מתכוונים לשים את תאוותכם לכוח לפני חיי ילדים? כי כך זה נראה".

מתאבלים מחוץ לביה''ס בטקסס בו התרחש הטבח
מתאבלים מחוץ לביה''ס בטקסס בו התרחש הטבח | צילום: רויטרס

שחקן הקולנוע האמריקני, מת'יו מקונוהיי, יליד יובלדי, התייחס גם הוא לטבח שאירע בעיר הולדתו: "שוב נוכחנו לגלות שאנחנו נכשלים בשימוש באחריות ובזכויות שניתנו לנו - זאת מגפה שלא ניתן להשתלט עליה".

מתאבלים מחוץ לביה''ס בטקסס בו התרחש הטבח
מתאבלים מחוץ לביה''ס בטקסס בו התרחש הטבח | צילום: רויטרס

ממשלת ישראל שלחה הבוקר תנחומים לעם האמריקני בעקבות האירוע. ראש הממשלה נפתלי בנט מסר: "ישראל אבלה יחד עם העם האמריקני על הרצח הנורא של ילדים ומורים חפים מפשע בבית הספר היסודי באובלדה, טקסס. ‏תפילותינו עם הקורבנות, משפחותיהם והעם האמריקני כולו".

זירת אירוע הירי ההמוני בבי''ס בטקסס
זירת אירוע הירי ההמוני בבי''ס בטקסס | צילום: רויטרס

מפקד המשטרה של המחוז אמר כי הירי התחיל בשעה 11:32 שעון מקומי, וכי החוקרים מאמינים שהתוקף ביצע לבדו את "הפשע הנתעב הזה". מושל טקסס, גרג אבוט, אישר כי היורה הוא סלבדור ראמוס בן ה-18, וייתכן כי הוא היה תלמיד תיכון שלמד באחד מבתי הספר באזור. ראמוס נורה למוות על ידי איש משמר הגבול האמריקני שהיה בקרבת מקום, וסיים את מסע הירי.

סלבדור ראמוס, החשוד שביצע את הטבח בביה''ס בטקסס
סלבדור ראמוס, החשוד שביצע את הטבח בביה''ס בטקסס

בבית הספר בו בוצע הטבח, הממוקם כ-135 קילומטרים מערבית לסן אנטוניו, רשומים קצת פחות מ-500 תלמידים, רובם היספנים. מדובר ככל הנראה באירוע הטבח הגדול ביותר בארצות הברית מאז הירי בביה"ס היסודי "סנדי הוק" בקונטיקט בשנת 2012, אז נרצחו 26 בני אדם, בהם 20 ילדים בני 5- ו-6. כזכור, לפני כשבועיים נרצחו עשרה בני אדם בירי המוני בסופרמרקט בבאפלו שבמדינת ניו יורק.

שוטרים בזירת הטבח בטקסס
שוטרים בזירת הטבח בטקסס | צילום: רויטרס

זירת הטבח בביה''ס בטקסס
זירת הטבח בביה''ס בטקסס | צילום: רויטרס

זירת הטבח בביה''ס בטקסס
זירת הטבח בביה''ס בטקסס | צילום: רויטרס

מתאבלים מחוץ לביה''ס בטקסס בו התרחש הטבח
מתאבלים מחוץ לביה''ס בטקסס בו התרחש הטבח | צילום: רויטרס