האחראית לסנקציות נגד איראן בממשל טראמפ התפטרה

סיגל מנדלקר, סגנית שר האוצר האמריקני לענייני טרור, תסיים את תפקידה. זאת, במקביל לדיווחים על הצעת נשיא צרפת מקרון לחידוש המו"מ בין איראן וארה"ב שכללה גם התחייבות להסיר את הסנקציות

זמן צפייה: 00:47

סגנית שר האוצר האמריקני לענייני טרור, סיגל מנדלקר, האחראית על כל מערך הסנקציות נגד איראן הודיעה על התפטרותה. כך אישר הערב (רביעי) שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין. עזיבתה מגיעה על רקע הדיווח כי הנשיא האמריקני טראמפ הסכים באופן עקרוני למסמך חידוש המו"מ עם איראן שהציע נשיא צרפת מקרון, ובו התחייב להסיר את כל הסנקציות שהטילה על איראן מאז שנת 2017.

מנדלקר, שהצטרפה למשרד האוצר האמריקני ב-2017, הייתה אחראית על הסנקציות שהטילה המדינה על קוריאה הצפונית, רוסיה וונצואלה. על פי הדיווח, היא עוזבת לטובת משרה במגזר הפרטי.
לכתבות נוספות בחדשות 13:

רוחאני: "ארה"ב הציעה להסיר את כל הסנקציות"; טראמפ הכחיש

"טראמפ ורוחאני הסכימו על צעדים לקראת מו"מ – אך האחרון נסוג"

הבכירה האמריקנית ביקרה בישראל כמה ימים לפני הבחירות בניסיון להרגיע בכל הנוגע להמשך הסנקציות נגד איראן. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון אף התבטאו פומבית לפני הבחירות, והזכירו את המסרים ששמעו ממנה כעדות לכך שהסנקציות יימשכו.

שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין מסר, בתגובה להודעת ההתפטרות של מנדלקר: "היא תומכת נלהבת של מינוף הכלים הכלכליים החזקים שלנו כדי לגרום לעולם להיות מקום בטוח יותר". עוד הוסיף כי "המסירות של למשימה תחסר לנו. היא באמת כישרון ייחודי".

סגן שר האוצר ג'סטין מוזיניץ' ימלא את תפקידיה לאחר עזיבתה, מסר דובר משרד האוצר. עוד דווח כי מנוצ'ין התקשה לאייש את התפקידים במשרד מאז תחילת ממשל טראמפ.

מקרון טראמפ רוחאני | צילום: רויטרס

אתמול דווח כי בכירים צרפתים מסרו שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני הסכימו במהלך עצרת האו"ם למסמך שהציג להם נשיא צרפת, עמנואל מקרון. המסמך היה אמור להוות בסיס לפגישה ביניהם ולחידוש המו"מ בין איראן למעצמות. לדבריהם, רוחאני נסוג ברגע האחרון ודרש שטראמפ יודיע בצורה ברורה כי יסיר את כל הסנקציות, לפני קיום הפגישה, כך דווח ב"פוליטיקו אירופה".

המסמך שהציע מקרון כלל ארבע נקודות, שלוש התחייבויות איראניות ואחת אמריקנית. האחת, היא התחייבות מצד איראן לא לנסות אף פעם להשיג נשק גרעיני, וליישם את כל מחויבויותיה בנושא הגרעין. השנייה, לחדש את המו"מ עם ארצות הברית ושאר המעצמות על הסכם גרעין חדש לטווח ארוך. השלישית היא להימנע מצעדים תוקפניים במזרח התיכון ולפעול להשגת שלום באזור באמצעות מו"מ. ההתחייבות הרביעית, האמריקנית היא להתחייב להסיר את כל הסנקציות שהטילה על איראן מאז שנת 2017 ולאפשר לאיראן לייצא נפט באופן חופשי.

עוד ציינו הבכירים כי סוגיית תוכנית הטילים של איראן לא צוינה במפורש במסמך אך הייתה הבנה מצד כל הצדדים כי היא תיכלל בכל מו"מ עתידי, כחלק מההתחייבות האיראנית להימנע מצעדים תוקפניים.

לדברי הבכירים, טראמפ הביע הסכמה למסמך בפגישה שקיים עם מקרון בשולי עצרת האו"ם בניו יורק ביום שלישי שעבר. לאחר הפגישה, מקרון הציג את המסמך לרוחאני.  הוא הביע הסכמה עקרונית, אך דרש שטראמפ יודיע על כוונתו להסיר את הסנקציות לפני קיומה של פגישה בין המנהיגים.