נשיא איראן: "אין טעם לשיחות עם ארה"ב במצב הנוכחי"

חסן רוחאני אמר כי הוא בעד דיפלומטיה, אך בתנאים הקיימים אין לכך מקום, וכי זאת הסיבה שמדינתו בוחרת ב"התנגדות". טראמפ: "אם טהראן תנסה לפגוע בנו, היא תיענה בעוצמה גדולה"

זמן צפייה: 00:33

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר הלילה (שלישי) כי "במצב כיום, אין טעם בשיחות עם ארה"ב, לכן אנו בוחרים בהתנגדות. נשיא איראן הוסיף כי הוא בעד שיחות ודיפלומטיה, אך לא תחת התנאים הנוכחיים. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי אם איראן תנסה לפגוע באינטרסים של מדינתו במזרח התיכון, היא תיענה ב"עוצמה גדולה". עוד אמר טראמפ כי הוא מוכן לשיחות עם טהראן "כשיהיו מוכנים לכך". מאוחר יותר אמר רוחאני כי טראמפ התנער מהאיומים שלו על טהראן אחרי שהוא ראה את "אחדות העם האיראני".

בתוך כך, בסעודיה דווח כי כלי טייס של החות'ים בתימן תקף מבנה אזרחי בסעודיה. כזכור, החות'ים השיעים הם בעלי בריתם של איראן.

איראן הכפילה פי ארבעה את קצב העשרת האורניום ברמה נמוכה, כך אמר אתמול מנהל ההעשרה בכור הגרעיני בנתנז. הגורם האיראני הבהיר כי מדובר בהכפלת כמות החומר המועשר ברמה של 3.67%, אך לא באחוז ההעשרה עצמו או הגדלת כמות הצנטריפוגות או סוגן.

טראמפ בעצרת בחירות באוהיו, אתמול
אינו שולל אופציה צבאית. נשיא ארה''ב, דונלד טראמפ | צילום: Getty Images

בשל כך, לא מדובר בהפרה של הסכם הגרעין. לא ברור כמה טהראן רחוקה מהרף שהוגדר בהסכם, העומד על עד 300 ק"ג אורניום.

לפי הפובליציסט והפרשן עבד אל-בארי עטואן, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני נפגש לאחרונה עם מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, ועם נציגיהם של חמאס והגיהאד האסלאמי ברובע הדאחייה שבביירות. לאחר מכן עבר לעיראק, שם נפגש עם נציגים של המליציה הפרו-איראנית "החשד השעבי". בפגישות אלה טוען עטואן, כי עסקו המשתתפים במשבר במפרץ הפרסי וכן בסוגיות משותפות ל"ציר ההתנגדות".

עוד מסר עוטאן, כי למרות האירועים במפרץ הפרסי והדיבורים על מלחמה - מזכ"ל החיזבאללה שומר על שתיקה כיוון שהוא ככל הנראה עוקב אחר האירועים ומתכונן להסלמה באזור. לדבריו, במידה שתפרוץ מלחמה - הרי שסוריה, חיזבאללה, "החשד השעבי", חמאס והג'יהאד האסלאמי, יגיבו ככוח אחד כלפי כל תוקפנות כנגד איראן.

לפני כחמישה ימים, איראן נסוגה באופן רשמי מחלק מההתחייבויות שלה עליהן הצהירה במסגרת הסכם הגרעין שנתחם ב-2015, זאת על פי פקודה שניתנה ממועצת הביטחון. כמו כן, מקור בסוכנות לאנרגיה גרעינית באיראן הוסיף בערוץ הטלוויזיה "אל-עאלם" כי טהראן תגביר את ייצור העשרת האורניום וייצור המים הכבדים בכור בעיר אראק, אך עם זאת לא תחרוג מההגבלות שהוטלו עליה בהסכם. עם זאת, כפי שדווח בשבוע שעבר, תוך 60 יום המאגר המועשר יעבור את הרף שהוגדר בהסכם ולמעשה יוביל להפרתו.

הדיווחים מגיעים ברקע דבריו של נשיא איראן חסן רוחאני לפני כשבועיים, בנאום לרשות השידור הלאומית, אז אמר כי "החל מהיום, איראן לא מחויבת לשמור על הגבלות מאגר האורניום המועשר והמים הכבדים שברשותה". לדבריו של רוחאני, "אויבי איראן, הממשל האמריקני והציונים, הם אלו שהתנגדו להסכם מ-2015. הציונים דחפו את ארה"ב לפרוש מההסכם".

נשיא איראן רוחאני
נשיא איראן רוחאני | צילום: רויטרס

כשבוע לאחר שטהראן השעתה סעיפים בהסכם הגרעין, מנהל המתקן הגרעיני בנתנז הבהיר כי מדובר בהכפלת כמות החומר המועשר ברמה של 3.67%, אך לא בהגדלת אחוז ההעשרה. בשל כך, לא מדובר בהפרת ההסכם.

כאמור, במהלך 60 ימי האולטימטום, איראן לא תגביל את מאגר האורניום המועשר לרמה נמוכה של 3.5% ל-300 קילוגרמים ואת מאגר המים הכבדים ל-130 טונה. לאחר מכן, יינתנו עוד 60 ימים, שלאחריהם תודיע איראן על צעדין נוספים. לדברי רוחאני, היא אינה מתכוונת לעזוב את ההסכם באופן מלא, אך תוריד עוד ועוד התחייבויות.