מהומות באתיופיה עקב רצח זמר מפורסם - יותר מ-50 מפגינים נהרגו

הפגנות נרחבות נערכו ברחבי המדינה, במחאה על מות מוזיקאי מקבוצת בני האורמו, שעסק בנושאים פוליטיים ביצירותיו. הנסיבות טרם ברורות. הקבוצה האתנית אליה השתייך טוענת לאפלייה מצד המשטר

מפגינים באתיופיה בעקבות מותו של הזמר הצ'אלו הונדסה | צילום: חדשות 13
לפחות 50 בני אדם נהרגו במהלך הפגנות נרחבות שנערכו בכמה מוקדים ברחבי מחוז אורומיה שבאתיופיה, במחאה על רצח זמר מפורסם המשתייך לקבוצת בני האורמו. הזמר, הצ'אלו הונדסה בן ה-34, נורה למוות ביום שני - ונסיבות המקרה עדיין לא ברורות. אלפי בני אדם לקחו חלק במחאות, וכ-35 נעצרו - בהם פוליטיקאי בכיר. הרשויות נטרלו את רשת האינטרנט בכמה חלקים במחוז, בשל התפשטות ההפגנות. עוד בחדשות 13: "חוק הביטחון" הסיני נכנס לתוקף: מפגינים נעצרו בהונג קונג יועץ טראמפ לענייני איראן: "האפשרות הצבאית תמיד על השולחן" "אי אפשר להתעלם ממנו": זן חדש של שפעת אותר ע"י מדענים בסין הונדסה היה מסמלי קבוצת בני האורמו, ועסק ביצירותיו בסוגיות פוליטיות הקשורות במעמד השוליים של הקבוצה האתנית. כשהיה בן 17 ריצה חמש שנות מאסר בשל השתתפות במחאות. לפני שנרצח, טען כי קיבל מכתבי איום.
הצ'אלו הונדסה, הזמר האתיופי שנורה למוות והצית גל מחאות | צילום: פייסבוק
בני האורמו הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר באתיופיה, הטוענת זה שנים רבות כי היא נדחקת לשוליים. בשנת 2016 פרצו מחאות נגד הממשל בדרישה לשיפור מעמדם, ובסופו של דבר ראש ממשלת אתיופיה אבי אחמד הביא לסדרה של רפורמות, ששיפרו את מעמד בני הקבוצה.