פומפאו: "איראן מהווה איום, אך נקדם בברכה ניסיון לקיים מו"מ"

שר החוץ האמריקני אמר בריאיון לרשת CNBC כי חרף האיום האסטרטגי של איראן על האינטרסים של ארה"ב במזה"ת, הבית הלבן לא יפסול מגעים דיפולמטיים מול טהראן במטרה לפתור את המשבר בין המדינות

זמן צפייה: 03:27

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, התייחס (הלילה) למתיחות בין וושינגטון לטהראן: "איראן מהווה איום ממשי לאינטרסים האמריקנים במזרח התיכון, אך הבית הלבן יקדם בברכה ניסיון לקיים משא ומתן עם טהראן". את הדברים אמר בריאיון לרשת CNBC, והוסיף כי "כמובן שאנחנו מעוניינים בפיתרון דיפלומטי שיפתור את הקונפליקטים הרבים בינינו".

לדבריו, "מטרתנו אינה מלחמה אלא שינוי הגישה של ההנהגה האיראנית. אנו מקווים כי העם האיראני יקבל את מה שהוא דורש – כפי שמגיע לו. הכוחות שאנחנו מציבים באזור נועדו לאפשר לנו זמן תגובה מיידי וראוי".

בתקשורת האיראנית נמסר כי הרשויות במדינה סגרו מגזין בעל אופי רפורמיסטי, שמעודד משא ומתן עם ארצות הברית. כמו כן, עיתון בשם "ארמן" שמחזיק באג'נדה דומה, דיווח היום כי בית המשפט השעה אתמול את פעילותו של מגזין רפורמיסטי נוסף.

עוד בחדשות 13:

ארה"ב מעבירה מסרים מפויסים לאיראן - שמגיבה בחשדנות • פרשנות

דיווח: ארה"ב מבקשת להעביר לאיראן את מספר הטלפון בבית הלבן

בעקבות המתיחות עם איראן: ארה"ב תוסיף סוללת פטריוט במזה"ת

צופה צמיחה כלכלית כבר בחודשים הקרובים. נשיא איראן רוחאני
צופה צמיחה כלכלית כבר בחודשים הקרובים. נשיא איראן רוחאני | צילום: רויטרס

אתמול דווח ברשת CNN כי ארצות הברית העבירה לממשלת שווייץ, המייצגת את האינטרסים שלה באיראן, את מספר הטלפון בבית הלבן שבו אפשר להשיג את הנשיא טראמפ. זאת, על מנת ששווייץ תעביר את המספר לטהראן. על פי הדיווח, ככל הנראה שווייץ לא תעביר את המספר, אלא אם כן איראן תבקש זאת ממנה, ונראה כי הסבירות לכך נמוכה. מהבית הלבן, עם זאת, נמסר כי טראמפ רציני בכוונותיו לנהל דיאלוג.

במסגרת המשבר המחריף בין המדינות סביב סוגיית הסכם הגרעין, הפנטגון אישר בסוף השבוע כי ארצות הברית תעביר סוללת טילי פטריוט למזרח התיכון, כתגובה לאיומים הנשקפים מצד איראן. בכיר במחלקת ההגנה הוסיף שהצעד מגיע בעקבות מודיעין לפיו האיראנים העמיסו ציוד צבאי וטילים על סירות קטנות.

לדברי גורמים בכירים, שר ההגנה בפועל פטריק שנהאן אישר את המהלך, ומוקדם יותר, בפגישה עם מקבילו מלטביה, אמר: "חשוב שאיראן תבין כי כל מתקפה על ארצות הברית ועל האינטרסים שלה תביא לתגובה חריפה. אנחנו נמצאים במזרח התיכון כדי להילחם בטרור". הצעד הזה מגיע לאחר שכזכור, מוקדם יותר השבוע, היועץ לביטחון לאומי האמריקני הכריז שיש בכוונתם לשלוח נושאת מטוסים, מפציצים, וכוחות צבאיים למזרח התיכון.

בתוך כך, אותתה ארצות הברית לאיראנים כי היא עלולה להגיב בחומרה לתוקפנות מהצד השני והעבירה לבסיס האמריקני בקטר מפציצי 52-B. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס למתיחות בין שתי המדינות ואמר: "איראן מבצעת שורה של צעדי איום מסלימים ומאיימים, כל התקפה מצדם או מצד נאמניהם עלינו – תזכה לתגובה נחושה".

נושאת מטוסים
נושאת מטוסים | צילום: רויטרס

על רקע המתיחות, טען בסוף השבוע סגן מפקד משמרות המהפכה, הגנרל ידולה ג'באני, כי ארצות הברית לא תעז לפתוח בפעולות נגד ארצו. את הדברים אמר בתגובה לדבריו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, לפיהם וושינגטון אינה שוללת אופציה צבאית מול האיום האיראני. מנגד, השגריר האיראני באו"ם ניסה להפחית מחומרת האיום שנשקף ליעדים אמריקניים במפרץ: "כל אלה טענות שמשמיעים אותם האנשים שעשו את אותו דבר לפני פלישת ארה"ב לעיראק. מדובר במודיעין מזויף".

בתוך כך, ממשיכה ארה"ב להפעיל לחץ על מעצמות אירופה החתומות על הסכם הגרעין. בריאיון לעיתון "בילד" הגרמני, הזהיר שגריר ארצות הברית לגרמניה, ריצ'ארד גרנל, כי חברות גרמניות שיהיו מעורבות במסחר עם האיראנים - לא יסחרו עם ארה"ב. בנוסף איים כי גם הכניסה לארה"ב תיאסר למי שסוחר עם איראן - גם למחזיקי ויזה אמריקנית.