ברקע פלישה רוסית אפשרית - ארה"ב שוקלת לשלוח לאוקראינה חימוש ויועצי צבא

באוקראינה גוברת הערכה כי הקרמלין יפלוש צבאית בתחילת 2022, זאת לאחר שרוסיה העבירה כוחות צבאיים רבים לאזור. ממשל ביידן שוקל לשלוח למדינה נשק נגד טנקים, מרגמות וטילי כתף

תרגיל צבאי משותף בין ארה"ב ואוקראינה
תרגיל צבאי משותף בין ארה"ב ואוקראינה | צילום: רויטרס

ברקע הערכות לפלישה אפשרית של רוסיה לאוקראינה כבר בפתח שנת 2022, ממשל ביידן שוקל לשלוח לאוקראינה יועצים צבאיים ותחמושת, זאת על רקע בניית הכוח המסיבית של כוחות צבאיים רוסיים בגבול - כך דיווחה היום (שלישי) רשת CNN.

גורמים המעורים בפרטים מסרו ל-CNN כי ארה"ב שוקלת לשלוח לאוקראינה סיוע בדמות נשק נגד טנקים, מרגמות מערכות להגנה אווירית כגון טילי כתף. כמו כן, משרד ההגנה האמריקני שוקל למסור לידי אוקראינה מסוקים רוסיים שנרכשו במקור עבור אפגניסטן, שיעברו אליה במקום, זאת ברקע הנסיגה של הכוחות האמריקנים באוגוסט.

חיילי צבא אוקראינה במזרח המדינה
חיילי צבא אוקראינה במזרח המדינה | צילום: המחשה , רויטרס

בד בבד, גורמים רשמיים בארה"ב מקיימים בימים אלו דיונים עם עמיתיהם האירופים לגבי הרכבת חבילת סנקציות חדשות נגד מוסקבה, שייכנסו לתוקף אם זו תפלוש לאוקראינה - כפי דיווחו מקורות.

כזכור, בתחילת החודש חשפו תצלומי לווין כי רוסיה ממשיכה לשנע כוחות צבאיים במרחק של 250 קילומטרים מהגבול עם אוקראינה, כשבמקביל 90 אלף כוחות חי"ר רוסיים כבר נמצאים באזור הגבול.  בתגובה לכך, ממשרד ההגנה האוקראיני נמסר: "הזזת יחידות צבאיות מצד הרוסים נועדה לשמר את המתיחות בגבול והמשך הפעלת הלחץ על שכנותיה".

חיילים מחוץ לפרלמנט בחצי האי קרים
חיילים מחוץ לפרלמנט בחצי האי קרים | צילום: Getty Images

בתמונות לווין שצולמו החודש על ידי חברת MAXAR, נראו יחידות ארטילריה וכוחות רגליים רבים ליד העיר הרוסית "יילנה" הקרובה לגבול עם בלארוס. לפי הדיווחים, הכוחות החלו לנוע החל מסוף ספטמבר מרחבי רוסיה, בהם יחידת העילית ה-1 של משמר הטנקים הרוסי.

כידוע, ב-2014 סיפחה רוסיה באופן אלים ובלתי חוקי את חצי האי קרים באמצעות משאל עם פיקטיבי שקיימה בקרב תושבי המקום - בניגוד לחוק הבינלאומי והחוק האוקראיני בפרט. מאז אותה שנה, רוסיה מממנת את הבדלנים הרוסים בשטחה של אוקראינה כחלק ממלחמת האזרחים במדינה.