רוסיה: "ישראל תשחרר עצורים סורים בתמורה להשבת גופת באומל"

השליח הרוסי לסוריה הודיע כי הפעולה להחזרת נעדר קרב סולטן יעקוב לא הייתה חד צדדית, וכי מדובר בצעד בעל אינטרס גם לצד הסורי. עוד הצהיר כי התקיפות הישראליות בדמשק אינן לגיטימיות

זמן צפייה: 05:12

השליח הרוסי לסוריה, אלכסנדר לברנטייב, הצהיר הלילה (שבת) בריאיון לרשת RT כי הפעולה להשבת עצמותיו של זכריה באומל, נעדר קרב סולטן יעקוב, הייתה בעלת אינטרס גם לצד הסורי ולא הייתה חד צדדית. לדבריו, "ישראל קיבלה החלטה לשחרר חלק מהאזרחים הסורים שנמצאים בבתי הכלא הישראליים, ותצטרך לבצע זאת בהמשך".

לברנטייב גינה את התקיפות הישראליות בסוריה, וטען כי הן אינן לגיטימיות ועלולות להסלים את המצב לא רק בסוריה, אלא באזור כולו. "אנחנו מנסים לשכנע את הצד הישראלי שישנה אפשרות להשפיע על המצב גם מבלי לגרום לנזקים חומריים בשטח סוריה", הדגיש השליח הרוסי. "לא נעשה דבר העומד בניגוד לאינטרסים של סוריה. מבקשים למנוע מצב שבו כל תקרית קטנה תוביל למלחמה גדולה, אנחנו לא רוצים שסוריה תהפוך זירה לעימות צבאי בין המעצמות".

רב-סמל זכריה באומל ז״ל
רב-סמל זכריה באומל ז״ל | צילום: דובר צה''ל

לפני כשלושה שבועות הובא באומל למנוחות, 37 שנים לאחר מותו. זאת, לאחר שיום קודם לכן פורסם כי במסגרת מבצע צבאי גופתו אותרה והוחזרה לישראל. נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ספד לבאומל: "לפני 37 שנים, ימים מספר לפני הקרב שבו נפלת, כתבת להוריך: 'אל תדאגו, הכול בסדר, אך נראה שלא אבוא הביתה בקרוב'. 37 שנים חלפו מאז, אבל היום שבת הביתה. שבת לאדמת ארצנו. עלם חמודות, חובב כדורסל ובעל נפש רגישה. חלמת להיות פסיכולוג. אלא שאז פרצה המלחמה. חבריך נושקים לגיל 60 אבל אנחנו טומנים אותך לוחם צעיר בן 22 בסך הכל".

עוד הוסיף ריבלין: "ביום הזה מקיימת מדינת ישראל את השבועה לחיילינו, בנינו ובנותינו. היום אנחנו יכולים להעיד בפה מלא שאנחנו עושים הכול, גם את הבלתי נתפס והבלתי ייאמן, כדי לקיים את נדרנו - להשיב הביתה את הבנים שלא שבו מהקרב". נשיא המדינה התייחס לאביו של באומל, שהלך לעולמו לפני כעשור, ואמר: "יונה, אתה לא זכית, אבל המשימה הושלמה". בדבריו, הודה ריבלין למקבילו הרוסי פוטין, על מסירותו למשימה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד אף הוא לבאומל. "לפני שעה קלה נפגשתי עם הנשיא פוטין, והודיתי לו בחום בשם אזרחי ישראל והמשפחה, על הסיוע באיתור ובהשבתו של רב סמל זכריה באומל לארצנו. החזרת נעדרינו היא משימה קדושה שכל ממשלות ישראל ראו כשליחות עליונה, ופעלו למענה ללא לאות". עוד סיפר נתניהו על הטקס שנערך במשרד ההגנה ברוסיה: "הארון היה עטוף בדגל ישראל, כשחיילים רוסים מחזיקים אותו. הייתה צמרמורת בקרב כל אזרחי ישראל. גם אני הרגשתי צמרמורת כשעצמותיו זוהו. חיכינו לרגע הזה 37 שנים. ראיתי אנשים מזילים דמעה למרות שנולדו שנים רבות אחרי האירוע. השבת בנינו לגבולם נוגעת בנימים העמוקים ביותר הקשורים לזהותנו כיהודים וכישראלים".

ארונו של זכריה באומן ז''ל
ארונו של זכריה באומן ז''ל | צילום: החדשות 13

גופתו של באומל אותרה במסגרת מבצע צבאי המכונה "זמר נוגה" של אגף מודיעין, באמצעות רוסיה, ובשיתוף פעולה עם המוסד והשב"כ. עם הגעתה ארצה, זוהתה הגופה באופן ודאי במכון לרפואה משפטית באבו כביר וכן על ידי הרב הצבאי הראשי. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, דיווח כי במשך שנים רבות אגף מודיעין ערך חיפושים במספר מוקדים, שלא כולם היו בשטח שבשליטת צבא סוריה, אחר גופותיהם של באומל והנעדרים יהודה כץ וצבי פלדמן – אך כולם נחלו כישלון. ההנחה הייתה שהגופות נמצאות באזורים קרובים. לאחר כל מבצע, נותחו הממצאים שהוגשו לקראת המבצע הבא. מנליס ציין כי אין מידע על מקום קבורתם של כץ ופלדמן, אך המאמצים לאיתורם נמשכים.

כמו כן, המבצע התנהל מול צבא רוסיה בלבד, ולא מול צבא אסד. גופתו של באומל, כמו גם הסרבל והנעליים שלו, אותרו בקרקע יחד עם גופות נוספות. הגופות ייקברו בבית עלמין לחללי מחבלים, אלא אם הרוסים יבקשו אחרת. ראש אמ"ן, אלוף תומר היימן, סיכם את המבצע ואמר: "החזרת גופתו של זכריה למנוחת עולמים היא הישג של קהיליית המודיעין כולה. עשייה חשאית רבת שנים, שהחלה עוד בתקופתם של רב-אלוף אביב כוכבי, אלוף הרצי הלוי וקודמיהם, והמשיכה גם בימים אלה, על ידי אנשי מודיעין נמרצים, מקצועיים ויצירתיים אשר פעלו ללא לאות במשימה רגישה ומרגשת", המשיך. "הצלחתם היא תוצאה של חיבור פיסות מידע שנאספו לאורך השנים, וניצול הזדמנות העולה על כל דמיון".

פריצת הדרך בפתרון תעלומת נעדרי הקרב התאפשרה עם כניסת הרוסים לסוריה. לפני שלוש שנים העניק פוטין לנתניהו את אחד הטנקים הישראליים שנתפסו באותו קרב, ולפני כחצי שנה חשף הדובר הרוסי את המאמץ לסייע לישראל. נראה שקשריו של ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא פוטין סללו את הדרך להתקדם גם להחזרת הגופה.