שר החוץ האמריקני: אל-קאעידה הקים בסיס בית חדש באיראן

פומפאו האשים את הממשל בטהראן כי איפשר לארגון הטרור לבסס את עצמו במדינה, והכריז על פרס של 7 מיליון דולרים למידע שיסייע להגיע לראש הארגון. שר החוץ האיראני: "שקרים מחרחרי מלחמה"

מייק פומפאו
מייק פומפאו | צילום: רויטרס

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו האשים היום (שלישי) את הממשל בטהראן כי איפשר לארגון הטרור אל-קאעידה להקים בסיס בית חדש באיראן. פומפאו טען בכירי הארגון יושבים באיראן, ואף הכריז על פרס של שבעה מיליון דולרים למידע שיסייע להגיע לראש ארגון הטרור. שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף הכחיש את הדברים והאשים: "שקרים מחרחרי מלחמה".

לדברי שר החוץ האמריקני, איראן תמכה בפיגוע ה-11 בספטמבר, על כך השיב זריף כי "מר 'אנחנו משקרים, מרמים וגונבים' מסיים בצורה פתטית את הקריירה הנוראית שלו עם עוד שקרים. כל הטרוריסטים מהפיגוע הגיעו מהיעדים המועדפים על פומפאו במזרח התיכון - ואף אחד מהם לא הגיע מאיראן".

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן | צילום: Getty Images

בשבוע שעבר הודיע איראן כי חידשה את ייצור האורניום המועשר ברף 20% בכור הגרעיני בפורדו - בניגוד להסכם הגרעין שנחתם ב-2015, שבו אושרה רמה של 3.67% בלבד. על פי הודעת הממשל בטהראן, נשיא המדינה חסן רוחאני אישר את המהלך, שיצא לדרך מספר שעות לאחר שנשלחה על כך הודעה לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בסוף השבוע.

יש לציין כי חרף ההעלאה - עדיין מדובר ברמה הנמוכה מזו הנדרשת לייצור פצצה גרעינית. מעבר לכך, מהלך זה של איראן נעשה ברקע כניסתו הקרובה לתפקיד של ג'ו ביידן, נשיא ארצות הברית הנבחר - שהביע נכונות לחדש את ההסכם שממנו יצא הנשיא היוצא דונלד טראמפ. כאשר התייחס ביידן לפני כחודש לחיסול "אבי הפצצה הגרעינית", הוא הדגיש: "לא נאפשר לאיראן נשק גרעיני".

באותה הצהרה שנשא ביידן, הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי טראמפ, וטען כי נסיגתו מהסכם הגרעין רק הגדילה את היכולת של טהראן להגיע אל הפצצה. "הוא נסוג בשביל להקשיח אותו, ומה הם עשו? הם הגדילו את היכולת להשיג רכיבים גרעיניים. הם מתקרבים לכך שיהיה להם מספיק רכיבים בשביל נשק גרעיני - ויש בעיות רציניות גם בנושא הטילים", הזהיר.

כבר בסוף נובמבר, ימים ספורים לאחר חיסולו של מוחסן פחריזאדה, הפרלמנט באיראן אישר להעשיר את האורניום מעל לרמה של 3.67%. בשלב זה, על המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי לאשר את המהלך, שנקרא גם "הצעד האסטרטגי להסרת הסנקציות". בישיבת הפרלמנט, שבסופה נשמעו קריאות של "מוות לישראל" ו-"מוות לארצות הברית", החליטו השרים לאשר גם את שיקום הכור הגרעיני בעיר עראק.