רוחאני: ישראל חיסלה את המדען – מותו לא יאט את תוכנית הגרעין

נשיא איראן התייחס להתנקשות ב"אבי הפצצה האיראנית" בטהראן, והאשים את ישראל: "החיסול מראה את הייאוש והשנאה של אויבינו, מותו לא יאט את הישגינו; התגובה תבוא בזמן המתאים"

נשיא איראן, חסן רוחאני
נשיא איראן, חסן רוחאני | צילום: חדשות 13

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס הבוקר (שבת) בהצהרה ששודרה בטלוויזיה במדינה לחיסול מדען הגרעין מוחסן פחריזאדה, האשים את ישראל והבטיח כי המעשה לא יאט את תוכנית הגרעין האיראנית.

"שוב, ידיה המרושעות של היהירות העולמית הוכתמו בדמו של המשטר הציוני הרצחני", אמר רוחאני. "החיסול של פחריזאדה מראה את ייאושם של אויבינו ואת עומק השנאה שלהם. מותו לא יאט את הישגינו".

הרכב שבו נסע מוחסן פחריזאדה
הרכב שבו נסע מוחסן פחריזאדה | צילום: רויטרס

לכתבות נוספות בנושא >>

התנקשות דרמטית בטהראן: חוסל "אבי פצצת הגרעין האיראנית"

שלושה גורמי מודיעין: ישראל עומדת מאחורי החיסול באיראן

נתניהו במסר לביידן: "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם עם איראן"

"איראן תגיב על חיסולו של פחריזאדה בזמן המתאים, העם האיראני חכם מכדי ליפול בפח של האויב הציוני", הוסיף נשיא איראן. "נשלים את דרכו של השאהיד על ידי המשך פיתוחה של איראן".

יועצו של המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הוסיף : "היישות הציונית נוקטת בטקטיקה מסוכנת בתקופות המעבר בין ממשל טראמפ לממשל ביידן".

אתמול, מספר שעות אחרי החיסול, הגיב בטוויטר שר החוץ האיראני, מוחמד ג'ואד זריף. "טרוריסטים רצחו היום מדען גרעין דגול. פחדנות זו, עם סימנים ברורים למעורבות של ישראל בכך, מראה התלהבות נואשת למבצעים", כתב. "איראן קוראת לקהילה הבין-לאומית ובמיוחד לאיחוד האירופי לגנות את פעולת טרור זו". הרמטכ"ל האיראני מחמד באקרי גם איים, ומסר כי "נקמה קשה מחכה למבצעי פשע החיסול של פחריזאדה - לא נעצור עד שנבוא חשבון עם הרוצחים ונעניש אותם". מפקד משמרות המהפכה באיראן אמר כי "החלטנו לנקום ולהעניש קשות את מי שתכנן, ביצע וסייע להתנקשות".

כמו כן, אמש דווח ב"ניו יורק טיימס" כי שלושה גורמי מודיעין מסרו שישראל עומדת מאחורי החיסול של "אבי פצצת הגרעין האיראנית". על פי הדיווח, הממשל האמריקני ידע אודות המבצע, אך בבית הלבן סירבו להגיב.

בתוך כך, הממשל בטהראן עורך דיונים בניסיון למצוא תגובה הולמת לחיסול. משמרות המהפכה האיראניים דורשים תגובה קשה, שתביא הרתעה ותמנע חיסולים כאלה בעתיד. עם זאת, הממסד הפוליטי מבקש לא להוביל להסלמה אזורית לפני כניסת נשיא ארצות הברית הנבחר ג'ו ביידן לבית הלבן.

מוחסן פחריזאדה
מוחסן פחריזאדה | צילום: חדשות 13

כידוע, אתמול אישר משרד ההגנה האיראני אישר כי מדען בכיר במערך הגרעין והטילים של הממשל בטהראן, מוחסן פחריזאדה, חוסל בבירה על ידי אלמונים שירו בו מטווח קצר. הוא פונה לבית חולים, אך הצוות הרפואי נאלץ לקבוע את מותו במקום. פחריזאדה, היה מקורב למנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, ואף נמנע מלהיפגש עם הפקחים של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). בתחילה, גורמים רשמיים באיראן הכחישו את האירוע. גורמים ישראליים סירבו להתייחס לחיסול.